Skoda Szkoła Auto - odc. 8: tanio i dobrze

Zapomnij o wysokich cenach paliw – zamiast prawie 6 zł za litr paliwa, możesz płacić niecałe 3 zł. Wystarczy, że konfigurując auto w salonie, zdecydujesz się na wersję zasilaną LPG. Zamontowaną w ASO i z pełną gwarancją.

Nowa Skoda Rapid z montowaną w ASO instalacją LPG Skoda
Do gamy modeli marki Škoda z instalacją LPG dołącza Rapid. Instalacja renomowanej firmy Landi Renzo do wersji z silnikiem 1.2 75 KM kosztuje 4350 zł. (fot. Skoda)

1. Niższe koszty eksploatacji

Zlecając montaż instalacji LPG, zmniejszasz koszty już od pierwszego tankowania. Oszczędności sięgają nawet 40%. Zwrot kosztów instalacji nastąpi po przejechaniu ok. 20 tys. kilometrów. Wszystko zależy od wybranej wersji silnikowej i eksploatacji auta. Na www.skoda-auto.pl/lpg możesz sprawdzić, po jakim czasie zwróci Ci się koszt jej montażu.

2. Bez strat na wydajności silnika

Fabryczne instalacje LPG montowane w autach marki ŠKODA dostosowują swoją pracę do wydajności jednostki napędowej. Ich praca uzależniona jest od prędkości obrotowej silnika. Dzięki temu kierowca może liczyć na oszczędność przy niskim obciążeniu jednostki napędowej i dynamikę przy wyższych obrotach.

W standardowych warunkach jazdy w mieście i poza nim silnik zasilany jest wyłącznie gazem. W trakcie gwałtownego przyspieszania i wyprzedzania dodaje odrobinę benzyny lub na moment przełącza się na nią całkowicie, zapewniając maksymalne osiągi silnika.

3. Z pełną gwarancją

Nowe samochody marki ŠKODA objęte są dwuletnią gwarancją mechaniczną, która utrzymuje się po zakupie i montażu dedykowanej instalacji LPG Landi Renzo u autoryzowanego partnera serwisowego. Duża sieć serwisowa, montująca instalacje LPG w kraju, zapewnia szybki dostęp do obsługi samochodu wyposażonego w instalację LPG.

Zwraca się migiem

Redaktorzy renomowanego magazynu "Auto Motor i Sport" sprawdzili, jak szybko zwraca się zakup instalacji gazowej do Škody Citigo z silnikiem o pojemności jednego litra i mocy 60 km. Wystarczy rok!

• 0 km przebiegu: Na starcie "opcja gazowa" wymaga dopłaty 3500 zł. Miejsce koła zapasowego zajmuje 30-litrowy zbiornik gazu LPG. I zaczyna się oszczędzanie...

20 tys. km przebiegu: Po przekroczeniu tego dystansu zwraca się inwestycja w instalację LPG. Warto? Tak jest, nawet jeśli auto nie jeździ ponadprzeciętnie dużo.

ponad 20 tys. km przebiegu: Każdy kilometr to spora oszczędność pieniędzy - pokonywany "na gazie" kosztuje dokładnie dwa razy mniej niż na benzynie.

Tankowanie gazu - zrób to sam

Teraz tankowaniem gazu na stacjach paliw mogą zajmować się wyłącznie przeszkoleni pracownicy. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek i być może jeszcze w tym roku gaz będzie można tankować samemu - tak jak od lat ma to miejsce w innych krajach Europy. Procedura będzie przebiegać następująco:

Po ustawieniu auta przy dystrybutorze wyłącz silnik, zdejmij osłonę wlewu gazu, sięgnij po pistolet napełniający i podłącz go do wlewu.

Naciśnij dźwignię pistoletu, aż zaskoczy w zaryglowaniu. Odczekaj chwilę, aż na dystrybutorze pojawi się informacja o gotowości do tankowania.

Wciśnij przycisk na dystrybutorze i trzymaj go, aż zbiornik się napełni i liczydło zatrzyma, albo do chwili, gdy wyświetlacz wskaże ilość paliwa, jaką chciałeś wlać do zbiornika.

Zwolnij dźwignię pistoletu nalewającego i odciągnij go od wlewu paliwa. Zawieś pistolet z powrotem na wieszaku dystrybutora paliwa.

S

Zobacz również:
REKLAMA