Skoda Zdrowa Jazda: Po mokrym

Przyszła jesień, a wraz z nią koniec doskonale przyczepnych, suchych dróg. Czas zadbać o wycieraczki, opony i światła. Deszcz ogranicza widoczność i utrudnia kontrolę nad autem. 

opona fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Wyjątkowo suche i długie lato nas rozpieściło, ale właśnie nadchodzi koniec słońca. Najwyższy czas przygotować się mentalnie na deszcz, który zaleje ulice i drogi. Droga hamowania się wydłuży, widoczność pogroszy, kontrola nad pojazdem na zakrętach, ale i na prostej drodze również. Dlatego warto sobie przypomnieć najważniejsze zasady jazdy w trudnych warunkach.

Oddal się

Poradnik kanadyjskiego Ministerstwa Transportu podpowiada fajny patent – w trasie utrzymuj za samochodem jadącym przed Tobą dystans 4 sekund. Co to oznacza? Jadąc za kimś, zapamiętaj moment, gdy on np. mija latarnię, a następnie policz na głos: 21, 22, 23, 24. Dawno już minąłeś tę latarnię? Musisz zwolnić.

Sprawdź ciśnienie

Sprawdź, czy ciśnienie w oponach jest zgodne z zaleceniami i – jeśli trzeba – dopompuj. Woda na jezdni już wystarczająco potrafi wytrącić samochód z toru jazdy, a różne ciśnienie w oponach dodatkowo zmienia rozkład sił w jadącym aucie. Po mokrym Przyszła jesień, a wraz z nią koniec doskonale przyczepnych, suchych dróg. Czas zadbać o wycieraczki, opony i światła. Deszcz ogranicza widoczność i utrudnia kontrolę nad autem.

Poduszka wodna

Strzeż się aquaplaningu, czyli sytuacji, gdy woda zaczyna działać na opony jak poduszka hydrauliczna. Wbrew pozorom wcale nie trzeba wielkiej kałuży, by aquaplaning wystąpił. Auto unosi się wtedy nawet na kilka milimetrów i zaczyna "płynąć", nie mając kontaktu z podłożem, a Ty nie jesteś w stanie korygować toru jazdy. W takiej sytuacji nie kręć kierownicą, nie hamuj, tylko delikatnie odpuść gaz.

Zaczekaj, aż samochód pokona kałużę i przyczepność wróci. W czasie deszczu staraj się też brać koleiny z wodą między koła. Ryzyko aquaplaningu zwiększają opony w złym stanie, nieprawidłowe ciśnienie powietrza w nich, a także nierówna droga. Im szybciej auto jedzie, im jest lżejsze i im więcej jest wody na drodze, tym większe ryzyko, że w pewnym momencie zacznie płynąć.

Tył ważniejszy

Specjaliści z Michelina radzą, by – jeśli stać Cię tylko na dwie nowe opony – założyć je na tylną oś. Nawet jeśli masz napęd na przednią oś, to właśnie tylne koła są kluczowe w utrzymaniu zamierzonego kierunku jazdy.  

Lepiej widzieć

Zadbałeś już o opony? W sklepie www.sklep.skoda.pl możesz się dodatkowo zabezpieczyć przed deszczem. Oto trzy propozycje. 

1. Zapas żarówek

Warto mieć przy sobie. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy od dobrych świateł zależy, z jakiej odległości widzą Cię inni kierowcy i jak dużo widzisz Ty sam. No i może Cię to uchronić przed zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Cena: od 74 zł.

2. Czyste szyby

Wycieraczki zmieniaj co roku. Ale jeśli będziesz miał bardzo brudną szybę, nawet świetne pióra nie pomogą. Do czyszczenia szyb z owadów, kurzu i odchodów (również z maski) świetnie nadaje się specjalny firmowy środek Skody. Cena: 27 zł.

3. Suchy bagażnik

Gdy na zewnątrz leje, warto zabezpieczyć wnętrze auta. Woda naniesiona na butach zostaje w kabinie długo i przyspiesza korozję. Rozwiązaniem są gumowe dywaniki pod nogi i do bagażnika. Firmowe zestawy Skody kupisz na www.sklep.skoda.pl. Cena: od 149 zł. 

Zobacz również:
REKLAMA