Atomik Vodka z Czarnobyla - niedługo przyjmiesz procenty prosto z zony

Atomik Vodka to alkohol wydestylowany z owoców rosnących w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jego pierwsza partia została co prawda skonfiskowana przez ukraińskie władze, ale producenci twierdzą, że to przejściowe trudności i już niedługo uruchomią sprzedaż. 

Wódka Atomik z Czarnobyla Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wydarzyła się 26 kwietnia 1986 roku, a więc minęło od niej już 35 lat. Po wybuchu na skażonym promieniowaniem terenie wyznaczono strefę wykluczenia obejmującą około 2600 km kwadratowych. Mimo oficjalnych zakazów dość prędko zaczęli do niej wracać ludzie i dzisiaj obok turystów można w niej spotkać kilkuset stałych mieszkańców. 

Znaleźli się też odważni, którzy uważają, że po takim okresie może tam również wrócić życie ekonomiczne. I są to ludzie, którzy mają mocne podstawy, żeby tak twierdzić, bo chodzi o zespół brytyjskich i ukraińskich naukowców, przez wiele lat badający wpływ promieniowania na rosnące w strefie rośliny. 

Badacze podjęli eksperyment i z rosnącego na terenie zony żyta wypędzili alkohol. Okazało się, że w czasie wielu testów nie udało się w nim znaleźć żadnych śladów promieniowania. Powstał więc pomysł, żeby stworzyć kraftową markę Atomik Vodka. Nie jest to przedsięwzięcie czysto komercyjne, ponieważ stojący za nim ludzie piszą na stronie internetowej projektu, że prowadzą go w "wolnym czasie", a przynajmniej 75% zysków, jakie przyniesie, zostanie zainwestowanych na wsparcie ludzi żyjących w zonie oraz ochronę bujnie rozwijającej się tam przyrody.

Co do zysków to nie wiadomo jednak czy i kiedy się pojawią, ponieważ pierwsza partia 1500 butelek Atomika (tym razem przygotowanego ze zboża i jabłek, dzięki czemu - jak piszą twórcy - ma zachowywać charakter tradycyjnego samogonu, jednak z łagodniejszym sznytem) została w maju tego roku skonfiskowana przez służby specjalne Ukrainy.

Na stronie atomikvodka.com pojawiła się jednak informacja, że sprawa się wyjaśniła i towar został zwolniony, a zespół szykuje się do uruchomienia sprzedaży trunku w Wielkiej Brytanii. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wódkę Atomik będzie można kupić na przełomie sierpnia i września 2021.    

Zobacz również:
REKLAMA