Withings Scan Watch - to nie jest zwykły zegarek sportowy [Recenzja]

Podobno gdy coś jest do wszystkiego, to jest też do niczego. I znajdą się mocne dowody, że to prawda. Tym bardziej cieszy więc fakt, że niektóre sprzęty sprytnie wymykają się z objęć tego prawidła. Tak właśnie jest w przypadku zegarka Withings Scan Watch, który bez problemu odnajdzie się na Twoim nadgarstku i podczas biegania, i na randce. Zresztą to prawdziwy ekspert w sprawach sercowych. Zobacz sam.

Withings Scan Watch Withings

Trudne czasy dla zegarków

Stare przysłowie głosi, że mężczyzna nie powinien oszczędzać na dwóch rzeczach: na butach i zegarku. I z tych dwóch elementów męskiego stroju skupmy się na razie na tym drugim. Jest on o tyle ciekawy, że w dobie powszechnej dostępności do smartfonów i internetu nie służy nam już tylko i wyłącznie do mierzenia czasu. Zegarek przeszedł długą drogę od praktycznego urządzenia pomiarowego do czegoś w rodzaju wizytówki lub wręcz jednego z symboli naszego statusu.

REKLAMA

Dlatego współcześni mężczyźni oczekują od swoich zegarków, że będą dobrze wyglądały, a także olśniewały funkcjonalnością i wszechstronnością. I że będzie efekt wow! Teraz zegarek nie wystarczy, że jest tylko i wyłącznie dobrym zegarkiem. Każdy czasomierz musi mieć swoje drugie ja, ukryte pod szkłem. Żyjemy po prostu w tak gadżeciarskich czasach, że chcemy, by wszystkie nasze sprzęty coś za nas robiły: odebrały telefon czy wysłały maila. Niestety bardzo wiele funkcjonalności zaszytych w zegarkowych kopertach to mało przydatne bajery, z których po krótkim czasie fascynacji już nie korzystamy.

Dlatego z wielką ciekawością podjąłem się testowania zegarka Withings Scan Watch, który w teorii powinien mieć wszystko to, o czym napisałem powyżej, a dodatkowo został wsparty mocno rozbudowanym i certyfikowanym pakietem funkcji medycznych i nieco mniej rozbudowanym pakietem funkcji sportowych. To nie jest kolejny pulsometr z milionem poziomów treningowych.

Withings celuje w nadgarstki zwykłych facetów, nie atletów. Został stworzony z myślą o tych, dla których celem jest raczej aktywność w ogóle niż aktywność na półprofesjonalnym poziomie. Posiada kilka bardzo ciekawych funkcji prozdrowotnych, jak sprawdzenie tętna, pomiar EKG czy możliwość wykrywania bezdechu sennego. Sprawdź, czy to jest zegarek dla Ciebie. 

Withings Scan WatchWithings

Elegancki sportowiec czy sportowy elegant?

Już na pierwszy rzut oka widać, że Withings Scan Watch jest owocem kilku kompromisów, które jednak wyszły mu na dobre. Projektanci swoją pracę zaczynali z pozycji zegarka eleganckiego, jednak udało im się rozmiękczyć tradycyjne wzornictwo i dzięki temu otrzymujemy minimalistyczny produkt – bez zbędnych zdobień, niepretensjonalny i przyjemny dla oka (info potwierdzone przez kilka koleżanek).

Koperta

Dostępna jest w dwóch rozmiarach: 38 i 42 mm. Mnie przypadła w udziale ta większa i nie narzekałem. Jak z prezencją? Klasyczna okrągła koperta w kolorze srebra z jedną koronką nadaje całości surowy, męski wygląd. Od razu zaznaczę, że wszelkie czynności przy zegarku wykonuje się poprzez okręcanie tejże koronki. Na początku myślałem, że będzie to przeszkoda, ale interfejs wbudowany w ekran jest na tyle dobrze zaprojektowany, że po kilku dniach użytkowania zmieniłem zdanie – to wręcz ułatwia życie. Odnośnie do koperty - to właśnie koperta sprawia, że Withings bardzo dobrze będzie współgrał z mankietem wizytowej koszuli. Nawet jeśli zdecydujesz się zakasać rękawy.

Tarcza

Słowem: prostota. Powierzchnia tarczy jest idealnie gładka i biała, a wskazówki proste, bez zbędnych udziwnień. Na tarczy nie umieszczono żadnych cyfr, jedynie klasycznie rozmieszczone znaczniki godzin, minut i sekund, które są w tym samym kolorze, co koperta. Na tarczy znajdziemy dwie mniejsze subtarcze; cyfrową i klasyczną. Obie utrzymane są w minimalistycznym tonie. O ich funkcjonalności będziemy jeszcze pisać. Natomiast już samo pojawienie się nowoczesnego ekranu PMOLED w ciekawy sposób odświeża klasyczne oblicze Withingsa i jasno mówi. Withings Scan Watch można też nabyć w wersji z czarną tarczą. Wówczas jest jeszcze nowocześniejszy.

