Skoda Zdrowa Jazda: Młode na pokładzie

Dziecko w aucie rozprasza bardziej niż pisanie SMS-ów. Pamiętaj o tym i bądź surowym kapitanem Twojego okrętu na kółkach. Najważniejsze to dowieźć skarby do celu.  

dzieci fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Czasy, gdy dzieci chodziły do szkoły same z kluczem na szyi, skończyły się już dawno. Dziś są dowożone samochodami. Oczywiście w trosce o ich bezpieczeństwo. Jednak dziecko w samochodzie wcale nie jest tak bezpieczne, jak się wydaje.

REKLAMA

Dziecko rozprasza

Australijscy uczeni przeprowadzili eksperyment, umieszczając w 12 rodzinnych samochodach kamery rejestrujące zachowanie kierowcy podczas jazdy. Okazało się, że interakcje z dziećmi, np. zwracanie im uwagi, podawanie jedzenia i picia czy wygaszanie konfliktów między rodzeństwem, 12 razy częściej rozpraszało uwagę kierowcy niż korzystanie z komórki.

Ustal zasady

Te obserwacja skłoniły uczonych do wydania zaleceń, w jaki sposób rodzice mogą lepiej skupić się na drodze. Uczeni zalecają, by ustalić z dziećmi zasady: kierowca nie jest na usługi dziecka. Podczas jazdy nie poda upuszczonej zabawki,  nie będzie wycierał noska i nie będzie patrzył na wyniki gry. Takie rzeczy robi tylko podczas postoju.

Auto to nie stołówka

Podczas krótkich dojazdów najlepiej nie dawać dzieciom żadnych napojów ani jedzenia. Trudno opanować odruch, gdy dzieciak się krztusi albo oblewa gorącym napojem. A ten odruch może kosztować życie.

Przygotuj się

Na długą podróż przygotuj przekąski łatwe w obsłudze i niebrudzące. Napoje najlepiej w butelkach z dziubkiem.

Bądź na bieżąco

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem samochodem, zajrzyj na stronę www.dzieckowpodrozy.onet.pl. Znajdziesz tam mnóstwo praktycznych porad i informacji, dzięki którym nawet długa podróż z maluchem będzie przyjemna i bezstresowa. 

Tylko w foteliku

Według badań, przewożenie dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach obniża prawdopodobieństwo obrażeń śmiertelnych o 71-75 proc., a obrażeń ciężkich o 67 proc.

1. Isofix

We wszystkich modelach Skody znajdziesz po dwa mocowania Isofix, które ułatwiają zainstalowanie fotelika dla dziecka. Według niemieckiej izby ubezpieczeniowej GDV, aż 96% takich fotelików jest instalowanych prawidłowo, podczas gdy montowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa – tylko 30%. Jeśli więc wybrałeś fotelik bez systemu Isofix, przeczytaj instrukcję i przećwicz montaż najpierw na zimno, bez pośpiechu i marudzącego dziecka za plecami.

2. Dobierz fotelik

Na stronie www.sklep.skoda.pl znajdziesz spory wybór fotelików dokładnie przetestowanych przez niezależne ośrodki badawcze, między innymi słynne Euro NCAP. Możesz im zaufać. 

Katarzyna Dura-Nurek (Lekarz pediatra)

Choroba lokomocyjna

To, że dziecko ma np. 5 lat i nigdy nie narzekało podczas jazdy, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Choroba lokomocyjna może się pojawić między 2. a 12. rokiem życia, najczęściej zaś między 4. a 10. Gdy dziecko robi się blade, mówi, że chce mu się pić i jest mu niedobrze, trzeba się zatrzymać i pozwolić mu parę minut pospacerować. Lepiej nie ruszać w drogę tuż po obfitym posiłku, wystąpienie objawów może też przyspieszyć czytanie, korzystanie z tabletów czy oglądanie filmów podczas jazdy.

Niewskazane są gazowane i słodkie napoje oraz solone przekąski. Dobrze mieć pod ręką leki. Od tych na receptę, które można zażywać już od 2. roku życia, po dostępne nawet na stacjach benzynowych środki bez recepty dla starszych dzieci (od 5. roku życia). Sięgając po te ostatnie, koniecznie trzeba przeczytać ulotkę, żeby sprawdzić dawkowanie i mieć świadomość działań niepożądanych. 

Skoda 

REKLAMA