Ubezpieczenie samochodu: młodzieżowe frycowe

Jeśli masz na przykład 20 lat i ubezpieczasz swój pierwszy samochód, musisz liczyć się ze zwyżkami opłat za OC i AC nawet w wysokości 60 procent! A w tym wieku wysokie procenty interesują Cię w innym kontekście niż ubezpieczenie auta. Podpowiadamy, jak ich uniknąć. 

Ubezpieczenie samochodu: młodzieżowe frycowe Helder Almeida shutterstock/2015
fot. Helder Almeida shutterstock/2015

Ze statystyk wynika, że młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły wyższe opłaty za OC i AC. Jeśli młody człowiek zostanie właścicielem Golfa z benzynowym silnikiem 1.4 z 2003 r., zapłaci za OC: w Liberty Direct 1475 zł, w Axa Direct 1559 zł i w MTU 1562 zł – to najtańsze oferty, jakie znaleźliśmy w serwisie Rankomat. pl.

REKLAMA

 

Na najdroższą trafiliśmy w Generali Direct – 2831 zł! Kupno auta z silnikiem o jak najmniejszej pojemności to niejedyny sposób na oszczędzanie. Obok przedstawiamy inne.

 Rejestracja auta w małej miejscowości

Jeśli masz taką możliwość, bo np. studiujesz w dużym mieście, a jesteś zameldowany w małym, skorzystaj z tego sposobu, bo dzięki niemu możesz sporo zaoszczędzić. Na przykład w Liberty Direct ubezpieczenie przykładowego Golfa we Wrocławiu (ponad 630 tys. mieszkańców) jest droższe o 700 zł niż w miejscowości, która ma niecałe 5 tys. mieszkańców.

Ustanowienie współwłaściciela

Żeby skorzystać z tej możliwości, trzeba doświadczonego kierowcę uczynić współwłaścicielem auta. W tym wypadku ubezpieczyciel zaproponuje średnią stawkę, wynikającą ze zniżek „starego” kierowcy i zwyżek młodego. Przy bezszkodowej jeździe po 6 latach możesz wykupić własne OC o 60% taniej. Możesz zaoszczędzić 1000 zł.

Promocja, płatność z góry, pakiet

Ubezpieczalnie dają różne rabaty – za płatność kartą kredytową, za zakup przez internet albo w dniu urodzin; łącznie możesz dostać nawet 20% zniżki, czyli w wypadku naszego przykładowego Golfa 280 zł. Jeśli zapłacisz z góry, możesz oszczędzić 200 zł, a jeśli wykupisz w jednym towarzystwie kilka polis, zyskasz dodatkowe 5%, czyli 70 zł. 

MH 09/2013

REKLAMA