Skoda Szkoła Auto - odc. 24: jazda po grypie

Zastanów się dwa razy, zanim wsiądziesz za kółko, gdy kaszlesz i kichasz. Przeziębienie i grypa osłabiają sprawność kierowcy.

Skoda Szkoła Auto 4/15

Zwykłe przeziębienie może pogarszać koncentrację nawet o 50%. Co to oznacza? Badacze z Cardiff University’s Common Cold Centre przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że ludzie przeziębieni o połowę częściej zmuszeni są do gwałtownego hamowania, gdyż analiza sytuacji na drodze zajmuje im więcej czasu. Jednocześnie o 1/3 częściej musieli gwałtownie hamować ze względu na zaburzoną ocenę odległości.

Otwórz oczy

Kolejnym zagrożeniem są kaszel i katar. Każdy atak kaszlu dekoncentruje i utrudnia prawidłową reakcję. Kichnięcie z kolei oślepia (nie da się kichnąć z otwartymi oczami), a przecież czasami kichasz nawet kilka razy z rzędu. Cieknący nos zmusza Cię do oderwania rąk od kierownicy, a załzawione oczy ograniczają widoczność, zwłaszcza w nocy.

Czy wiesz, co łykasz?

Gdybyś uznał, że rozwiązaniem jest tabletka łagodząca objawy grypy, zachowaj ostrożność. Niektóre z nich zawierają kodeinę, która osłabia koncentrację. Spowalniać czas reakcji potrafią też leki przeciwalergiczne. Zawsze więc sprawdzaj na ulotce, czy lek nie upośledza zdolności kierowania.

Niebezpieczne miejsca

Badanie wykazało, że przeziębienie upośledza tylko niektóre sprawności. Może sprawić, że będziesz w niebezpieczeństwie, gdy:

coś niespodziewanie wtargnie Ci na jezdnię. Czas reakcji jest o 50% dłuższy;

zbliżasz się do świateł, a one się zmieniają – chorzy dwa razy częściej przejeżdżali na czerwonym.

Na szczęście nie ma wpływu na:

Twoją uwagę, gdy włączasz się do ruchu;

średnią prędkość przejazdu;

utrzymanie prawidłowego toru jazdy.      

Ekspert radzi

Uwaga na gorączkę

Dr n. med. Grzegorz Juszczyk ekspert ds. profilaktyki Grupy LUX MED:

„Za gorączkę, która może już upośledzać koncentrację oraz powodować przyspieszone bicie serca uznaje się poziom między 38 a 39,5º C. Z gorączką wysoką, czyli powyżej 39,5, na pewno nie powinniśmy wychodzić z domu, nie zaleca się tego także przy temperaturze w okolicach 39 stopni. Jeśli gorączka nie spada po zastosowaniu środków przeciwgorączkowych, trzeba zasięgnąć porady lekarza.”

Gdy się zagapisz  

Na szczęście technika coraz skuteczniej potrafi niwelować nasze błędy. Oto technologie dostępne w nowej Skodzie Fabii, które mogą uchronić Cię przed stłuczką, gdy stracisz koncentrację.

Skoda Szkoła Auto 4/15

1. Front Assistant

Czujnik radarowy stale mierzy odległość od pojazdu jadącego z przodu w ruchu miejskim. Gdy odstęp staje się zbyt mały Front Assistant reaguje: najpierw ostrzega, a później sam stopniowo przyhamowuje, żeby nie dopuścić do kolizji. Reakcja jest tym silniejsza, im mniejszy odstęp.

2. Czujniki parkowania

Są z tyłu i z przodu. Dodatkowo, jeśli Fabia jest wyposażona w radio Swing lub Bolero, na ekranie widać odstęp od przeszkody.

3. Driver Activity Assistant

Funkcja ta przez 15 minut od startu silnika analizuje i zapamiętuje sposób kierowania. Później, gdy wykryje wyraźną różnicę w stosunku do zapamiętanego stylu (np. gdy zaczniesz zwalniać i przyspieszać, inaczej zmieniać biegi), włącza się sygnał ostrzegawczy i zalecenie: „Rozpoznano zmęczenie – proszę zrobić przerwę”.

S

REKLAMA