Skoda Szkoła Auto - odc. 4: eco, czyli taniej

Słyszałeś o ecodrivingu? To nic trudnego i naprawdę działa! Wystarczy, że zmienisz przyzwyczajenia za kółkiem, a stacje paliw będziesz odwiedzał zdecydowanie rzadziej. Zaoszczędzona kasa zawsze się przyda, choćby na karnet na siłownię.

1. Wyłączaj silnik nawet podczas krótkich postojów.

REKLAMA

Wyłączanie silnika podczas postoju, np. przed zamkniętym przejazdem kolejowym, to dbałość o Twój portfel. W niektórych miastach dodatkowo kierowcy są informowani o tym, jak długo będzie się jeszcze palić czerwone światło. Obawa o zużycie zapłonu ze względu na częste uruchamianie i wyłączanie silnika jest nieuzasadniona – możliwych jest kilkadziesiąt tysięcy uruchomień silnika.

2. Przewiduj podczas jazdy.

Każdy, kto rozpędzony dojeżdża do czerwonych świateł, tuż przed sygnalizatorem wciska pedał hamulca, a następnie gwałtownie rusza, częściej bywa na stacji paliwowej. Dostosuj prędkość samochodu do panujących warunków na drodze.

3. Jedź z równomierną prędkością.

Gwałtowne i długotrwałe przyspieszanie wiąże się z niepotrzebnym, większym zużyciem paliwa. Najlepiej po rozpędzeniu samochodu, jeżeli pozwalają na to warunki ruchu drogowego (autostrada, droga ekspresowa), używać tempomatu. I niekoniecznie trzeba używać wszystkich biegów – po czwórce możesz wbić szóstkę.

4. Dostosuj swoją jazdę do warunków panujących na drodze.

Jeśli jedziesz drogą wiodącą przez wzniesienia, musisz zadbać o to, by samochód w momencie zjazdu miał prędkość, która przed kolejnym podjazdem zapewni mu jak największy rozpęd. W ten sposób zaoszczędzisz na pracy silnika i sprawisz, że jazda będzie jeszcze bardziej ekonomiczna.

5. Zwracaj uwagę na właściwie ciśnienie opon.

Niskie ciśnienie w oponach prowadzi do ich odkształcania się. Poprzez większe opory toczenia zwiększa się zużycie paliwa (około 10 procent). Zimowe opony z grubszym bieżnikiem powodują zwiększone zużycie paliwa.

6. Rozsądnie używaj klimatyzacji.

Włączanie klimatyzacji na maksymalny poziom może zwiększyć poziom zużycia paliwa nawet do 2 litrów na 100 km. Lekarze przestrzegają dodatkowo przed łatwym przeziębianiem się, jeśli temperatura wewnątrz samochodu będzie obniżona o więcej niż 6 stopni w porównaniu z tą na zewnątrz. Nie warto zastępować jej otwarciem okna – powoduje zużycie paliwa wyższe niż przy działającej klimatyzacji.

Tego nie rób:

1. Unikaj jazdy na wysokich obrotach.

Im niższa prędkość obrotowa silnika, tym niższe zużycie paliwa. Zaraz po uruchomieniu silnika szybko zmień przełożenia na wyższe, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości. Jazda na wyższym biegu obniża poziom hałasu i zużycie paliwa.

2. Nie przewoź ze sobą zbędnego bagażu.

Jeśli jeździsz ze zbędnym bagażem w bagażniku, zwyczajnie tracisz swoje pieniądze. W zależności od wielkości samochodu, około 100 kilogramów dodatkowej wagi w samochodzie „kosztuje” około 0,7 l paliwa na 100 kilometrów.

3. Unikaj dodatkowego oporu

Bagażnik dachowy na narty lub rowery to dowód na Twoje sportowe zacięcie, ale jeśli wozisz je bez potrzeby, automatycznie zwiększasz zużycie paliwa. Podczas jazdy z zamontowanym bagażnikiem zużycie paliwa wzrasta nawet o ok. 20 procent (w zależności od stylu jazdy).

Rada eksperta: odpalaj i jedź

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škody: Uruchom silnik bez wciskania pedału gazu i ruszaj niezwłocznie, bez niepotrzebnego rozgrzewania go na biegu jałowym. Silnik szybciej rozgrzeje się, napędzając auto w czasie jazdy, niż bezproduktywnie pracując na postoju.

Zapięcie pasów przed uruchomieniem silnika także pomoże Ci zaoszczędzić paliwo.

Gdy już silnik się rozgrzeje, przyspieszaj szybko i zdecydowanie, gdyż zwiększone zużycie paliwa związane z mocniejszym naciśnięciem pedału gazu i tak, wbrew pozorom, będzie niższe, niż gdy auto przyspiesza długo i mozolnie.

Jak ecodriving działa w praktyce, pokazujemy na szkoleniach Szkoły Auto Škody. Kiedy będzie kolejne, dowiesz się na www.szkola-auto.pl.

S

REKLAMA