Brain fog po COVIDZIE? Sprawdź ciśnienie i poziom cukru we krwi!

Tzw. brain fog, czyli mgła mózgowa to potoczna nazwa dolegliwości często dotykających tych, którzy przechorowali COVID-19. Zmagają się oni z zaburzeniami pamięci, orientacji i koncentracji. Okazuje się, że ten zespół objawów często łączy się z wysokim ciśnieniem krwi i zbyt wysokim poziomem cukru we krwi – znanymi od dawna czynnikami ryzyka chorób otępiennych.

Mgła mózgowa po COVID-19 Shutterstock.com

Co druga osoba, u której objawy pocovidowe utrzymują się dłużej niż 3 miesiące od negatywnego wyniku na obecność wirusa, skarży się na zapominanie słów, trudność z przetwarzaniem informacji, poczucie otępienia, zagubienia i lęku. Ta grupa powikłań neurologicznych nazywana jest mgłą mózgową.

REKLAMA

Obecnie nauka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytania, czy zaburzenia mają bezpośredni związek z negatywnym działaniem koronawirusa, wynikają z reakcji zapalnej organizmu na infekcję, czy mają związek z niedokrwieniem mózgu. Ze względu na to, że brain fog przypomina symptomy chorób otępiennych, eksperci przypuszczają, że bezpośrednią przyczyną nasilenia tego zjawiska mogą być: wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia).

ZOBACZ TEŻ: Tzw. long Covid - jakie są objawy?

Od nadmiaru głowa boli

Według danych rejestru stop-covid.pl u 40,3% uzdrowieńców, którzy wcześniej nie leczyli się przewlekle na żadne choroby, stwierdzono wysokie ciśnienie krwi, a u 47,5% z nich wysoki poziom glukozy we krwi. Zauważono też, że u ludzi z hiperglikemią częściej niż u tych, którzy mają cukier w normie objawy po przebyciu COVID-19 utrzymują się powyżej trzech miesięcy. – Dlatego zarówno pomiary ciśnienia krwi, jak i monitorowanie poziomu glukozy, insuliny, zaburzeń hormonalnych są kluczowe dla przeciwdziałania mgle mózgowej i leczenia jej – podpowiada lek. med. Patryk Poniewierza, p.o. Dyrektora Medycznego w Medicover Polska.

Sprawdź się i zacznij leczyć

Ozdrowieńcom, którzy zmagają się z mgłą mózgową, specjaliści proponują wykonanie kontrolnych badań. Diagnostyka pozwoli wykryć ewentualne zaburzenia poziomu glukozy we krwi pacjenta, stworzyć jego profil hormonalny (który może mieć wpływ na glikemię), zmierzyć ciśnienie krwi i ocenić poziom stresu. Warto także sprawdzić poziom witamin niezbędnych do utrzymania prawidłowych funkcji mózgu (m.in.: B1, B12 i kwasu foliowego). Takie badania oferowane są pacjentom w formie kompleksowych pakietów – specjalistycznych przeglądów zdrowia po COVID-19.

Jeśli przechorowałeś COVID-19 i zauważyłeś u siebie obniżenie zdolności poznawczych, zrób sobie badania i – jeśli wyniki będą złe – zacznij się leczyć.

„Jeśli szybko zareagujemy, unikamy ryzyka uszkodzenia mózgu, długotrwałych zaburzeń neurologicznych, które mogą diametralnie obniżyć jakość życia – dodaje doktor Poniewierza.

Pojęcie mgły mózgowej trafiło do języka powszechnego za sprawą pandemii koronawirusa, jednak w medycynie funkcjonuje od dawna – używa się go do określenia specyficznych objawów towarzyszących różnego typu schorzeniom, m.in. nerwicy, boreliozie, chorobie Alzheimera, depresji czy celiakii (jako neurologiczny objaw nietolerancji glutenu). 

SPRAWDŹ TEŻ: Jak trenować mózg?

Źródło: medicover.pl

Zobacz również:
REKLAMA