Pasek

Czarny, gumowy pasek. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Dobrze sprawdzi się podczas różnorodnych aktywności. Kto kiedykolwiek miał na sobie zegarek z bransoletą lub skórzanym paskiem podczas treningu, wie, o czym piszę. In plus zapisuję spory zakres regulacji zapięcia paska – nie każdy ma przecież łapę jak The Rock. Mnie gumowy pasek bardzo przypadł do gustu – jest praktyczny, nie ślizga się po nadgarstku.

Szkło

Szafirowe, a jakże. To oznacza, że nie trzeba się przejmować zarysowaniami czy pęknięciami. O ile nie weźmiesz go na górski survival, raczej powinien przetrwać. Zegarek jest także oznaczony klasą wodoszczelności 5 ATM, czyli basenu nie przetrwa, ale jak kumple wrzucą Cię do wanny na kawalerskim, będzie OK. Jest to o tyle ciekawe, że jednym z trybów treningowych jest pływanie. Nie testowałem jednak tego, nie miałem potrzeby, przyznaję bez bicia.

Withings Scan WatchWithings

Co w środku?

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dopiero w momencie, kiedy ściągniemy aplikację Health Mate. Jest oczywiście darmowa i można ją ściągnąć w dwóch wersjach: na iOS (iOS 12 i nowsze) i na Androida (8.0 i nowsze). Pobieramy, instalujemy i odpalamy. Zegarek łączy się z aplikacją w telefonie za pomocą systemu Bluetooth Low Energy, który w zamierzeniu nie pożera energii jak Chrome pamięci RAM.

Aplikacja jak za rączkę prowadzi nas przez kolejne funkcje zegarka. Mamy okazję oglądać krótkie animacje instruktażowe i slajdy z wyjaśnieniami. Wymagany jest język angielski. Całość wprowadzenia do funkcjonalności Scan Watcha oceniam bardzo dobrze – synchronizacja i ustawienie wszystkich parametrów trwa zaledwie kilka minut. Mały minusik na jego koncie można zapisać przy braku możliwości konfigurowania urządzenia z poziomu pulpitu, ale w gruncie rzeczy to nie przeszkadza. Dlatego tylko minusik.

Ten czarno-biały dżentlemen sam rozpoznaje, kiedy i co robisz. Nie musiałem wcale operować koronką i wybierać żadnego trybu, by zegarek zauważył i zidentyfikował moją aktywność. Bieganie, jazda na rowerze do pracy czy po prostu chód – Scan Watch bez problemu sobie z tym radzi. Nie próbowałem w nim jedynie pływać, więc nie jestem pewien, czy by to przerwał.

Wśród trybów treningowych, które możesz odpalić samodzielnie, zegarek wyróżnia:

  • Jazdę na rowerze
  • Bieganie
  • Bieganie na hali
  • Pływanie
  • Inne

Trochę boli mnie potraktowanie po macoszemu treningu siłowego, który razem ze wszystkimi innymi sportami został wrzucony do jednego wora, ale nie mogę tego potraktować jak poważną wadę – ten zegarek nie jest po prostu przeznaczony dla ludzi, którzy muszą co chwilę poprawiać swoje rekordy siłowe, szybkościowe czy jakiekolwiek inne.

Ja należę raczej do ludzi, którzy swój trening traktują poważnie i chcę mieć wszystkie możliwe dane o każdej jednostce treningowej. Tutaj tego nie znalazłem, dlatego też szczerze napiszę, że sportowi wariaci, chcący operować na strefach tętna i wielu innych zmiennych treningowych, mogą być trochę rozczarowani funkcjonalnością Scan Watcha.

Natomiast jeśli jesteś gościem, który nie spędza w siłowni każdej wolnej chwili, a po prostu zależy Ci na sprzęcie, który da Ci lekkiego kopa treningowo-zdrowotnego, to może być strzał w dziesiątkę. 

WithingsWithings

Sojusznik NEAT

NEAT (Non Exercise Activity Thermogenesis), czyli aktywność pozatreningowa to wszystko to, czego nie robisz celowo w formie aktywnego treningu. Do tego zalicza się droga do pracy, spacer z psem, seks, a nawet dwa piętra pokonane schodami pomiędzy różnymi działami w Twoim biurze. Uczeni są zdania, że u osób prowadzących siedzący tryb życia, NEAT odpowiada za 70% spalonych w ciągu dnia kalorii. Co ciekawe, badania wykazały, że różnice w tej kategorii mogą wynosić od 100 do 800 kcal! Wyobraź sobie, że Ty i Twój kumpel nie trenujecie w ogóle, ale dzięki różnym codziennym wyborom (winda vs schody), on spala prawie 100 kcal więcej.

