Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że około 10% mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia skarży się na bóle kręgosłupa. A bolący kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, może sprawić, że nie zdołasz odpowiednio szybko i odpowiednio mocno wcisnąć pedału hamulca, gdy zajdzie taka potrzeba. Zobacz, jak się usadowić, gdy czujesz dyskomfort w plecach, i jak zapobiegać przeciążeniom kręgosłupa.
Poświęć chwilkę
Wsiadając po raz pierwszy do auta, zawsze poświęć kilka minut na dopasowanie fotela. Nawet drobna niewygoda może sprawić, że będziesz próbował się do niej zaadaptować i przyjmiesz pozycję niekorzystną dla kręgosłupa. Oparcie fotela ustaw tak, żeby podpierało plecy na całej długości – ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego. Jeśli fotel nie ma regulacji tego typu, na wysokości lędźwi podłóż sobie poduszkę lub chociaż zwinięty ręcznik.
Wyjmij portfel
Jeżeli nosisz portfel, komórkę czy cokolwiek innego w tylnej kieszeni spodni, przed wejściem do auta wyjmij to. Tylne kieszenie spodni są tak nieszczęśliwie ulokowane, że każdy grubszy przedmiot może uciskać nerw kulszowy. Na dodatek zgrubienie pod jednym pośladkiem sprawia, że odruchowo odchylasz kręgosłup od pionu. Po kilku godzinach jazdy zacznie Cię boleć.
Nie zjeżdżaj z fotela
Niedbała, niemal półleżąca pozycja sprawia, że obracając głowę (np. gdy chcesz sprawdzić, czy „lewa” jest wolna), nadmiernie obciążasz kręgi szyjne. Lewą nogę staraj się jak najczę ściej trzymać na specjalnym podparciu na lewym nadkolu.
Idź do lekarza
Plecy bolą Cię nawet podczas krótkich przejazdów? Dr Artur Zaczyński z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa radzi, by w takim przypadku szukać pomocy specjalisty: neurochirurga lub ortopedy.
Ekspert radzi
Zatrzymaj się
Artur Zaczyński, neurochirurg z Carolina Medical Center Grupy LUX MED:
„W długiej trasie zatrzymaj się co 2 godziny i wykonaj kilka ćwiczeń odciążających kręgosłup lędźwiowy i szyjny. Zrób kilka skłonów, skrętów tułowia i przysiadów ze stopami przylegającymi do podłoża, aby rozciągnąć tylną grupę mięśni przykręgosłupowych. W przypadku kręgosłupa szyjnego należy zastosować delikatne skręty, obroty oraz kilka przygięć i odgięć głowy na boki, do przodu i do tyłu."
Dopasuj fotel
Nawet jeśli nie miałeś jeszcze wątpliwej przyjemności poczucia, co to znaczy ból karku czy rwa kulszowa, warto wybrać samochód, który Cię przed tymi dolegliwościami będzie chronił. Oto rozwiązania, które znajdziesz np. w nowej Skodzie Fabii.

1. Zapamiętywanie położenia
Gdy z jednego auta korzysta kilka osób, za każdym razem muszą dopasowywać sobie fotel na nowo. Funkcja zapamiętywania trzech pozycji jest dostępna w nowej Fabii.
2. Regulacja fotela
Samo odsunięcie i kąt nachylenia oparcia to za mało. Szukaj samochodów wyposażonych w kilkupłaszczyznowy mechanizm regulacji.
3. Obicie
Wprawdzie skórzane obicia są prestiżowe, ale z punktu widzenia Twojego kręgosłupa lepsze są te z tkanin o szorstkiej powierzchni – tarcie pomoże utrzymać ciało we właściwej pozycji.