Chociaż kierowcy najbardziej boją się deszczu i śniegu, słoneczny i upalny dzień też niesie ze sobą zagrożenia. Badania francuskich uczonych wykazały, że w czasie upałów liczba wypadków i stłuczek w mieście rośnie. Pod wpływem temperatury wydolność organizmu spada.
Wydłuża się czas reakcji, mogą wystąpić problemy z oceną odległości, pojawia się rozdrażnienie. "Sytuację pogarsza narastające pragnienie i suchość w ustach, które dodatkowo rozpraszają kierowcę – przestrzega dr Arkadiusz Miller. – Z czasem na irytację nakłada się zmęczenie, które daje się we znaki znacznie szybciej, niż się spodziewamy.
Mieszanina zdenerwowania każącego pędzić, by jak najszybciej osiągnąć cel , zmęczenia oraz braku refleksu to idealny przepis na wypadek". Jeśli Twój samochód ma klimatyzację – włącz ją, nie próbuj oszczędzać. Jeśli nie ma lub jest niesprawna, zastosuj poniższe rady.
19 st. C– o tyle wzrasta temperatura wewnątrz auta już po 20 minutach stania w pełnym słońcu. Po godzinie potrafi wzrosnąć do 60 st. C.
Wyjedź wcześniej
W długą podróż wyjedź wcześnie rano, żeby około południa, gdy słońce świeci najostrzej, zatrzymać się w cieniu i przeczekać największy skwar.
Nawadniaj się
Już utrata 2% wody może powodować silne bóle i zawroty głowy, a nawet omdlenia. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą w podróż zapas wody i popijaj ją regularnie. Zraszaj się zabierz ze sobą zraszacz do kwiatków i spryskuj twarz i kark. Woda, odparowując, schłodzi cię szybciej.
Rób przerwy
Zatrzymuj się co godzina (w cieniu!) I idź się przejść. Plecy, pośladki i tył ud będą mogły w końcu odprowadzić nadmiar ciepła przez parowanie.
Uchyl okno
Australijscy uczeni zalecają, by w aucie z klimatyzacją raz na godzinę uchylić okno na minutę, żeby zwiększyć wilgotność powietrza. Nie otwieraj jednak szeroko okna od strony kierowcy: gorący wiatr wysuszy Ci oko i może spowodować podrażnienie spojówek.
Ekspert przestrzega
Koncentruj się!
Arkadiusz Miller, internista, Grupa LUX MED:
"Przegrzewając się, początkowo stajemy się nerwowi, tracimy koncentrację, a niewielkie bodźce mogą powodować nadmierną reakcję – np. zauważony w ostatniej chwili przedmiot na jezdni może spowodować gwałtowny ruch kierownicy, nieadekwatny do sytuacji.
Inaczej odczuwa się upływ czasu – z jednej strony odnosi się wrażenie, że dłuży się droga do celu, z drugiej - sytuacje na drodze zdarzają się szybciej, niż szacowaliśmy."
Zimno, zimniej
Wybierając nowe auto, pamiętaj, że ciemne auta wcale nie rozgrzewają się dużo szybciej niż jasne. Wg "Journal of the Louisina State Medical Society" jasny rozgrzewa się w ciągu godziny na słońcu do temperatury 59 st. C, a ciemny do 60 st. C.
Lepiej wybierz kolor, który Ci się po prostu podoba, a większą uwagę zwróć na to, żeby wybrać wersję z klimatyzacją. W przypadku Skody Fabii są to wersje Ambition i Style lub Active z atrakcyjnym cenowo pakietem promocyjnym.

1. Zacznij od maksa
Zostawiłeś auto na słońcu? Zanim wsiądziesz, otwórz drzwi na minutę, żeby pozbyć się nagrzanego powietrza, a następnie włącz klimę na maksa (nawiew też). W ten sposób szybciej schłodzisz powietrze, które pracuje w obiegu zamkniętym. Później ustaw klimę na żądaną temperaturę.
2. Nie za zimno
Nie przesadzaj ze schładzaniem. Optymalna temperatura w aucie to 20-22 st. C. Jeśli na zewnątrz jest wyjątkowo upalnie, a Ty często wsiadasz i wysiadasz z samochodu, zwiększ temperaturę we wnętrzu tak, żeby różnica nie przekraczała 10 st. C. Większe różnice mogą osłabić odporność i łatwo się wtedy przeziębić.
S