[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Test wag do analizy składu ciała: tania vs droga [MH Lab]

Jak mawiał klasyk, "zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza". Sprawdziliśmy więc precyzję pomiaru domowych wag analizujących skład ciała.

wagi fot. Getty Images
Staję na wadze, a przez moje ciało płynie prąd. Zaraz… Nas? Bohaterów? Prądem?! Spokojnie... Prąd o niskim natężeniu i częstotliwości 50 kHz jest zupełnie bezpieczny i niewyczuwalny. Dzięki bioimpedancji ustala się poziom tłuszczu, wagę mięśni i kości. No dobra, Ty nie oszukiwałeś na treningach, ale czy ufać elektronice? Czy wchodząc na wagę, możesz być pewien, że masz 11% tkanki tłuszczowej i niedługo odsłonisz sześciopak? Lub, jak ja, zrzucasz kilka kilogramów po zimie i chcesz widzieć efekty pracy? Porównałem wyniki budżetowego analizatora i drogiej wagi domowej ze wskazaniami profesjonalnego sprzętu w szpitalu.

Jak precyzyjnie analizować skład ciała

Idealny test

Pomiaru dokonaj najlepiej około 3 godzin po lekkim posiłku. Nie rób pomiaru po treningu czy ciężkiej pracy. Ściągnij metalowe przedmioty. Wagę postaw na twardym i stań na niej bosymi stopami.

Mój pomiar

Zastosowałem się do wskazówek z poprzedniego punktu. Wagi były skalibrowane i wprowadziłem jednakowe dane. Pomiar wykonałem o tym samym czasie, zaraz po badaniu szpitalnym analizatorem.

Werdykt

Tanie wagi analizują skład ciała przy pomocy tylko jednej częstotliwości prądu i często dają mniej powtarzalny i precyzyjny wynik, szczególnie w przypadku tłuszczu, ale za to dokładnie pokazują masę, wodę i kości. Nieco droższe domowe analizatory bazujące na dwóch częstotliwościach są prawie tak dokładne, jak profesjonalny i bardzo drogi sprzęt pomiarowy w szpitalu (3 i więcej częstotliwości, pomiar z nóg i rąk).

REKLAMA

REKLAMA

wagi fot. Wiesław Jurewicz

1. Łucznik - waga analityczna (galerialucznik.pl), Cena: 119 zł

Raport z testu

Polska marka Łucznik – szacowna i zasłużona – może pochwalić się nie tylko maszynami do szycia, ale całkiem niezłym AGD. Ich waga analityczna prezentuje się na podłodze łazienki naprawdę dobrze: szkło, precyzyjne wykonanie, elegancki minimalizm. Minimalna i zachęcająca wydaje się też cena, jak na model analizujący skład ciała i przesyłający dane do aplikacji przez Bluetooth.

Ściągam więc na smartfona aplikację OKOK International, bo bez niej waga pokazuje tylko kilogramy. Wprowadzam do niej dane o moim ciele. Szybkie parowanie przez Bluetooth, staję na wadze i od razu widzę dane o składzie organizmu. W aplikacji zapisywana jest nie tylko historia pomiarów, ale tzw. trendy – a więc to, jak poszczególne parametry zmieniają się w czasie: waga, tłuszcz, woda, kości, BMI, BMR i mięśnie. Te ostatnie podawane są dość nietypowo w procentach, a nie w kilogramach, bo w nich zwykle podaje się zawartość mięśni.

Na pierwszy rzut oka wszystko z danymi w polskojęzycznej aplikacji OKOK wygląda OK. Analiza przebiega szybko i sprawnie. Relacja ceny do liczby funkcji całkiem w porządku. A co z precyzją? Ważenie niemal bez zarzutów. Tłuszcz? Z nim nieco gorzej w zestawieniu z analizą na profesjonalnym sprzęcie, bo Łucznik dodał mi 3 punkty procentowe sadła.

Wskazane wartości

  • Tłuszcz 17,2 20,2%
  • Mięśnie 73,1 kg 27%
  • Woda 55,2 56,6%
  • Kości 3,8 4 kg
  • Waga 93,4 93,2 kg

Kolorem żółtym pokazano wynik badania na profesjonalnym urządzeniu Tanita BC-420MA.

REKLAMA

wagi fot. Wiesław Jurewicz

2. Tanita RD-953 (tanitapolska.pl) Cena: 725,70 zł

Raport z testu

W porównaniu do klasycznego i ascetycznego wyglądu Łucznika Tanita prezentuje się bardziej "techno", jakby wyniesiono ją ze "Star Treka", nadając łazience kosmicznego wyglądu. Wykonanie: pierwsza klasa, do tego dyskretne podświetlenie. Chwilę dłużej zajmuje konfiguracja, bo w trosce o precyzję pomiaru trzeba podać m.in. miejsce na Ziemi, w którym się znajdujesz, żeby zaprogramować odpowiednią korektę. Aplikacja MyTanita do komunikacji wagi ze smartfonem jest dużo bardziej zaawansowana i rozbudowana od OKOK. Szybko i sprawnie łączy się przez Bluetooth, a każdy pomiar można łatwo odczytać w sekundę po badaniu. Aplikacja pozwala na zapisane i analizowanie celów, np. "Masa mięśni" czy "Tkanka tłuszczowa w %", wskazuje też jakość mięśni.

Wagę Tanita RD-953 wyróżnia zastosowanie dwóch częstotliwości prądu do pomiaru, co wedle zasad analizy składu ciała metodą bioimpedancji znacznie podnosi precyzję badania w warunkach domowych. Eksperci z Tanity szczycą się zastosowaniem zaawansowanych i precyzyjnych algorytmów dokonujących wraz z elektroniką przeliczeń zmierzonej oporności tkanek. Bo nie sztuka puścić prąd przez ciało, tylko wyciągnąć właściwe wnioski. Czy domowy sprzęt sprostał zadaniu?

Wskazane wartości

  • Tłuszcz 17,2 18%
  • Mięśnie 73,1 72,8 kg
  • Woda 55,2 55%
  • Kości 3,8 3,8 kg
  • Waga 93,4 93,3 kg

Kolorem żółtym pokazano wynik badania na profesjonalnym urządzeniu Tanita BC-420MA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij