[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Technika w służbie kierowcy

Epoka elektroniki umożliwiła zastosowanie w autach urządzeń i systemów, które jeszcze niedawno były nie do pomyślenia. Poniżej kilka ciekawych, które pojawiły się w ostatnich latach i są coraz bardziej rozpowszechnione. Wszystko w imię komfortu, ekonomii i bezpieczeństwa na drodze.

Volvo martwe pole fot. Producenci, Dystrybutorzy
1. Volkswagen – dwusprzęgłowa przekładnia

Jako pierwszy na przekładnię DSG masowo postawił Volkswagen – jest to zautomatyzowana (nie posiada pedału sprzęgła) skrzynia, w której jedno sprzęgło obsługuje biegi parzyste, drugie zaś – nieparzyste. Korzyści? Zmiany przełożeń trwają zaledwie kilka milisekund, a zużycie paliwa jest niższe.

REKLAMA

2. Opel – inteligentne reflektory

Współczesne reflektory potrafią „skręcać” snop światła w kierunku zakrętów, samoczynnie wyłączać długie światła, by nie oślepiać innych, a także zmieniać kształt oświetlanego obszaru przed autem. Np. podczas jazdy miejskiej staje się on wyraźnie szerszy – ze względu na będących w pobliżu drogi pieszych.

3. Volvo – uwaga, martwe pole

W lusterkach współczesnych aut widać sporo, zawsze jest jednak ryzyko, że w tzw. martwym polu znajdzie się inny pojazd. A to zwiększa ryzyko kolizji nawet przy niewinnej zmianie pasa ruchu. Specjalny system wykrywa obecność innego pojazdu w martwym polu, o czym ostrzegają lampki w lusterkach bocznych.

4. Ford – kamera cofania

Zwykle umieszczona tuż nad tablicą rejestracyjną z tyłu, kamera daje szerokokątny obraz o wysokiej rozdzielczości. Obraz na ekranie często zawiera również linie pomocnicze, ułatwiające kierowcy zorientowanie się, gdzie znajdzie się samochód, jeśli będzie kontynuowany aktualny skręt.

5. BMW – aktywny tempomat

Tempomaty wyposażone w specjalny radar potrafią dostosować prędkość auta do warunków na drodze. „Czują” na przykład odległość do poprzedzającego samochodu. Kiedy ta łagodnie maleje, lekko zmniejszają prędkość jazdy, kiedy zaś maleje gwałtownie – potrafią nawet całkowicie wyhamować pojazd.

6. Mercedes – kierowco, odpocznij

Jedno z nowszych urządzeń ostrzega kierowcę przed zmęczeniem. System rejestruje m.in. ruchy kierownicy, korzystanie przez kierowcę z urządzeń pokładowych, bierze też pod uwagę czas od poprzedniego postoju. Kiedy stwierdzi, że poziom zmęczenia jest duży, ostrzega o tym – np. w Mercedesie sugerując postój na kawę.

MH 07/12 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij