Skoda Szkoła Auto - odc. 28: nie piłeś? Nie jedź!

Popularne hasło „Piłeś? Nie jedź!” dotyczy tylko alkoholu. Napoje bez procentów są jak najbardziej wskazane, bo odwodnienie może sprawić, że zaczniesz popełniać błędy za kierownicą. Bardzo kosztowne błędy.

Skoda Szkoła Auto, woda

Nie czekaj na pragnienie

„Aż 91% Polaków pije za mało wody, a z kolei 54% sięga po nią dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie – mówi dr Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia ze Stowarzyszenia Woda w Domu i w Biurze. – Tymczasem uczucie pragnienia jest sygnałem ostrzegawczym, że wody jest już za mało.

Długotrwałe odwodnienie może prowadzić do wycieńczenia, senności, osłabienia odporności organizmu czy utraty świadomości. Pogarsza sprawność fizyczną, intelektualną, nastrój, a także stopniowo zdolności poznawcze”. Nic więc dziwnego, że odwodnieni kierowcy popełniają więcej błędów niż ci, którzy mają pod ręką butelkę z wodą.

Eksperyment

Uczeni z Loughborough University przeprowadzili ciekawy eksperyment – ochotnicy mieli przez dwie godziny prowadzić samochód na symulatorze jazdy. Jechali po zwykłej dwupasmowej drodze z zakrętami, niespodziewanymi sytuacjami, które wymagały hamowania, i wolno jadącymi pojazdami, które musieli wyprzedzać.

W dni, w których co godzina dostawali szklankę wody, popełniali średnio 47 błędów podczas całego przejazdu. Natomiast w dni, gdy byli odwodnieni – wolno im było pić jedynie kieliszek wody co godzina – popełniali tych błędów dwukrotnie więcej. Prof. Ron Maughan z Hydration Institute wyjaśnia, że podobną liczbę błędów popełniają kierowcy prowadzący pojazd po dwóch piwach.

0,8 promila - odwodnienie upośledza sprawność kierowcy, jakby miał we krwi 0,8 promila alkoholu. To tak, jakbyś prowadził samochód po dwóch piwach.

Zatankuj też wodę

Jeśli w długiej podróży odwiedzisz toaletę i zobaczysz, że Twój mocz ma ciemnożółty kolor, jest to znak, że jesteś odwodniony. Zanim ruszysz dalej, wypij co najmniej szklankę niesłodzonego płynu i odczekaj kwadrans.

Ekspert radzi

Pij więcej

Dr inż. Katarzyna Okręglicka, Stowarzyszenie Woda w Domu i w Biurze:

„Należy pić niewielkie porcje wody nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia. Organizm nie musi wtedy „zrzucać” nadmiaru wody, a dokładnie ją zagospodarowuje. Zalet picia wody jest wiele, ale najważniejsze jest to, że nawodnienie zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu głowy oraz pogorszenia nastroju, sprzyja wysokiej zdolności koncentracji uwagi i zapamiętywania. To wszystko bardzo przyda się kierowcy."

Skodzie woda zawsze jest pod ręką

W czasie podróży, zwłaszcza w upalne dni, zawsze warto mieć pod ręką butelkę wody lub innego napoju. Wybierając samochód, zwróć uwagę na uchwyty na napoje, bo takie właśnie – wydawałoby się – drobiazgi sprawiają, że jedzie się bardziej komfortowo i... bezpieczniej.

Skoda Szkoła Auto, woda

Kierowca i pasażer

W nowych skodach znajdziesz sprytny uchwyt na butelkę z antypoślizgowym materiale m na dnie. Dzięki temu zakrętkę odkręcisz swobodnie jedną ręką. W nowej Fabii nawet schowek przed pasażerem ma wygodną wnękę na butelkę.

Skoda Szkoła Auto, woda

S

REKLAMA