Kino w domu: jak je stworzyć?

Film w kinie, mecz przed telewizorem, a filmik z YouTube na monitorze? Już nie. Dzięki kinu domowemu najnowszej generacji wszystko to możesz zobaczyć na jednym ekranie. Zobacz, jak stworzyć we własnym domu wielofunkcyjną salę kinową.

Wiesiek Jurewicz
fot. Wiesiek Jurewicz

Żeby urządzić w domu salę kinową nie musisz przeznaczać na to specjalnego pomieszczenia. Wystarczy pokój o regularnym kształcie, najlepiej prostokątnym. Pomieszczenia bez kantów i skosów mają dobrą akustykę. Dźwięk będzie się w nich rozchodził lepiej, niż na przykład w otwartym salonie połączonym z kuchnią.

REKLAMA

"Nie jest konieczne profesjonalne wygłuszenie, ale ściany nie powinny być gołe, ponieważ potęguje to efekt odbicia dźwięku. Dobrze, jeżeli są np. tapety i półki z książkami. Na podłodze powinna być gruba wykładzina lub dywan, który skutecznie tłumi drgania powietrza" - radzi ekspert Szymon Staruchowicz z firmy projekcja.pl.

Na oknach zamontuj szczelne rolety i powieś kotary (w ten sposób oprócz zaciemnienia poprawisz akustykę pomieszczenia). Dobrze jest, aby ściany były pomalowane w ciemne barwy, gdyż jasne powierzchnie odbijają światło i utrudniają odpowiednie zaciemnienie pokoju podczas projekcji.

Czego potrzeba, żeby zbudować kino domowe?

1. Projektor. Nie zastąpi Ci całkowicie telewizora, bo jego lampa ma ograniczoną żywotność i nie nada się do wyświetlenia wszystkich odcinków "Mody na sukces". Jeśli jednak zarezerwujesz rzutnik na filmy czy sport (10-15 h tygodniowo), czyli to, co faceci lubią najbardziej, powinien wystarczyć na 3-4 lata.
Nasza propozycja: Epson EH-TW5500. Gwarantuje obraz Full HD i rekordowy współczynnik kontrastu dynamicznego 200 000:1.
Cena: od ok. 14 000 zł.

2. Jednostka centralna. Centrum dowodzenia zestawu Sony BDV-IZ 1000 W odtwarza płyty Blu-ray, z internetu pobiera materiały z serwisów VoD, stron typu YouTube czy catch-up TV (w Polsce jeszcze nieobecne, pozwalają obejrzeć powtórki programów telewizyjnych). Można też podłączyć ją do domowej sieci i odtwarzać muzykę, filmy czy zdjęcia z dowolnego urządzenia mającego certyfikat DLNA - Digital Living Network Alliance (www.sony.pl).

3. Głośniki. Zestaw Sony BDV-IZ 1000 W składa się z następujących elementów odpowiedzialnych za prawidłowe udźwiękowienie Twojej domowej sali kinowej:

  • Głośnik centralny. Odpowiada za odtwarzanie dialogów. Umieść go centralnie pod ekranem i znajdź film lub wywiad, w którym Penelope Cruz mówi po hiszpańsku. Od tej pory przestaniesz słuchać muzyki.
  • Subwoofer. Przekazuje basy, jego dziełem są np. eksplozje. Sprawia, że kiedy w "Dniu zagłady" kometa uderza w Ziemię, Ty instynktownie przybierasz w fotelu pozycję embrionalną. To, gdzie go położysz, nie jest szczególnie istotne. Pamiętaj jednak, żeby z uwagi na generowane wibracje nie umieszczać subwoofera w pobliżu odtwarzacza DVD czy Blu-ray.
  • Kolumny przednie. Umieść je po prawej i lewej stronie ekranu, około 3 metry od siebie, najlepiej w mniej więcej równych odległościach od ścian pokoju i nie w samych jego rogach. Docierająca do Twoich uszu muzyka płynie właśnie z ich membran.
  • Głośniki efektowe. Wywołują wrażenie, że znajdujesz się w centrum akcji. Ustaw je symetrycznie po bokach fotela na wysokości głowy i ok. 1 m od tylnej ściany oraz 0,5 m od bocznych. Kiedy Bruce Willis wypuści serię, policzysz wystrzelone naboje po dźwięku łusek uderzających o podłogę.

4. Ekran. Do kina domowego najlepiej wybrać ekran z czarnym obramowaniem. Dobrze, gdyby był rozwijany elektrycznie, ponieważ będzie miał dłuższą żywotność (podczas ręcznego zwijania mogą powstać fałdy).Nasza propozycja: ekran Projecta Cinema Electrol Wide.
Cena: 2900 zł (www.projekcja.pl)

5. Fotel. Nie warto oszczędzać na wygodzie: w końcu skoro wydałeś tyle na kino, to chyba planujesz spędzić w nim nieco czasu. Jeżeli masz wątpliwości, pomyśl o takich filmach, jak "Czas apokalipsy", który w najdłuższej wersji trwa 289 minut. Nasza propozycja: fotel Kler Camerata A080.
Cena: 3396 zł (www.kler.pl)

Aby obliczyć minimalną odległość, która powinna dzielić Cię od ekranu, pomnóż jego szerokość przez 1,5. Najczęściej do salonów w naszych mieszkaniach pasują ekrany o szerokości 1,8-2m. Trzeba pamiętać, że aby wykorzystać możliwości standardu Full HD, czyli rozdzielczości 1920x1080, musi to być ekran w kinowych proporcjach 16:9. Dolna krawędź ekranu po rozwinięciu powinna znajdować się 0,8-1 m od ziemi. Wtedy oglądając nie będziesz musiał ani za bardzo zadzierać głowy, ani jej pochylać.

MH 03/2010

REKLAMA