Test butów piłkarskich - sprawdziliśmy 5 par [MH Lab]

Emocjonujące rozgrywki sprawiły, że na nowo pokochałeś piłkę nożną? My w międzyczasie przetestowaliśmy różne modele butów. Przekonaj się, w czym warto wrócić na boisko.

buty piłkarskie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Zrezygnowaliśmy z testowania korków. Dlaczego? W pewnym wieku albo nie masz już czasu, żeby dojechać na najbliższe trawiaste boisko, albo nie możesz zebrać tylu kolegów, aby stworzyć dwie drużyny. Postanowiliśmy za to sprawdzić buty, które dadzą radę na orliku.

Nie dość, że te obiekty są zlokalizowane w centrach miast i miasteczek, to do gry wystarczą zdecydowanie mniejsze ekipy. Jeśli poczułeś głód piłki nożnej, przeanalizuj dokładnie wyniki naszych badań i wybierz buty, które najbardziej Ci odpowiadają. Nawet jeżeli powrót do formy sprzed lat zabierze Ci trochę czasu, świetnie bawić będziesz się już od pierwszej minuty na boisku.

Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź rozmiar

Jeśli myślisz o zakupie w sklepie internetowym, lepiej wcześniej przymierz buty. Na co dzień noszę rozmiar 43. W przypadku Pumy nie było żadnego problemu. Rozmiarówka Adidasa jest delikatnie zaniżona. W przypadku New Balance trudno znaleźć regułę.

Dobierz podeszwę

Grasz przede wszystkim na sztucznej trawie? Oczywistym wyborem powinna być podeszwa turf (TF). Jeśli częściej występujesz na betonie, możesz pomyśleć o halówkach, szczególnie że sprawdzą się one równie dobrze w hali.

buty piłkarskie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

1. ADIDAS ACE 16.3 PRIMEMESH TF

Cena: 329 zł

Raport z testu:

Język jest połączony z elastyczną skarpetą, która otacza kostkę i stabilizuje stopę. Dzięki takiemu rozwiązaniu czujesz się pewniej, skacząc do główki czy walcząc o piłkę w polu karnym. Podeszwa doskonale trzyma się podłoża: w tym aspekcie butom Adidasa nic nie można zarzucić.

ACE 16.3 są jednak bardzo lekkie, co jednocześnie jest wadą i zaletą. Wadą dla wszystkich tych, którzy – tak jak ja – przepadają za modelami grubszymi, otulającymi stopę. Zaletą – dla fanów cienkich tworzyw sztucznych, lubiących prowadzić piłkę blisko nogi. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, ten model Adidasa to doskonały wybór dla Ciebie.

Ocena:

 • Wygląd 5/5
 • Komfort gry 4/5
 • Przyczepność 5/5

buty piłkarskie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

2. PUMA EVOPOWER 4.3 TRICKS TT

Cena: 229 zł

Raport z testu:

Pozytywnie zaskakują od samego początku. Po wyjęciu z opakowania w oczy rzuca się od razu ich asymetria kolorystyczna. Lewy but jest magentowy, prawy żółty, dlatego gdy wchodzisz w drybling, przeciwnikom automatycznie miesza się w oczach.

Poza tym są niesamowicie wygodne (żadnego ciśnięcia czy obcierania), a podeszwa doskonale chwyta podłożę. Minusy? Nie ma tu wielkich nowinek technologicznych. Po prostu stara szkoła produkcji obuwia piłkarskiego, która stawiała nacisk na to, aby nic nie przeszkadzało Ci podczas gry na całej długości boiska.

Ocena:

 • Wygląd 4/5
 • Komfort gry 5/5
 • Przyczepność 5/5

buty piłkarskie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

3. NIKE MERCURIAL X PROXIMO II IC SPARK BRILLIANCE

Cena: 729,99 zł

Raport z testu:

Wysokie kołnierze doskonale dostosowują się do kostek, za co będą wdzięczni wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli z nimi problemy. W dodatku ten rodzaj osłon w żaden sposób nie krępuje ruchów. Zakładając Mercuriale, można odnieść wrażenie, że po prostu spajają się ze stopą.

Najlepsze jednak dzieje się podczas oddawaniu strzałów. Nie dość, że są one piekielnie mocne, piłka często dostaje rotacji, która całkowicie zaskakuje bramkarza. Powrót na boisko w takich butach to prawdziwa przyjemność.

Ocena:

 • Wygląd 5/5
 • Komfort gry 5/5
 • Przyczepność 5/5

buty piłkarskie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

4. NEW BALANCE VISARO CONTROL IN

Cena: 179,99 zł

Raport z testu:

Wyglądem robią wrażenie. Jednak wszyscy, którzy noszą New Balance na co dzień, chcieliby, żeby buty do gry w piłkę tej samej marki były równie komfortowe. Czy takie są? Wydaje mi się, że model Visaro Control pod tym względem niczym nie ustępuje produktom z podobnej półki.

Ale również niczym nie zaskakuje. Do testów dostaliśmy wersję z płaską podeszwą. I tak jak na twardej powierzchni dawała sobie radę, tak na orliku sprawy miały się już nieco inaczej. Jeśli Twoim celem jest nie tyle sama gra, co przyjemne spędzanie czasu wokół boiska, bierz je w ciemno.

Ocena:

 • Wygląd 4/5
 • Komfort gry 2/5
 • Przyczepność 3/5

buty piłkarskie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

5. UMBRO AURORA TF

Cena: 129,90 zł

Raport z testu:

Testowany model Umbro jest po prostu dobry. Nie można powiedzieć, że wyróżnia się pod względem zastosowanej technologii. Jest za to dostępny w przystępnej cenie i wygląda solidnie. Żadnej różnicy podczas przyjmowania piłki, dryblowania czy oddawania strzałów nie stwierdzono.

Dlatego jeśli szukasz butów, które pozwolą Ci od czasu do czasu wybiec na boisko z kumplami i dobrze się pobawić – świetnie trafiłeś. Jeżeli chcesz, aby sprzęt pomagał Ci w zdobywaniu bramek, to niestety nie ten adres. I nie masz co liczyć na olśnienie przeciwników designem. Pod tym względem Aurora nawiązuje do standardów lat dziewięćdziesiątych.

Ocena:

 • Wygląd 2/5
 • Komfort gry 3/5
 • Przyczepność 5/5

REKLAMA