Xbox Cloud Gaming będzie dostępny na starszych konsolach

Twój stary Xbox już niedługo zyska nowe życie.

Xbox Cloud Gaming fot. news.xbox.com
Microsoft Flight Simulator

Jeśli zaliczasz się do grona osób, które nie uległy hajpowi i wciąż grasz na swoim wysłużonym Xboxie One, to masz prawo czuć satysfakcję. Xbox ogłosił wczoraj, że na konsole ósmej generacji zmierza Xbox Cloud Gaming.

REKLAMA

Czym jest Xbox Cloud Gaming?

Xbox Cloud Gaming to usługa pozwalająca na strumieniowanie gier z chmury. Dzięki niej możesz cieszyć się najnowszymi tytułami z Xbox Game Pass bez posiadania odpowiedniego sprzętu, czyt. konsoli.

Sama usługa jest darmowa, ale do korzystania z niej są wymagane:

  • abonament Xbox Game Pass Ultimate
  • szybki internet
  • kontroler do Xboxa

Xbox Cloud Gaming był dotychczas dostępny wyłącznie dla posiadaczy komputerów osobistych. Na początku można było grać w chmurze tylko poprzez przeglądarkę, co było dla niektórych dość problematyczne. Kilka tygodni temu Xbox zapowiedział, że wprowadzi usługę do swojej aplikacji i tym samym znacznie ułatwi życie wielu graczy.

Xbox Cloud Gaming na konsolach

Podczas konferencji Xbox Gamescom 2021 ogłoszono, że Xbox Cloud Gaming trafi również na Xboxy obecnej i poprzedniej generacji. Usługa będzie dostępna na konsolach Xbox One, Xbox One S, Xbox One X oraz na Xbox Series S i X.

Dlaczego to dobra wiadomość?

Ano dlatego, że w Game Passie pojawia się coraz więcej nowych gier i to w dniu premiery. Są to produkcje dostępne wyłącznie na nowych konsolach (np. Microsoft Flight Simulator i The Medium). Plany Xboxa są ambitne i w ciągu roku w Game Passie ma lądować nawet kilkanaście premier. Nowy Stalker, Indiana Jones, Forza Horizon – dzięki Xbox Cloud Gaming będziesz mógł w nie zagrać bez wydawania kasy na nową konsolę.

Posiadacze Xboxa Series S lub X również mają powody do radości – granie w chmurze pomoże im zaoszczędzić miejsce na dysku, co w przypadku tego pierwszego może okazać się zbawienne.

Xbox Cloud Gaming – minusy

Oczywiście Xbox Cloud Gaming nie jest usługą bez wad.

Po pierwsze – gry odpalone przez streaming wyglądają gorzej. Rozdzielczość Full HD i 60 klatek na sekundę to w tym momencie maksimum.

Po drugie – nie pogramy, jeśli mamy wolny internet. To znaczy – pogramy, ale gra będzie się zacinać, a to potrafi zepsuć całą zabawę.

Czy powyższe fakty przekreślają usługę Xboxa? Według nas nie. Może gry nie będą wyglądały tak dobrze, jak na nowej generacji, ale lepsze to, niż nic.

Kiedy premiera?

Xbox Polska poinformował na Twitterze, że testy usługi rozpoczną się już jesienią. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Xbox Cloud Gaming powinien być dostępny dla wszystkich w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

REKLAMA