Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe: jaką wybrać?

Bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka to narzędzie, które przyda się dosłownie w każdym domu. Wykorzystasz je przy skręcaniu mebli, do powieszenia półek czy obrazów na ścianie, zbudowania ścianki działowej z regipsu a nawet - po założeniu odpowiedniej końcówki - do przepolerowania karoserii. Pytanie tylko, jaką wybrać?

Wiertrko-wkrętarki shutterstock

Polecane wkrętarko-wiertarki bezprzewodowe:

  1. Wiertarko-wkrętarka 12V Milwaukee M12 BDD-0
  2. Wiertarko-wkrętarka 12V Metabo POWERMAXX BS QUICK BASIC
  3. Wiertarko-wkrętarka 12V Einhell TE-CD 12/1 X-Li
  4. Wiertarko-wkrętarka 12V  Bosch GSB 120-LI PROFESSIONAL
  5. Wiertarko-wkrętarka 12V DeWALT 12V XR DCD701N-XJ
  6. Wiertarko-wkrętarka 18V Black&Decker BDCHD18KB-QW
  7. Wiertarko-wkrętarka 18V Makita DDF453RFE
  8. Wiertarko-wkrętarka 18V Stanley FatMax FMC625D2

 

Jeśli zapytasz jakiegokolwiek fachowca od wykończeniówki, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać, w większości przypadków poleci Ci 18-voltową, z jak największym akumulatorem, najlepiej z udarem i zapewne marki Hilti, Makita, Metabo, Milwaukee albo Boscha z serii niebieskiej.

I rzeczywiście, jeśli zamierzasz wykorzystywać wiertarko-wkrętarkę zarbokowo, te marki są godne polecenia, bo robią sprzęt solidny, trwały i niezawodny. Niestety, jak to ze wszystkim bywa, jakość ma swoją cenę i te profesjonalne wiertarko wkrętarki nie są tanie. Z akumulatorem, ładowarką i walizką często kosztują grubo ponad 1000 zł.

Jeśli nie zamierzasz katować wiertarko-wkrętarki codziennie po kilka godzin, w pyle i kurzu tylko potrzebujesz od czasu do czasu wkręcić parę wkrętów albo wywiercić kilka dziurek w drewnie, możesz śmiało kupić coś tańszego, nawet takie naprawdę tanie z supermarketu zazwyczaj się nieźle sprawdzają do sporadycznych zadań.

A może wypożyczyć wiertarko wkrętarkę?

Jeżeli jednak masz przed sobą jakiś większy projekt, np budujesz altankę, albo zamierzasz położyć boazerię w domku letniskowym, lepiej zainwestuj w coś solidnego, albo po prostu wypożycz. Koszt wypożyczenia porządnej wiertarko wkrętarki z dwoma akumulatorami na tydzień to 100-150 zł, a na jeden dzień - około 30, więc czasami warto rozważyć również tę opcję.

Wkrętarko-wiertarka 12V czy 18V?

Różnica w napięciu zasilania sprowadza się głównie do tego, że im większe napięcie, tym większa moc wiertarko-wkrętarki, a dokładniej - tym większy moment obrotowy. Od momentu obrotowego zależy, czy wiertarka zdoła pokonać opór materiału, w który się musi wwiercić albo wkręcić wkręt. Można więc przyjąć, że do takich prac jak skręcanie mebli, sporadyczne wiercenie w regipsie, drewnie czy cegle - w zupełności wystarczy wiertarko wkrętarka zasilana akumulatorem 12-14 V.Jeżeli jednak masz do wkręcenia setki blachowkrętów albo chcesz połączyć elementy nośne konstrukcji drewnianej długimi wkrętami do drewna, lepiej sprawdzi się wiertarko-wkrętakrka 18 V. Na rynku są też urządzenia zasilane akumulatorami o napięciu 22 V, ale te zostawmy profesjonalistom.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa - jaki typ?

Wiertarko-wkrętarki bezprzewodowe występują w dwóch podstawowych odmianach z akumulatorem w kształcie z grubsza sześcianu, dołączanym od dołu do uchwytu, oraz z akumulatorem w postaci okrągłego trzpienia wsuwanym w rączkę. W sklepach można też znaleźć małe wkrętarki z niewymiennym akumulatorem - te świetnie się sprawdzą, jeśli Twoim jedynym zadaniem jest skręcenie mebli z IKEA. Ich zaletą jest to, że można nimi wygodnie operować również w ciasnej przestrzeni, np we wnętrzu szafki z gęsto rozlokowanymi półkami.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa wiertarka z płynną regulacją obrotów?

