[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Skoda Szkoła Auto - odc. 20: szlifuj formę!

Z badań wynika, że 82% wypadków to wynik zaniedbań kierowcy. By unikać niebezpiecznych błędów, zapisz się na kurs w szkole bezpiecznej jazdy. Oto, czego możesz się tam nauczyć.

Skoda Szkoła Auto: szlifuj formę fot. Skoda Szkoła Auto
1. Omijanie przeszkody

Od zauważenia przeszkody do wciśnięcia hamulca mija minimum 1,1 s – w tym czasie auto jadące 90 km/h przejeżdza 27,5 m. Na kursie poćwiczysz refleks i nauczysz się w pełni wykorzystywać ABS, aby sprawnie zahamować podczas omijania pojawiającej się nagle kurtyny wodnej.

REKLAMA

2. Jazda po krętej drodze

Ćwiczenie jazdy w slalomie nauczy Cię planowania bezpiecznej linii przejazdu przez zakręt. Dowiesz się też, jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą – taka, która pozwala na sprawne skręcanie czy awaryjne hamowanie. Statystyki mówią, że nieprawidłowo siedzi aż 37% kierowców

3. Wyjście z poślizgu

Mokre liście lub poranna gołoledź mogą sprawić, że auto wpadnie w poślizg – doświadczyło tego co najmniej raz 37% kierowców. Jeżdżąc po macie poślizgowej z „szarpakiem”, który wprowadza auto w poślizg, w bezpiecznych warunkach nauczysz się, jak z niego wyjść.

4. Hamowanie awaryjne

Ćwiczenie awaryjnego hamowania na różnych nawierzchniach i z różnymi prędkościami pomoże Ci zrozumieć, o ile wydłuża drogę hamowania jazda szybsza o zaledwie 10-20 km/h i jak wpływają na nią ma śnieg, deszcz oraz nierówna nawierzchnia.

5. Bezpieczne pokonywanie zakrętów

Na macie poślizgowej w kształcie okręgu nauczysz się, jak bezpiecznie wyprowadzić samochód z poślizgu podsterownego. Przyda się, gdy zdarzy Ci się zbyt szybko wjechać w zakręt w czasie deszczu i przednie koła wpadną w poślizg. Łatwo wtedy zjechać z drogi lub zmienić pas ruchu, co może doprowadzić do wypadku.

To i znacznie więcej

Nauka bezpiecznej jazdy to tylko jeden z kursów, jakie prowadzi Szkoła Auto Skoda. Instruktorzy Szkoły nauczą Cię też podstaw jazdy terenowej albo ecodrivingu. Więcej o dostępnych kursach dowiesz się na www.szkola-auto.pl w zakładce szkolenia.

Rada eksperta

Ecodriving nie szkodzi silnikowi

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODY:

”Wbrew opiniom niektórych, nie jazda z niskimi prędkościami obrotowymi silnika, która faktycznie jest elementem ecodrivingu, ale próba przyspieszenia z niskich obrotów może wpłynąć negatywnie na żywotność jednostki napędowej. Bez ryzyka możemy jechać 60 km/h na szóstym biegu, ale wciskanie w tym momencie gazu do dechy, czyli nadmierne obciążenie silnika, może zaszkodzić panewkom i tłokom. Jeśli samochód jest wyposażony we wskaźnik sugerujący, na którym biegu powinniśmy jechać – warto z niego korzystać. Nie da się jeździć samochodem na obrotach szkodzących silnikowi, bo motory mają ogranicznik zarówno na szczycie, jak i na samym dole skali obrotomierza. Najlepiej poruszać się, utrzymując obroty na poziomie około 1500/min.”

Kolor ma znaczenie

1. Dobrze widoczny

Według badań przeprowadzonych w Australii, w ciągu dnia białe auta 10% rzadziej biorą udział w kolizjach niż samochodzy czarne, szare czy srebrne. Przyczyna? Lepszy kontrast między kolorem lakieru a otoczeniem drogi. Na listę bezpiecznych kolorów wpisują się też jaskrawe odcienie żółci, czerwieni czy zieleni.

2. Praktyczny

Specjaliści z firmy Meguiars, zajmującej się produkcją kosmetyków do pielęgnacji powłoki lakierniczej, mówią, że na nadwoziach pokrytych ciemnymi lakierami szybciej widać zarysowania i niewielkie wgniecenia. Praktyczniejsze są jasne barwy – biel, szarość, popiel będą dłużej wyglądać świeżo i mniej na nich odznacza się kurz.

3.”Antykradzieżowy”

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Tilburgu dowiodły, że auta w najpopularniejszych kolorach w Holandii były kradzione o 40% częściej niż te z nadwoziami w mniej popularnych kolorach. Szczególnie rzadko giną auta w barwach krzykliwych, przyciągających uwagę.  

S

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij