Skoda Szkoła Auto - odc. 22: nauka siedzenia

Wydaje Ci się, że prawidłowo siedzieć każdy potrafi ? Błąd. Gdy zajmujesz miejsce za kierownicą auta, pamiętaj, że od tego, jak siedzisz, zależy Twoje zdrowie, a w sytuacji awaryjnej nawet życie.

Skoda Szkoła Auto 02/15

1. Zagłówek

Nawet jeśli wsiadasz do auta pożyczonego na chwilę, poświęć kilkanaście sekund na ustawienie zagłówka. Powinien on znajdować się na takiej wysokości, byś swobodnie opierał się o niego potylicą.

2. Plecy

Ustaw oparcie fotela niemal pionowo. Jazda w odchylonym mocno do tyłu fotelu grozi bólami szyi (odruchowo wyciągasz wtedy głowę do przodu) i wysunięciem spod pasów w razie wypadku.

3. Lędźwie

Jeśli tylko masz możliwość regulacji oparcia w odcinku lędźwiowym, ustaw go tak, żeby kręgosłup w dolnej części pleców wyginał Ci się w stronę kierownicy. To jego naturalna pozycja.

4. Siedzisko

Ustaw je tak wysoko, żeby dobrze widzieć drogę. Uda powinny się opierać na całej długości.

5. Kierownica

Powinna być w takiej odległości, żebyś mógł swobodnie oprzeć o jej szczyt nadgarstki wyprostowanych przedramion.

6. Pedały

Przy do końca wciśniętym pedale sprzęgła noga powinna być lekko ugięta w kolanie, a nie prosta.

Pozycja półleżąca

W sytuacji krytycznej pas wytwarza nacisk nawet 600 kg. Taki nacisk wytrzyma miednica, ale nie brzuch. Jeśli biodra wysuną się spod pasa i ten trafi na „miękkie”, może dojść do poważnych obrażeń wewnętrznych.

Skoda siedzenie wypadek

Za blisko kierownicy

Jeśli siedzisz zbyt blisko kierownicy, Twoja głowa i klatka zderzą się z poduszką powietrzną, gdy będzie się napełniała. W tej fazie jest ona twarda jak beton i może wyrządzić więcej szkód, niż gdyby jej w ogóle nie było.

Skoda siedzenie wypadek

Ekspert radzi

Chroń żyły

Paweł Remiszewski, chirurg i flebolog:

„Kierowcy, którzy spędzają dużo czasu w aucie, narażeni są na chorobę zakrzepową żył. Może być ona nawet groźna dla życia. Żeby zmniejszyć jej ryzyko, trzeba tak ustawić siedzisko, by jego krawędź nie uciskała pod kolanem, i mniej więcej co godzina-dwie robić sobie przerwę w podróży, by rozprostować nogi i uruchomić tzw. pompę mięśniową. To właśnie skurcze mięśni wypychają krew z żył z powrotem do serca.”

Rób przerwy

Liczby nie kłamią - 64% kierowców zawodowych cierpi na bóle kręgosłupa: najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Żeby uniknąć prześladującego kierowców bólu kręgosłupa, musisz nauczyć się robić przerwy w podróży.

Jak przerwa w szkole. Wiesz, dlaczego lekcje trwają 45 minut? Bo po takim czasie spada koncentracja i kręgosłup domaga się rozruszania. Za kółkiem męczy się i kręgosłup, i mózg, dlatego co trzy kwadranse warto się zatrzymać, przez 5 minut pochodzić i trochę porozciągać. Delikatnie, bez gwałtownych skłonów!

Za kółkiem. Gdy nie możesz się zatrzymać, daj odpocząć kręgosłupowi podczas jazdy. Trzymając kierownicę oburącz, wypchnij brzuch do przodu, nie odrywając barków od oparcia. Wytrzymaj 5 sekund. Powtórz 5 razy.

S

REKLAMA