Smartwatche i zegarki sportowe - który wybrać?

Te zegarki, gdy zerkniesz na nadgarstek, pokażą nie tylko godzinę. Sprawdzamy, co jeszcze potrafią.

zegarki, smartwatch

Nowa generacja smartwatchów to coś więcej niż zegarki, które liczą kroki i łączą się z telefonem. Mają tyle zastosowań, że zawstydzają szwajcarskie scyzoryki. Potrafi ą zmierzyć tętno, wskazać kierunek, obliczyć prędkość, przewidzieć pogodę, ostrzec przed zawałem i puścić muzykę, gdy nie masz przy sobie telefonu. Pomogą też w treningu, wyświetlą SMS-a, a nawet zapłacą za drinka. A to tylko ułamek funkcji. Dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się z tym, co oferują konkretne modele, zastanów się, co Ci się może przydać, a co jest Ci niepotrzebne, żeby nie płacić za coś, z czego nie skorzystasz. Bo, jak wykazały nasze testy, ze wszystkiego korzystać nie będziesz na pewno.

ZOBACZ: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć o zegarkach

1. Energooszczędny

Model: Huawei Watch GT 990 ZŁ; HUAWEI.COM

Raport z testu

Ten zegarek nie ma zbędnych funkcji. Co nie znaczy, że ma ich za mało. Właśnie dzięki okrojeniu go z niepotrzebnych wodotrysków, jest bardzo prosty w użytkowaniu i świetnie się sprawdza na co dzień. Powiadomienia o SMS – są. Pomiar tętna – jest. Krokomierz i GPS – są. A oprócz tego aplikacje treningowe, monitor aktywności i snu, barometr, kompas i nawet latarka. Wszystko działa.

Ocena testera

Jedną z największych zalet Huawei Watch GT jest bateria, która wytrzymała w testach ponad dwa tygodnie na jednym ładowaniu. Fajna jest też możliwość wyboru wyglądu tarczy. Kilka razy przydała mi się funkcja „znajdź telefon” – po kliknięciu w tarczę wywołuje alarm telefonu. Proste, ale genialne.

 • Funkcjonalność 3/5
 • Wygląd 5/5
 • Użytkowanie 4/5

2. Nadziany gość

Model: Garmin Vívoactive 3 Music 1290 ZŁ; GARMIN.COM

Raport z testu

Po sparowaniu ze smartfonem z systemem Android możesz odczytywać SMS-y, a nawet na nie odpowiadać. Mając ten smartwatch na nadgarstku, nie musisz już wypychać kieszeni portfelem. Funkcja Garmin Pay pozwala płacić za zakupy. Wystarczy zbliżyć zegarek do czytnika kart.

Ocena testera

Jest to zegarek, który zdecydowanie ułatwia codzienne życie. Jest także inteligentnym kompanem podczas uprawniania sportów. Rozpoznaje, kiedy zaczynasz trening, monitoruje tętno i wylicza VO2 max. Można z nim pływać i słuchać muzyki (w pamięci zegarka mieści się kilkaset utworów).

 • Funkcjonalność 3/5
 • Wygląd 5/5
 • Użytkowanie 4/5

3. Twardziel

Model: Suunto 9 2199 ZŁ; SUUNTO.COM

Raport z testu

Bateria wytrzyma do 120 godzin przy włączonym odbiorniku GPS. Urządzenie łączy się ze smartfonem, a także Twoimi ulubionym serwisami internetowymi. Jest tak zaprojektowane i wykonane, by spełniało wymagania profesjonalnych sportowców nawet w najtrudniejszych warunkach.

Ocena testera

Jeżeli lubisz wyzwania, to ten smartwatch jest właśnie dla Ciebie. Nie zawiedzie Cię na długich, wyczerpujących treningach, zawodach i podczas ekstremalnych przygód. Plus za algorytm FusedTrack, który łączy dane z GPS-a i czujnika ruchu, by zwiększyć dokładność śledzenia i określania dystansu. Design? Spersonalizujesz go tak jak chcesz. Nam najbardziej podoba się silikonowy, limonkowy pasek i czarny klasyczny bezel.

 • Funkcjonalność 4/5
 • Wygląd 5/5
 • Użytkowanie 5/5

4. Prymus

Model: Samsung Galaxy Watch 1329 ZŁ; SKLEPSAMSUNG.PL

Raport z testu

To lider na rynku, jeśli chodzi o kompatybilność z systemem Android. No dobra, brakuje mu Google Maps i WhatsApp, ale ma m.in. monitor tętna, wykrywa poziom stresu i dba o Twój sen. Ma wytrzymałą baterię (do 80 godzin).

Ocena testera

Z powodzeniem zastąpi trenera personalnego. Jest jednym z najlepszych urządzeń, które potrafi monitorować sześć różnych aktywności, w tym chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze. Pokrętło na kopercie ułatwia obsługę, a design sprawia, że w oficjalnych sytuacjach posłuży Ci za zegarek analogowy, a na treningu – jako sportowy asystent.

 • Funkcjonalność 4/5
 • Wygląd 5/5
 • Użytkowanie 4/5

5. Idoktor

Model: Apple Watch Series 4 OD 1899 ZŁ; APPLE.COM/ CORTLAND.PL

Raport z testu

Ten model jest jeszcze lepszą wersją siebie. Alarmuje, gdy serce bije Ci zbyt wolno albo nieregularnie. Wyczuwa, gdy upadniesz i od razu włącza tryb SOS, proponując wezwanie pomocy. Jeśli nie zareagujesz – wzywa ją.

Ocena testera

Funkcje fitness również są bardziej rozbudowane, więc sprawdzi się jako doradca treningowy. Precyzyjny optyczny czujnik tętna – który skądinąd od początku był obecny w Apple Watchach – teraz potrafi również wykryć, że od 10 minut jest niższe niż zazwyczaj. Taki stan może być objawem bradykardii – stanu, który grozi omdleniem. Nagły skok ciśnienia w górę również potrafi wykryć. Idealnie współpracuje z iPhone’ami.

 • Funkcjonalność 5/5
 • Wygląd 4/5
 • Użytkowanie 5/5
Zobacz również:
REKLAMA