Ale dlaczego o tym wspominam? Bo Scan Watch pozwoli Ci sprawdzić, jak wygląda Twój codzienny NEAT. Automatycznie mierzy liczbę wykonanych kroków, pokonanych metrów, zdobytych schodów i pięter. Sprytne rozwiązanie, dzięki któremu możemy dość skrupulatnie zaplanować najbardziej podstawowe aktywności i wreszcie osiągnąć ten legendarny deficyt kaloryczny, bez którego nie ma mowy o zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Ponadto w aplikacji możesz ustawić sobie cele, które chcesz osiągnąć na danym polu. Jeśli założysz sobie przemierzenie 10 tys. kroków i Ci się nie uda, zegarek ochoczo Cię o tym poinformuje. Zresztą będziesz to wszystko mógł analizować w dłuższej perspektywie – wszystkie dane, raporty i analizy aplikacja skrzętnie gromadzi. Zobaczysz swoje postępy lub ich brak na przestrzeni wybranego okresu.

Korona kołem się toczy

Żeby dobrać się do bardziej złożonych funkcji, jak choćby wspomnianego EKG, trzeba aktywować tę funkcję w apce. Wszystko odbywa się przy asyście animacji i intuicyjnym wprowadzeniu. Aplikacja podpowiada również, jak należy ulokować zegarek na nadgarstku, by pomiar był wiarygodny.

Pomiar tętna

Odbywa się cały czas lub poprzez wykręcenie koronką odpowiedniej opcji. Wynik pokazywany jest poprzez liczbę uderzeń serca na minutę (BPM). Co ciekawe, jeśli Twoje tętno będzie mocno odbiegało od normy, zegarek wyśle powiadomienie o tym prosto do aplikacji. Nie odważę się napisać, że może Ci to uratować życia, ale gdyby coś nie tak działo się z moim sercem, wolałbym wiedzieć. Algorytm, który obsługuję tę funkcję, został opracowany przy czynnej współpracy kardiologów.

EKG

Jeśli wszystkie możliwości Scan Watcha są drużyną, to EKG jest jej gwiazdą. Zegarkowe badanie EKG pozwala zdiagnozować migotanie komór serca, które jest dość poważnym zaburzeniem pracy naszego najważniejszego mięśnia. Jeśli do tego dojdzie, aplikacja zasugeruje kontakt z placówką medyczną, co może dać Ci cenny czas. Przypomnę, że migotanie przedsionków odpowiada za 30% udarów mózgu. To nie są przelewki.

Bezdech senny

Mogłeś o tym nie słyszeć, ale to dość poważna przypadłość, która jest groźna dla zdrowia i życia. Bezdech senny polega na tym, że chory podczas snu może nawet do kilkudziesięciu razy wstrzymywać oddech, co z kolei powoduje słaby dopływ powietrza do płuc i w konsekwencji tlenu do krwi. Scan Watch potrafi zmierzyć nasycenie krwi tlenem i da Ci znać, jeśli coś będzie nie tak. A najlepsze jest to, że wszystkie te pomiary możesz później pokazać swojemu lekarzowi w formie PDF.

WithingsWithings

Wrażenia końcowe

Na epilog zostawiłem sobie myśl, która może nie podsumowuje bardzo analitycznie wszystkich tych skomplikowanych funkcji, algorytmów i pomiarów, ale ma olbrzymie znaczenie przy wyborze męskiego zegarka. Withings Scan Watch cholernie dobrze się nosi. Świetnie wygląda i pasuje do naprawdę wielu sytuacji i stylizacji - od eleganckiej koszuli po zwykły t-shirt, od redakcyjnego zebrania po randkę.

Na koniec rzucę też mocną pochwałą w stronę wytrzymałości baterii. Producent zapewnia, że wystarczy ona na 30 dni pracy zegarka. Ja przez ponad tydzień intensywnych testów nie musiałem go ładować ani razu, więc nie mam podstaw, by nie wierzyć. Na pewno bateria jest solidnym punktem całego zestawu.

Komu bym go polecił? Jeśli jesteś facetem w średnim wieku, który nie przyrósł do sztangi, ale też chcesz zadbać o swoje zdrowie, ten zegarek będzie dobrym pomysłem. To nie jest klasyczny zegarek sportowy. Mniej w nim funkcji stricte treningowych, a więcej prozdrowotnych. Jest bardziej jak Twój kieszonkowy kardiolog zachęcający do ruszenia tyłka z kanapy, niż trener personalny pchający Cię do bicia kolejnych rekordów.  

REKLAMA