Skoda Szkoła Auto - odc. 20: szlifuj formę!

Z badań wynika, że 82% wypadków to wynik zaniedbań kierowcy. By unikać niebezpiecznych błędów, zapisz się na kurs w szkole bezpiecznej jazdy. Oto, czego możesz się tam nauczyć.

Skoda Szkoła Auto: szlifuj formę Skoda Szkoła Auto
fot. Skoda Szkoła Auto

1. Omijanie przeszkody

REKLAMA

Od zauważenia przeszkody do wciśnięcia hamulca mija minimum 1,1 s – w tym czasie auto jadące 90 km/h przejeżdza 27,5 m. Na kursie poćwiczysz refleks i nauczysz się w pełni wykorzystywać ABS, aby sprawnie zahamować podczas omijania pojawiającej się nagle kurtyny wodnej.

2. Jazda po krętej drodze

Ćwiczenie jazdy w slalomie nauczy Cię planowania bezpiecznej linii przejazdu przez zakręt. Dowiesz się też, jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą – taka, która pozwala na sprawne skręcanie czy awaryjne hamowanie. Statystyki mówią, że nieprawidłowo siedzi aż 37% kierowców

3. Wyjście z poślizgu

Mokre liście lub poranna gołoledź mogą sprawić, że auto wpadnie w poślizg – doświadczyło tego co najmniej raz 37% kierowców. Jeżdżąc po macie poślizgowej z „szarpakiem”, który wprowadza auto w poślizg, w bezpiecznych warunkach nauczysz się, jak z niego wyjść.

4. Hamowanie awaryjne

Ćwiczenie awaryjnego hamowania na różnych nawierzchniach i z różnymi prędkościami pomoże Ci zrozumieć, o ile wydłuża drogę hamowania jazda szybsza o zaledwie 10-20 km/h i jak wpływają na nią ma śnieg, deszcz oraz nierówna nawierzchnia.

5. Bezpieczne pokonywanie zakrętów

Na macie poślizgowej w kształcie okręgu nauczysz się, jak bezpiecznie wyprowadzić samochód z poślizgu podsterownego. Przyda się, gdy zdarzy Ci się zbyt szybko wjechać w zakręt w czasie deszczu i przednie koła wpadną w poślizg. Łatwo wtedy zjechać z drogi lub zmienić pas ruchu, co może doprowadzić do wypadku.

To i znacznie więcej

Nauka bezpiecznej jazdy to tylko jeden z kursów, jakie prowadzi Szkoła Auto Skoda. Instruktorzy Szkoły nauczą Cię też podstaw jazdy terenowej albo ecodrivingu. Więcej o dostępnych kursach dowiesz się na www.szkola-auto.pl w zakładce szkolenia.

Rada eksperta

Ecodriving nie szkodzi silnikowi

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODY:

”Wbrew opiniom niektórych, nie jazda z niskimi prędkościami obrotowymi silnika, która faktycznie jest elementem ecodrivingu, ale próba przyspieszenia z niskich obrotów może wpłynąć negatywnie na żywotność jednostki napędowej. Bez ryzyka możemy jechać 60 km/h na szóstym biegu, ale wciskanie w tym momencie gazu do dechy, czyli nadmierne obciążenie silnika, może zaszkodzić panewkom i tłokom. Jeśli samochód jest wyposażony we wskaźnik sugerujący, na którym biegu powinniśmy jechać – warto z niego korzystać. Nie da się jeździć samochodem na obrotach szkodzących silnikowi, bo motory mają ogranicznik zarówno na szczycie, jak i na samym dole skali obrotomierza. Najlepiej poruszać się, utrzymując obroty na poziomie około 1500/min.”

Kolor ma znaczenie

1. Dobrze widoczny

Według badań przeprowadzonych w Australii, w ciągu dnia białe auta 10% rzadziej biorą udział w kolizjach niż samochodzy czarne, szare czy srebrne. Przyczyna? Lepszy kontrast między kolorem lakieru a otoczeniem drogi. Na listę bezpiecznych kolorów wpisują się też jaskrawe odcienie żółci, czerwieni czy zieleni.

2. Praktyczny

Specjaliści z firmy Meguiars, zajmującej się produkcją kosmetyków do pielęgnacji powłoki lakierniczej, mówią, że na nadwoziach pokrytych ciemnymi lakierami szybciej widać zarysowania i niewielkie wgniecenia. Praktyczniejsze są jasne barwy – biel, szarość, popiel będą dłużej wyglądać świeżo i mniej na nich odznacza się kurz.

3.”Antykradzieżowy”

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Tilburgu dowiodły, że auta w najpopularniejszych kolorach w Holandii były kradzione o 40% częściej niż te z nadwoziami w mniej popularnych kolorach. Szczególnie rzadko giną auta w barwach krzykliwych, przyciągających uwagę.  

S

REKLAMA