[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Skoda Szkoła Auto - odc. 23: zabójcza broń

Laptop, telefon i siatka z zakupami na tylnym siedzeniu mogą – w razie wypadku – zamienić się w pędzące pociski, które zrobią krzywdę Tobie lub Twoim pasażerom.

Skoda Szkoła Auto 03/15
Według wyliczeń Seana Keana, eksperta bezpieczeństwa drogowego z instytutu Safety Research and Strategies, obiekty luźno wrzucone do auta w razie kolizji powodują w USA obrażenia u około 13 000 ludzi w ciągu roku.

Siła bezwładności

Dzieje się tak, ponieważ prawa fizyki nie przewidują wyroków w zawiasach. Jeśli jakiś przedmiot (np. laptop na tylnej półce) porusza się z prędkością, powiedzmy, 50 km/h, a półka razem z samochodem gwałtownie się zatrzyma, to laptop będzie się poruszał dalej.

REKLAMA

Pół biedy, jeśli wyląduje na desce rozdzielczej. Gorzej, jeśli na potylicy kierowcy. Siła bezwładności jest bowiem taka, że w momencie zderzenia już przy prędkości 50 km/h laptop nagle zaczyna „ważyć” 90 kg, 1,5-litrowa butelka z colą – 45 kg, a średniej wielkości pies nawet 300 kg.

Na bagaż masz bagażnik

Następnym razem, wsiadając do auta, rozejrzyj się uważnie i sprawdź, czy nie ma tam przedmiotów, które w razie wypadku mogą zamienić się w pociski. Jeśli są, przełóż je do bagażnika lub do zamykanych schowków. Przecież podczas jazdy nie będziesz korzystał ani z laptopa, ani z telefonu, ani z rzuconej na tylną kanapę siatki z zakupami.

Sprawdź swoje auto

Spośród 145 luźnych przedmiotów znajdujących się w 25 badanych samochodach aż 44 stanowiły potencjalne zagrożenie dla podróżujących nimi ludzi. Wielkość kółek na rysunku poniżej wskazuje, gdzie lądowało najwięcej niezabezpieczonych obiektów. A gdzie Ty odkładasz drobne rzeczy w aucie?

Ekspert radzi

Zapnij pasy

Paweł Remiszewski, chirurg i flebolog:

„Jednym z najcięższych obiektów, które można mieć w samochodzie, jest pasażer na tylnej kanapie. Jeśli jest niezapięty w pasy, w razie zderzenia może wyrządzić i często wyrządza krzywdę ludziom jadącym z przodu. Przy okazji chciałbym przestrzec kobiety w ciąży – prawo wprawdzie pozwala jeździć im bez zapiętych pasów, jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno matki, jak i dziecka, lepiej się zapiąć.”

Zorganizuj przestrzeń

W internetowym sklepie Skody (sklep.skoda.pl) znajdziesz użyteczne drobiazgi, które pozwolą zorganizować przestrzeń w bagażniku tak, by było i wygodnie, i bezpiecznie. Oto kilka przykładów.

1.Siatki do bagażnika

Akcesoria samochodowe nie pomieszają Ci się z zakupami, a niezbyt czyste buty nie będą się stykały z płaszczem.

2. Wkładka pod półkę

Genialne miejsce na drobiazgi, do których musisz mieć szybki dostęp.

3. Uchwyt na multimedia

Mocowany w otworze na kubek rozwiąże problem z telefonem.

S

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij