Telewizor dla gracza? Jak najbardziej.

Jeszcze niedawno wykorzystywanie TV jako monitora gamingowego zmuszało do ustępstw. W zamian za wielkość trzeba było zrezygnować z jakości. Dziś, dzięki gamingowym telewizorom Samsung, można już grać na wielkich ekranach bez kompromisów.

Telewizory dla graczy mat. prasowe Samsung

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego gry są takie popularne? Dlaczego na świecie znajdują się setki milionów ludzi gotowych zapłacić nawet kilkaset złotych za jakąś tam grę? My się zastanawialiśmy. I wyszło nam, że płacimy nie za płytkę, czy plik danych ze Steama, a za możliwość przeniesienia się w zupełnie inną rzeczywistość na wiele, wiele godzin. Rzeczywistość, w której każdy jest tym, kim chce być, robi to, co lubi i w której wprawdzie może zginąć, ale tak naprawdę jest całkowicie bezpieczny. W najgorszym przypadku będzie musiał zrestartować grę. To właśnie ta nasza potrzeba ucieczki od rzeczywistości sprawia, że indeksy giełdowe producentów gier szybują w górę.

Inny wymiar. Ten większy

Żeby jednak gra dawała jak najlepsze złudzenia innego świata, potrzebny jest obraz. Im bardziej realistyczny i szczegółowy, tym lepiej. Oczywiście, pisząc „realistyczny” nie mamy na myśli wiernego odwzorowania naszej rzeczywistości, a jedynie realistyczne przedstawienie dowolnego świata. To mogą być realia przygody w Wietnamie, może być tor wyścigowy, boisko piłkarskie, stacja kosmiczna czy otchłanie 7 wymiaru – grunt, żeby gracz poczuł się „wewnątrz” tego świata jak w domu.

I tu właśnie dochodzimy do kwestii wielkości. Jak w wielu sprawach w życiu, również w przypadku gier video rozmiar ma znaczenie. Nasze oczy i mózgi działają w taki sposób, że im większy ekran przed nami, tym łatwiej jest nam się „zanurzyć” w wyświetlanej na nim rzeczywistości. To między innymi dlatego, chociaż prawie każdy ma dziś w domu duży telewizor, ludzie wciąż tłumnie chodzą do kina, płacąc za dwie godziny oderwania od codzienności całkiem spore pieniądze. Dlatego też mają takie wielkie oczy i szeroki uśmiech na twarzy, gdy zdejmują okulary VR.

Graj na większym

Z grami video jest identycznie jak z filmami. Im większy obraz jest przed Tobą, tym łatwiej jest Ci wejść w świat gry. A gdy już jesteś naprawdę w nim, gdy już fizycznie musisz chociaż lekko obrócić głowę, żeby zobaczyć, kto nadchodzi z boku, Twoje ciało reaguje inaczej, bardziej naturalnie. Szybciej naciskasz na spust, lepiej oceniasz odległość, widzisz więcej szczegółów. I o to właśnie chodzi.

Telewizory dla graczymat. prasowe Samsung

Od kilku lat telewizory o przekątnych powyżej 50’ są już dostępne również dla przeciętnego zjadacza chleba. I o ile zwyciężały w konkurencji rozmiaru, to nie mogły się równać z monitorami komputerowymi tworzonymi specjalnie dla graczy. Po prostu nie tworzono ich z myślą o interakcji. W porównaniu z zaawansowanymi monitorami gamingowymi miały mniejsze częstotliwości odświeżania (zwłaszcza przy dużych rozdzielczościach), znacznie większy input lag, gorzej też radziły sobie z jasnością i czernią. O wiele bardziej czasochłonne, a czasami wręcz niemożliwe, było też ustawianie pożądanych parametrów obrazu. Po prostu były obliczone na wyświetlanie programów telewizyjnych i filmów.

Samsung QLED i Neo QLED zmieniają zasady

Ten podział na ekrany do grania i do oglądania telewizji już jednak nie obowiązuje. Samsung dostrzegł potrzebę graczy i…stworzył dla nich telewizory - maszyny wszechstronnego użytku. Dzięki temu dziś nie musisz już mieć w domu dwóch dużych ekranów – jednego do oglądania TV i Netfliksa, drugiego do udziału w wyścigach. Jeden ekran, jeden wygodny fotel, jeden pad, klawiatura czy myszka i Ty. Zdecydowanie wygodniej, zdecydowanie oszczędniej i zdecydowanie przyjemniej.

Nowe centrum roz(g)rywki

Jeśli lubisz zarówno dobre kino, jak i dobre gry (nie wnikamy, co tam Cię kręci), zwróć szczególną uwagę na modele Samsung QN91A i Samsung Q80A. Oba te telewizory (a właściwie obie rodziny telewizorów, bo oznaczone tym symbolem urządzenia występują w kilku rozmiarach), świetnie sprawdzą się jako rzeczywiście uniwersalne domowe centrum spędzania wolnego czasu.

Telewizory dla graczymat. prasowe Samsung

Samsung QN91A

W zależności od wielkości pokoju i trochę od budżetu, można kupić jeden z czterech TV z tej serii. Najmniejszy ma przekątną 50 cali, największy – 75’, czyli każdy znajdzie coś dla siebie. W przypadku QN91A to jednak nie tylko rozmiar ma znaczenie. Ogromne znaczenie ma też technologia w telewizorach dla graczy.

Tryb gracza

Co sprawia, że ten telewizor to marzenie każdego zapalonego gamera? Jest tego sporo:

 • Zawansowany Upłynniacz Ruchu+
  Dzięki wyjątkowej poprawie ruchu do 120 Hz w 4K, możesz cieszyć się udoskonaloną dynamiką bez opóźnień i rozmyć w każdej grze. Podczas oglądania meczu też się przydaje.

 • Automatyczny Tryb Gry (ALLM)
  Optymalizuje ustawienia ekranu, zapewniając niezauważalne opóźnienia i natychmiastową reakcję na każdy ruch myszki czy kontrolera.

 • FreeSync Premium Pro
  Zapewnia płynność animacji, redukuje ścinanie klatek i niweluje szarpanie obrazu. Każdy gracz doskonale wie, że nawet minimalne „przycięcie” obrazu może mieć fatalne konsekwencje w grze, jeśli wydarzy się w kluczowym momencie.

 • Panel Gracza
  Czytelne menu ułatwi Ci kontrolę nad ustawieniami ekranu, bezprzewodowymi słuchawkami i innymi parametrami. Pokaże też aktualną liczbę efpeesów. Tego właśnie bardzo brakowało zwykłym telewizorom.

 • Ultra Szeroki Widok w Grach
  Niektóre gry są najlepsze nie w klasycznych proporcjach 16:9 lecz w widoku ultrapanoramicznym 21:9 a nawet 32:9. Przesiadłeś się z panoramicznego monitora? W tym telewizorze też można ustawić takie proporcje w grze.

Dołożenie tych dodatkowych, gamingowych funkcji nie dałoby tak spektakularnych efektów, gdyby nie to, że to bardzo zaawansowany technologicznie telewizor. Co go wyróżnia?

Matryca

Wyświetlacz został wykonany w technologii Quantum Mini LED, dzięki czemu podświetlenie ekranu jest kontrolowane lepiej niż kiedykolwiek. Widać dosłownie wszystko – i to, co jest w najjaśniejszych partiach ekranu, i to, co przed innymi widzami (i graczami!) kryje się w cieniu.

Rozdzielczość 4K

Dzięki potężnemu procesorowi wspartemu sztuczną inteligencją, obraz jest skalowany do rozdzielczości 4K. Długo szukaliśmy słów, jak opisać wrażenia z oglądania tak dużego obrazu w tak wielkiej częstotliwości, ale ich nie znaleźliśmy. Nie ma też sensu wstawiać zdjęć, które i tak będziesz zapewne oglądał na ekraniku telefonu. Polecamy wycieczkę do salonu Samsunga, żeby zobaczyć to na własne oczy. Niewykluczone, że wyjdziesz z wielkim kartonem.

Telewizory dla graczymat. prasowe Samsung

Neo Quantum HDR 2000

Ta technologia pozwala wycisnąć z obrazu jeszcze więcej – poprawia kontrast, zwiększa głębię koloru, nie zaciemniając jednocześnie cieni i nie przepalając mocno oświetlonych fragmentów obrazu. Mniej więcej tak właśnie widzi ludzkie oko w rzeczywistości.

Samsung TV dla graczamat. prasowe Samsung

Samsung Q80A

Zauważalnie tańszy niż telewizor Samsung QN91A, ale niewiele mu ustępujący. Duża rzecz. Najmniejszy z tej serii ma przekątną 50 cali, największy – aż 85’, czyli to naprawdę poważna bestia. W przypadku Q80A to jednak nie tylko rozmiar ma znaczenie. Niezwykle ważna jest też technika, a dokładniej – technologia.

QLED

Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie sprawia, że detale są wyraźne, a kolory nasycone. Gęsto skoncentrowane strefy podświetlenia matrycy LED precyzyjnie regulują każdą scenę i wydobywają z niej głęboką czerń i czystą biel dla jeszcze lepszych wrażeń.

Procesor AI Quantum 4K

Podobnie jak w przypadku QN91A, procesor wspomagany przez AI skaluje w czasie rzeczywistym obraz do rozdzielczości 4K.

Quantum Dot

Wiesz, ile odcieni kolorów potrafi zapewnić ta technologia? Nie wiesz? Mniej więcej tyle, ile pompek potrafi zrobić Chuck Norris. Praktycznie wszystkie.

Quantum HDR 1500

Kontrast idealnie dopasowany do ludzkiego wzroku. Zobaczysz każdy szczegół.

Szeroki kąt widzenia

Możesz oglądać ten telewizor pod dowolnym kątem, a obraz będzie tak samo nasycony. Jedyna różnica to perspektywa. Ale tego się już nie da ominąć.

Tryb gracza

Tu Samsung wykonał ukłon w stronę graczy. Chociaż model Q80A jest tańszy niż QN91A, gracze mają dostęp do wszystkich funkcji z wyższego modelu (patrz wyżej). Brawo! Dzięki.

Nie tylko dla gracza

Nie samymi grami człowiek żyje. Inżynierowie Samsunga wcale nie zapomnieli o tym, że dzisiejsze telewizory dawno już przestały służyć głównie do oglądania wiadomości i świątecznego quizu z treści Kevina, który zostaje sam albo w domu, albo w Nowym Jorku.

W obu modelach zainstalowano intuicyjny system Samsung Smart TV, który działa płynnie i nie ma problemów z internetem, ani z podłączonymi urządzeniami. Smart funkcji w obu modelach jest bez liku – po szczegóły zapraszamy na stronę producenta.

Kilka słów o dźwięku

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na dźwięk. A dokładnie na jego jakość, która w nowych Samsungach Neo QLED jest doskonała.

Telewizory dla graczymat. prasowe Samsung


Wprawdzie 80% informacji przyswajamy za pośrednictwem oczu, ale dźwięk też ma gigantyczne znaczenie i inżynierowie Samsunga doskonale sobie z tego zdają sprawę. Dlatego w serii Neo QLED zastosowano technologie, które ten wyjątkowy, niemal trójwymiarowy obraz uzupełniają równie krystalicznym dźwiękiem. Na szczególną uwagę zasługuje technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem – czyli jeśli np. samochód przemieszcza się z prawej do lewej - dźwięk będzie podążał za nim. To pogłębia wrażenia uczestniczenia w akcji. Warto wydać więcej na telewizor, który pozwala oszczędzić na systemie audio kina domowego.

Warto mieć w domu telewizor, na którym można oglądać filmy, przeglądać internet, kontrolować pralkę, odpalić spotkanie na Zoomie, streamować ekran telefonu czy komputera i… nie tylko „grać w gry”, ale i wygrywać.

Zobacz również:
Zbuduj mięśnie i zrelaksuj ciało oraz umysł, łącząc trening siłowy z elementami jogi. Tak trenują w Navy SEALs. 
ZOBACZ WIĘCEJ