Prawo pięści. Testujemy 5 worków bokserskich

Nie ma chyba faceta, który mijając bokserski worek, nie zdecydowałby się w niego nie uderzyć. Postanowiłem minąć takich worków pięć. I to wielokrotnie. 

Worki bokserskie fot ROWAN FEE
Od lewej: Sparbar Pro 4X, Venum Uppercut Bag, Aquabag Bruiser Bag, RDX TDR 3-in-1 Face Heavy Punch Bag i Free Standing Boxing Punch Bag.

Stare porzekadło, według którego bokserski worek nie oddaje ciosów, jest już nieaktualne. Boks – jak każdy zresztą sport – ewoluuje, zmieniają się treningowe metody, a sprzęty, z pozoru proste jak dawniej, korzystają teraz z najnowszych technologii. Nowoczesne worki treningowe potrafią cios oddać, skutecznie zamortyzować albo wręcz wymusić na pięściarzu jakąś reakcję. Na każdym z takich worków trenuje się trochę inaczej, co oznacza, że i efekty treningu za każdym razem są trochę inne. Będąc w bokserskim gymie, najlepiej zmieniaj worek co rundę, dopasowując do sprzętu swój styl boksowania. Spokojnie, nawet jeśli jesteś w temacie zielony, a trener szlifuje właśnie w ringu technikę ze swoim prospektem, szybko, już po pierwszych kilku ciosach, będziesz wiedział, co masz robić. Lekki worek automatycznie wymusi na Tobie odrobinę lżejsze, ale dużo szybsze ciosy, sprzęt typu sparbar uniki i bloki, ciężki worek mocne uderzenia, a ten do ciosów podbródkowych... tak, ciosy podbródkowe. Aha, wybierając sprzęt do domu, postaw na ten klasyczny. Na nowinki i ciekawostki pozwolisz sobie później, gdy Twoja domowa siłka zacznie się rozrastać. Przed Tobą mała ściągawka.

1. Cios, unik, kombinacja

Sparbar Pro 4X

 • sparbar.com
 • cena: 599 funtów

To sprzęt, który z tradycyjnym workiem bokserskim niewiele ma wspólnego, i bardzo dobrze. Sparbar zachowuje się jak prawdziwy sparingpartner, wymuszając na użytkowniku nie tylko przemyślane kombinacje ciosów, ale i uniki, odchylenia, bloki itd. Ruchomy drążek potrafi błyskawicznie „oddać cios”, dlatego tym razem konieczne jest stuprocentowe skupienie i zero kozakowania. Świetnie trenuje koordynację i uważność. Drobny minus za w miarę łatwo ulegające uszkodzeniom elementy

Ocena: 25/30

 1. Funkcjonalność: 10/10
 2. Wykonanie: 7/10
 3. Cena: 8/10

2. Szybki i wściekły

Venum Uppercut Bag

 • euro.venum.com
 • cena: 229,99 euro

Porządny cios podbródkowy jest w stanie powalić każdego. Bity w kontrze, mocno z nóg, trafiony prosto na szczękę, nie ma sobie równych. Tylko... łatwiej powiedzieć, niż zadać. Worek Venum (a także każdy inny o podobnym kształcie) pomaga w treningu celności i wyrobieniu właściwych nawyków, które zaprocentują w walce.

Ocena: 25/30

 1. Funkcjonalność: 10/10
 2. Wykonanie: 9/10
 3. Cena: 6/10

3. Zero kontuzji

Aquabag Bruiser Bag

 • aquatrainingbag.eu
 • cena: 219,99 funtów

Trudno opisać słowami wrażenia, które towarzyszą pierwszemu uderzeniu w worek napełniony wodą. Jest... inaczej, może nawet tak jakby luksusowo. Ciosy wchodzą gładko, a przy tym woda na - prawdę mocno je amortyzuje. Co oznacza, że walnąć można z całej siły bez stresu o kontuzję nadgarstka. Ten akurat model kształtem przypomina głowę z tułowiem, co w ogóle zwiększa poziom frajdy z zadawania kombinacji. Napełniony wodą worek waży około 70 kilogramów, więc nie będzie latał po ciosie jak szalony.

Ocena: 28/30 

 1. Funkcjonalność: 10/10
 2. Wykonanie: 9/10
 3. Cena: 9/10

4. Cel: pal

RDX TDR 3-in-1 Face Heavy Punch Bag

 • rdxsports.eu
 • cena: 129,99 funtów

Worek RDX to przyrodni brat bliźniak Aqua Training Bag. Jedyna, naprawdę istotna różnica to wypełnienie – w tym wypadku klasyczne. Worek robi swoją robotę, na plus zaliczyć należy czerwone wstawki, które ułatwiają celowanie podczas zadawania kolejnych kombinacji ciosów. Worek ma wysokość około 1 metra i waży 23 kilogramy, co oznacza, że po mocniejszym ciosie „przeciwnik” będzie chciał oddać, trzeba więc trochę wokół niego pochodzić i akcję raczej przygotować, niż walić jak popadnie i ile fabryka dała.

Ocena: 24/30

 1. Funkcjonalność: 8/10
 2. Wykonanie: 8/10
 3. Cena: 8/10

5. Mistrz kombinacji

Free Standing Boxing Punch Bag

 • gallantsports.co.uk
 • cena: 124,99 funty

Ten wolnostojący worek ma stabilną (producent zaleca wsypać do niej piach) i wąską (ułatwia pracę na nogach blisko worka) podstawę i rozpisane na sobie cyfry od 1 do 6. Ten ostatni bajer pozwala chwilami poczuć się jak Mike Tyson, który trenował kombinacje i refleks, słysząc w słuchawkach kolejne liczby odpowiadające konkretnym ciosom.

Ocena: 18/30

 1. Funkcjonalność: 6/10
 2. Wykonanie: 7/10
 3. Cena: 5/10

Gym w domu

Na to zwracaj uwagę, gdy kupujesz worek do domu.

1. Wykonanie

Sprawdzaj zawsze materiał, z jakiego worek jest wykonany, szwy, a także czym został wypełniony.

2. Montaż

Wybierając worek do domowej siłki, upewnij się, że Twój sufit wytrzyma obciążenie.

3. Trwałość

Tanie worki potrafią szybko się odkształcić czy poprzecierać. Stawiaj najlepiej na ten sprzęt, który znasz z bokserskiej salki.

Zobacz również:
REKLAMA