Nie czekaj na pragnienie
„Aż 91% Polaków pije za mało wody, a z kolei 54% sięga po nią dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie – mówi dr Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia ze Stowarzyszenia Woda w Domu i w Biurze. – Tymczasem uczucie pragnienia jest sygnałem ostrzegawczym, że wody jest już za mało.
Długotrwałe odwodnienie może prowadzić do wycieńczenia, senności, osłabienia odporności organizmu czy utraty świadomości. Pogarsza sprawność fizyczną, intelektualną, nastrój, a także stopniowo zdolności poznawcze”. Nic więc dziwnego, że odwodnieni kierowcy popełniają więcej błędów niż ci, którzy mają pod ręką butelkę z wodą.
Eksperyment
Uczeni z Loughborough University przeprowadzili ciekawy eksperyment – ochotnicy mieli przez dwie godziny prowadzić samochód na symulatorze jazdy. Jechali po zwykłej dwupasmowej drodze z zakrętami, niespodziewanymi sytuacjami, które wymagały hamowania, i wolno jadącymi pojazdami, które musieli wyprzedzać.
W dni, w których co godzina dostawali szklankę wody, popełniali średnio 47 błędów podczas całego przejazdu. Natomiast w dni, gdy byli odwodnieni – wolno im było pić jedynie kieliszek wody co godzina – popełniali tych błędów dwukrotnie więcej. Prof. Ron Maughan z Hydration Institute wyjaśnia, że podobną liczbę błędów popełniają kierowcy prowadzący pojazd po dwóch piwach.
0,8 promila - odwodnienie upośledza sprawność kierowcy, jakby miał we krwi 0,8 promila alkoholu. To tak, jakbyś prowadził samochód po dwóch piwach.
Zatankuj też wodę
Jeśli w długiej podróży odwiedzisz toaletę i zobaczysz, że Twój mocz ma ciemnożółty kolor, jest to znak, że jesteś odwodniony. Zanim ruszysz dalej, wypij co najmniej szklankę niesłodzonego płynu i odczekaj kwadrans.
Ekspert radzi
Pij więcej
Dr inż. Katarzyna Okręglicka, Stowarzyszenie Woda w Domu i w Biurze:
„Należy pić niewielkie porcje wody nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia. Organizm nie musi wtedy „zrzucać” nadmiaru wody, a dokładnie ją zagospodarowuje. Zalet picia wody jest wiele, ale najważniejsze jest to, że nawodnienie zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu głowy oraz pogorszenia nastroju, sprzyja wysokiej zdolności koncentracji uwagi i zapamiętywania. To wszystko bardzo przyda się kierowcy."
Skodzie woda zawsze jest pod ręką
W czasie podróży, zwłaszcza w upalne dni, zawsze warto mieć pod ręką butelkę wody lub innego napoju. Wybierając samochód, zwróć uwagę na uchwyty na napoje, bo takie właśnie – wydawałoby się – drobiazgi sprawiają, że jedzie się bardziej komfortowo i... bezpieczniej.

Kierowca i pasażer
W nowych skodach znajdziesz sprytny uchwyt na butelkę z antypoślizgowym materiale m na dnie. Dzięki temu zakrętkę odkręcisz swobodnie jedną ręką. W nowej Fabii nawet schowek przed pasażerem ma wygodną wnękę na butelkę.

S