To, co jest największą zaletą akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, czyli akumulator właśnie, potrafi też być wadą. Akumulatory mają bowiem ograniczoną pojemność - jeden wystarcza zazwyczaj na kilkadziesiąt minut pracy, jeśli więc masz pracę wymagającą naprawdę wielu godzin wiercenia i wkręcania, lepiej sprawdzić się może prosta sieciowa wiertarka z płynną regulacją obrotów - nie jest wprawdzie tak wygodna i wyważona jak wkrętarka, ale ma tę zaletę, że nigdy jej nie zabraknie prądu (jeśli tylko masz pod ręką gniazdko, oczywiście).

Jaki model wiertarko-wkrętarki kupić do domu?

Przekopaliśmy internet, przeczytaliśmy setki opinii w sklepach i na forach i wybraliśmy kilka modeli godnych uwagi. Zobacz, jakie.

Wiertarko-wkrętarki 12V

Milwaukee M12 BDD-0

Ma tylko niecałe 19 cm długości, więc do skręcania szafek czy szuflad nada się idealnie - rączka się zmieści nawet w niewielkiej przestrzeni. Pasują do niej akumulatory z serii M12. Z najmniejszym waży tylko 1,2 kg. Ma dwa biegi - na pierwszym osiąga prędkość do 400 obr/min, na drugim - do 1500 obr/min. Maksymalny moment obrotowy - 30 Nm.

Metabo POWERMAXX BS QUICK BASIC

Ta wkrętarka pozwala błyskawicznie zmieniać uchwyty, np z wiertarskiego na końcówkę do mocowania bitów albo przystawkę kątową (do kupienia oddzielnie), gdy musisz wkręcić coś w ciasnym miejscu. Jest lekka - z akumulatorem waży nieco ponad kilogram, a w zestawie są dwa akumulatory wtykowe, ładowarka i walizka transportowa. Maksymalny moment obrotowy - 34 Nm.

Einhell TE-CD 12/1 X-Li

Również wyposażono ją w zdejmowany uchwyt wiertarski. Dwubiegowa. Waży 1,1 kg i sprzedawana jest w zestawie z akumulatorem i ładowarką. Jest relatywnie tania i prosta, ale do hobbystycznego użytkowania nada się doskonale. Maksymalny moment obrotowy - 30 Nm.

Bosch GSB 120-LI PROFESSIONAL

Dwubiegowa zgrabna wkrętarko-wiertarka o maksymalnym momencie obrotowym - 30 Nm. Wyróżnia ją to, że ma udar, co ułatwia wiercenie w twardszych materiałach.  

DeWALT 12V XR DCD701N-XJ

Chociaż jest wyjątkowo mała (ma zaledwie 152 mm dłogości, a więc zmieści się właściwie wszędzie tam, gdzie zdołasz wsadzić dłoń), to ma najwięcej mocy ze wszystkich wkrętarek 12V na tej liście. Bardzo wygodna w pracy, dwubiegowa, z silnikiem bezszczotkowym. Maksymalny moment obrotowy - 57,5 Nm.

ZOBACZ TEŻ: Jak zbudować domowy warsztat?

Wiertarko-wkrętarki 18V

Black&Decker BDCHD18KB-QW

Solidna wkrętarka, którą spokojnie już powiercisz nawet w murze czy w żelazie. Dwubiegowa, z 11-stopniowym sprzęgłem, diodą LED do oświetlania pola pracy (to nie jest cecha unikalna - powyższe wkrętarki też mają takie diody) i funkcją udaru - to już narzędzie, które sprawdzi się nawet przy trudnych zadaniach. Maksymalny moment obrotowy - 40 Nm.

Makita DDF453RFE

Makita ma to do siebie, że świetnie leży w dłoni. Trudno dokładnie wyjaśnić, na czym to polega, ale wystarczy wziąć do ręki narzędzie tej marki i wyraźnie czuć, że „pasuje”. Ten relatywnie niedrogi jak na Makitę zestaw wyposażono w dwa biegi i 16-stopniową regulację momentu obrotowego (+wiercenie). Wywiercisz nią w drewnie otwory o średnicy nawet 36 mm (w 12-voltowych zazwyczaj max to 22 mm).

Standardowo sprzedawana z walizką, dwoma akumulatorami i ładowarką.

Maksymalny moment obrotowy - 42 Nm.

Stanley FatMax FMC625D2

Mocna i solidna. Jaskrawy żółty kolor, typowy dla produktów Stanleya, sprawia, że odnalezienie jej na placu budowy nie sprawia problemu. Dwubiegowa, z aż 22-stoniową regulacją momentu obrotowego pozwala dokręcać bardzo precyzyjnie. I mocna - maksymalny moment obrotowy - 51 Nm pozwala wiercić w drewnie otwory nawet o średnicy 38 mm.

W zestawie z walizką, dwoma akumulatorami i ładowarką, która ładuje akumulator do pełna w 60 minut.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jakie narzędzia trzeba mieć w domu?

REKLAMA