Zegarki z chronografem – 6 ciekawych modeli

Te mniejsze, dodatkowe tarcze na zegarkach to znak, że masz do czynienia z chronografem. Wybraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych modeli z tą funkcją.

Zegarki z chronografem fot. dan mcalister

Czym jest chronograf?

Cofnijmy się na chwilę do 13 kwietnia 1970 roku i felernej misji Apollo 13. Aby bezpiecznie wylądować na Ziemi, astronauci byli zmuszeni polegać na swoich chronometrach. Gdy statek kosmiczny zbliżał się do Ziemi, konieczna była korekta kursu, możliwa jedynie podczas uruchomienia silników na dokładnie 14 sekund. Wyposażeni w zegarki Omega Speedmaster, a odcięci od pokładowych systemów pomiaru, członkowie załogi niefortunnej misji zaufali czasomierzom. Na szczęście pomiary okazały się dokładne, a załoga Apollo 13 bezpiecznie wylądowała.

REKLAMA

Zastanówmy się teraz, czym właściwie jest omawiany chronograf i skąd się bierze jego popularność. Otóż model wyposażony w tę funkcję, oprócz głównej tarczy, ma na cyferblacie dodatkowe, mniejsze tarcze i wskazówkę sekundową pozwalającą mierzyć krótkie odcinki czasowe. Zegarek może odmierzać sekundy, ich części dziesiętne oraz setne, ale również dłuższe odcinki czasowe. Innymi słowy, chronograf to po prostu zegarek ze stoperem.

I choć rzeczywiście pomiar krótkich odcinków czasowych może okazać się przydatną funkcją, zwłaszcza dla sportowców, to raczej niewiele osób wykorzystuje te małe tarcze na cyferblacie zegarka podczas treningów. Dlatego też na chronografy nie patrzy się pod względem funkcjonalności, a ich... piękna. Nie tylko zewnętrznego, ale i tego skrytego pod cyferblatem.

Miłośnicy czasomierzy w tej dodatkowej komplikacji mechanizmu dostrzegają bowiem kunszt zegarmistrzów. Poczucie, że jesteś posiadaczem tak niesamowicie precyzyjnego mechanizmu, działa na wyobraźnię. Chronografy są wyjątkowe, ale ich sekret nie tkwi w tym, do czego służą, ale w świadomości, do czego jest zdolny ich mechanizm. A jak pokazuje historia, dobry mechanizm może nawet uratować życie.

Zegarki z chronografem

1. Zenith Chronomaster Original (cena: 38 280 zł, apart.pl)

Wierny remake jednego z pierwszych modeli El Primeros z 1969 roku. Ten zegarek to ideał dla purystów chronografu: tradycyjny wygląd, skromny rozmiar koperty (38 mm) i autorski, nowoczesny mechanizm, dzięki któremu w razie potrzeby można mierzyć interwały z dokładnością nawet do jednej dziesiątej sekundy.

2. Bell & Ross BR V2-94 Full Lum, (cena: 5000 €, bellross.com)

Idealnie czytelna zarówno w dzień, jak i w nocy tarcza Vintage Full Lum łączy dwa kolory: jasnozielony (tarcza główna) i jasnożółty (tarcze chronografu). To solidnie zaprojektowana konstrukcja, zapewniająca wodoodporność do 100 metrów.

3. TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph Special Edition, (cena: 26 970 zł, tagheuer.com)

Współpraca dwóch kultowych marek zaowocowała powstaniem wyjątkowego chronografu, który pokocha każdy fan Porsche. Widzisz tę chropowatą tarczę? Została zaprojektowana tak, by przypominać asfalt. Ciekawe, czy dostrzeżesz więcej nawiązań do świata motoryzacji.

4. Breitling Top Time Ford Mustang, (cena: 5500 $, breitling.com)

Oto podręcznikowy przykład dobrze wykonanego projektu chronografu retro w nowoczesnym wydaniu, z odważnymi kolorami, prostymi przyciskami, oryginalnym kształtem subtarcz i kolorową skalą tachymetru.

5. Longines Avigation BigEye, (cena: 12 680 zł, longines.com)

Ten wyjątkowy model Longines z 41-milimetrową kopertą w tzw. kolorze petrol blue nawiązuje do klasycznych chronografów z lat 30. XX wieku. Mechanizm chronografu: centralna wskazówka 60-sekundowa, licznik 30-minutowy na godzinie 3, licznik 12-godzinny na godzinie 6.

6. Tissot Seastar 1000 Quartz Chronograph (cena: 2600 zł, tissotwatches.com)

Sportowy model Tissot Seastar 1000 Quartz Chronograph w wersji z chronografem oraz z wieloma przydatnymi funkcjami dodanymi do zegarka będzie idealny zarówno dla miłośników sportów wodnych, jak i tych, którzy wolą trzymać się suchego lądu.

REKLAMA