[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Skoda Szkoła Auto – odc. 5: pakuj się z głową

Nawet gdy do dyspozycji masz bagażnik wielki jak w nowej Octavii kombi (610 litrów), nie wrzucaj toreb "jak leci". Podpowiemy Ci, jak zrobić to najlepiej, by zapewnić bezpieczeństwo Tobie, Twoim pasażerom i dowieźć wszystkie pakunki w nienaruszonym stanie.

1. Najpierw - najcięższe i największe

Wypchane po brzegi walizy układaj na spodzie bagażnika i jak najbliżej oparcia kanapy. Mocno załadowany tył auta sprawia, że drastycznie zmienia się charakterystyka prowadzenia - nawet przednionapędowy samochód staje się nadsterowny, a tył w zakręcie może zacząć wyprzedzać przód. Poza tym, w ekstremalnych sytuacjach, podczas hamowania ciężki bagaż, uderzając w oparcie kanapy, może je złamać.

REKLAMA

2. Pod sufit – można, ale...

Jeśli bagaże mieszczą się pod roletą bagażnika, nie ma zagrożenia, że przy hamowaniu wedrą się do kabiny. Jeśli musisz wyładować bagażnik pod dach, koniecznie zamontuj siatkę oddzielającą bagażnik od części pasażerskiej. Przy zderzeniu czołowym z prędkością 50 km/h przedmioty przemieszczają się do przodu z 30-krotną siłą własnej wagi! Półtoralitrowa butelka z wodą wpada do kabiny z siłą prawie 50 kg i może zrobić krzywdę podróżującym. Z tego samego powodu nawet lekkie przedmioty nie powinny leżeć luzem na kanapie - poukładaj je w schowkach i kieszeniach w drzwiach.

3. Gdy bagażnik nie wystarczy

Jeżeli zdecydujesz się korzystać z boksu dachowego, postaraj się układać w nim jak najlżejsze rzeczy. Podnosi on środek ciężkości auta i sprawia, że gorzej się ono prowadzi. Bez względu na to, czy bagażnik jest mocowany do dachu za pośrednictwem uchwytów, czy bezpośrednio do relingów, trzeba pamiętać o tym, że każdy z producentów określa w danych technicznych dopuszczalne obciążenie dachu. Z reguły wynosi ono 75 kg, co z powodzeniem wystarcza - nawet jeśli na dachu znajduje się mocno wypełniony boks. I pamiętaj, że auto z boksem może nie zmieścić się w podziemnym parkingu.

4. Wykorzystaj przemyślane rozwiązania

Korzystaj z funkcjonalności, jakie dają nowoczesne rozwiązania pomocne w zarządzaniu bagażem. Np. podwójna podłoga w bagażniku Skody Octavii kombi pozwoli na uchronienie delikatnych przedmiotów przed zgnieceniem. Cztery haczyki w ściankach posłużą do zawieszenia mniejszych toreb, a zestaw siatek sprawi, że niewielkie przedmioty nie będą przemieszczały się podczas pokonywania zakrętów. A z wnęki nadkola można wyjąć listwy, które przyczepione w dowolnym miejscu na podłodze zapobiegną przesuwaniu się walizek.

Zabierz przewodnik!

Polska z dzieckiem. Pomoże Ci zaplanować wakacje z całą rodziną. Ale znajdziesz tu nie tylko miejsca przyjazne rodzicom z dziećmi czy pomysły na aktywne spędzanie z nimi czasu - również porady instruktorów Szkoły Auto Skody, dotyczące bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

Polska na weekend. Zawiera opis 52 krótkich tras, w sam raz na weekendowe wypady. Jeśli nie masz pomysłu, jak spędzić dwa wolne dni i lubisz wypoczywać aktywnie, znajdziesz tu dobre pomysły. Do przewodnika dołączono dodatek - 12 najpiękniejszych tras na każdy miesiąc roku.

S

 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij