Trenażer, czyli cały rok na własnym rowerze

Mróz, lód i śnieg nie zawsze musi oznaczać rozstanie z rowerem. Nie musisz też wsiadać na rower stacjonarny lub tracić czasu, by podjechać na godzinny spinning. Wszystko, czego potrzebujesz, aby cieszyć się jazdą na swoim używanym w sezonie sprzęcie, to trenażer.
Tacx
Trenażer Tacx Fortius Multiplayer to od lat jedno z najbardziej popularnych rozwiązań treningowych z kategorii Virtual Reality (fot. Tacx)

Historia tego urządzenia ma już dobrych kilka lat i bardzo często możemy spotkać się z nim podczas oglądanych w telewizji wyścigów kolarskich. Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zawodnicy rozgrzewają się do jazdy indywidualnej na czas podczas Tour de France czy Giro d'Italia? Korzystają oni właśnie z trenażerów.

Wiodącą firmą, która specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu tego typu, jest holenderski Tacx. Wszystkie trenażery tej (jak i wielu innych marek) mają praktycznie tę samą budowę. Składają się ze stalowej ramy, w której za pomocą specjalnego zacisku mocujemy nasz rower i rolki oporowej, na której opiera się tylna opona. Rolka oporowa wyposażona jest również w specjalny mechanizm hamujący, dzięki któremu jazda staje się bardzo zbliżona do tej, jakiej doświadczamy w warunkach rzeczywistych. Możemy nie tylko symulować opór, jaki odczuwalibyśmy podczas jazdy po płaskim terenie, ale także taki, który daje nam w kość podczas jazdy pod górę.

Typy trenażerów

W zależności od typu układu hamującego trenażery firmy Tacx podzielić można na 3 grupy sprzętu:

cyclotrainers - trenażery wyposażone w oporowy układ magnetyczny. Ustawione na przeciw siebie magnesy przyciągają się wzajemnie, stymulując odpowiedni opór, który regulować możemy za pomocą specjalnej manetki montowanej na kierownicy.

ergotrainers - grupa trenażerów wyposażona w hamulec elektromagnetyczny. Trenażer wymaga podłączenia do źródła prądu, a opór regulowany jest przy pomocy specjalnego komputerka sterującego montowanego na kierownicy. Najwyższe modele z tej grupy nie tylko nie wymagają dodatkowego zasilania, ale także produkują je same! Możliwa jest również rozbudowa trenażera poprzez zakup specjalnej przystawki i podłączenie do komputera.

virtual reality - to sprzęt z najwyższej półki. Układ oporowy stanowi silnik elektromagnetyczny, a całe sterowanie odbywa się przy pomocy specjalnej przystawki podłączonej do komputera. Poza zadawanym oporem, który bardzo dokładnie symuluje jazdę odczuwaną w warunkach rzeczywistych, możliwe jest nawet odwzorowanie jazdy w dół. Virtual Reality to praktycznie nieograniczone możliwości wirtualnych wyścigów, przejażdżek czy pokonywania tras znanych wyścigów, a także ściganie w sieci w czasie rzeczywistym z innymi użytkownikami.

Kompatybilność

Dowiedzieliśmy się już trochę o trenażerach, więc teraz kilka słów o kwestii kompatybilności rowerów. Niezależnie od tego, czy posiadamy rower szosowy, crossowy czy mtb, korzystanie z tego typu sprzętu nie jest żadnym problemem. Do każdego trenażera możliwe jest dobranie odpowiedniej przystawki odpowiedniej dla naszego roweru, a także średnicy zamontowanych w nim kół. Ważne, aby rower posiadał oponę typu slick. Można również zakupić specjalnie dedykowaną oponą zmniejszającą hałas i idealnie przylegająca do rolki (taka opona nie nadaje się do wyjazdu w rzeczywisty teren).

Trening

Główną funkcją naszego trenażera będzie trening. W zależności od tego, w jakiej grupie sprzętu będzie się on znajdował, da nam to więcej lub mniej sposobów na jego wykorzystanie. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujemy się na wybór sprzętu odpowiedniego dla nas, warto zaznajomić się z możliwościami każdej z grup:

1. Cyclotrainers - trenażery, w których opór zadawany jest przy pomocy manetki montowanej na kierownicy lub poprzez zmianę biegów w naszym rowerze. Manetka sterująca posiada 10 stopniową skalę, dzięki czemu możliwy jest dobór oporu, adekwatnego do naszej formy lub poziomu wytrenowania. Na stronie Tacx znaleźć można całą masę przykładowych treningów z dokładnie rozpisanymi czasami i biegami, których powinniśmy używać w danym momencie podczas jazdy. Idealna grupa sprzętu, aby rozpocząć swoją zabawę z treningiem zimą, lub traktujących trenażer jako źródło dodatkowego ruchu poza innym treningiem.

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA