Szkoła Skoda Auto - odc. 32: z zimna krwią

Podstawową funkcją ubrania jest ochrona. Przed zimnem, deszczem, słońcem i wiatrem. Jednak gdy wsiadasz do auta w zbyt grubej warstwie ciuchów, one – zamiast chronić – wystawiają Cię na niebezpieczeństwo. 

Skoda Getty Images

Czy to wyjazd narciarski, podróż na święta czy zwykły roboczy dzień – wychodząc na zewnątrz, ubieramy się jak najcieplej. A jak wiadomo, najlepszym izolatorem jest powietrze, dlatego zimowe ubrania są zwykle puszyste jak – nie przymierzając – puchowa kurtka. Jednak to, co chroni nas na zewnątrz, za kierownicą zaczyna przeszkadzać.

Kurtka krępuje ruchy, rękawiczki (zwłaszcza wełniane) ślizgają się po kierownicy, buty z grubą podeszwą zmniejszają wyczucie operowania gazem i hamulcem. Pechowo, bo w zimie ta precyzja jest szczególnie potrzebna. Komu nie zdarzyło się przypadkiem nacisnąć na chwilę hamulca topornym zimowym buciorem, niech pierwszy rzuci kamieniem. Na oblodzonej drodze takie muśnięcie może się zaś zakończyć utratą przyczepności i lądowaniem w rowie.

15 min. Najwięcej stłuczek i wypadków w zimie zdarza się w ciągu pierwszych kilkunastu minut od ruszenia.

Skrępowany

Teoretycznie, zachowując zimną krew, można wyjść z poślizgu, ale jest to dużo trudniejsze, gdy ramiona masz skrępowane zimową kurtką, kaptur ogranicza ruchy głową, a zaparowane lub zmrożone szyby pole widzenia.

Ruszaj na ciepło

Rozwiązanie? Zawsze przed ruszeniem w podróż najpierw nagrzej samochód i zdejmij kurtkę. Świetnie sprawdzi się w tej sytuacji ogrzewanie postojowe. Jeśli go nie masz, przynajmniej odczekaj, aż zaczniesz cokolwiek widzieć przez szyby. Tu przyda się odgrzybiona klimatyzacja – czysta sprawniej usunie wilgoć z wnętrza auta.

W skodzie ciepło i bez skrępowania

W niektórych modelach Skody można zamówić ogrzewanie postojowe. We wszystkich można zamontować wieszak, na który odwiesisz kurtkę, żeby swobodnie kierować.

1. Ogrzewanie postojowe

Niegdyś kojarzyło się głównie z ciężarówkami i kamperami. Dziś już wiadomo, że sprawdza się również w osobówkach. Zanim wsiądziesz do samochodu po nartach, możesz go wcześniej nagrzać. I rozebrać się z grubych ciuchów przed ruszeniem w drogę. W skodach Octavia, Yeti (na zdjęciu) i Superb możesz zamówić ogrzewanie Thermo Top V.

2. Wieszak

Puchową kurtkę czy skórzaną ramoneskę można spokojnie rzucić na tylne siedzenie i nic im się nie stanie. Ale co zrobić, gdy nosisz zwykle marynarkę i płaszcz? Odwieś okrycie wierzchnie na mocowany do zagłówka wieszak– nie pogniecie się. Ten firmowy do kupienia w internetowym sklepie Skody: www.sklep.skoda.pl

Dociągnij pas – radzi lek. med. Mariusz Pacałowski, dyr. mer. Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med

Pas bezpieczeństwa w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę przejmuje energię kinetyczną ciała kierowcy czy pasażera. Aby rozproszyć energię, pasy ulegają rozciągnięciu. By ten proces był skuteczny, pasy bezpieczeństwa muszą przylegać do ciała, dlatego zawsze po zapięciu pasów trzeba skasować luz części biodrowej pasa.

Gruba odzież powoduje, że pas nie przylega dokładnie do ciała. W chwili wypadku mechanizmy dociągania pasa będą musiały najpierw zlikwidować nadmierne luzy, zanim pas zacznie efektywnie działać i pochłaniać energię poruszającego się ciała. Może to spowodować, że powstaną urazy, do których by nie doszło, gdyby pas był zapięty prawidłowo, bez luzów.

Chciałbym też przypomnieć, że zimowa odzież w pewnych sytuacjach może również być utrudnieniem w ewakuacji z samochodu oraz może utrudnić ofiarom samodzielne wyjście z auta po wypadku. 

Zobacz również:
REKLAMA