Skoda Szkoła Auto - odc. 17: pomóż!

Co roku w wakacje zdarza się najwięcej wypadków. Jeśli będziesz świadkiem jednego z takich zdarzeń, nie czekaj – działaj! Możesz komuś uratować życie. Oto wskazówki, jak zachować się, kiedy jesteśmy świadkami wypadku - krok po kroku.

Corbis
fot. Corbis

Zabezpiecz miejsce wypadku

Włącz wszystkie światła w swoim samochodzie i zaparkuj go tak, by był dodatkową barierą między miejscem wypadku a pasem ruchu. Ustaw trójkąt ostrzegawczy przed miejscem zdarzenia.

Policz ofiary i wezwij pomoc

Zadzwoń pod numer 999 na pogotowie ratunkowe albo pod europejski numer alarmowy – 112. Poinformuj służby o miejscu i rodzaju zdarzenia, liczbie poszkodowanych i ich stanie, podaj numer ze słupka przy drodze. Jeśli w wypadku uczestniczyła cysterna, opisz dyspozytorowi tabliczkę z symbolem na jej obudowie, poinformuj, jeżeli uszkodzony został słup elektryczny albo że dostęp do ofiar może być utrudniony. Podaj też swoje nazwisko i telefon kontaktowy. Zapytaj o dalsze instrukcje.

Zajmij się nieprzytomnymi

Zwykle najpilniejszej pomocy potrzebują ci, którzy są najciszej. Sprawdź stan każdego z poszkodowanych – jeśli ofiara reaguje na zawołanie, pozostaw ją w aucie do przyjazdu pogotowia. Jeśli nie reaguje, sprawdź, czy oddycha. Przyłóż policzek do jej ust na 10 sekund – jeśli nie czujesz oddechu, nie słyszysz jego świstu ani nie widzisz unoszącej się klatki piersiowej, musisz bezzwłocznie działać.

Wyciągnij człowieka z auta, połóż na plecach, lekko odchyl jego głowę do tyłu i unieś żuchwę. Wykonuj na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy aż do przyjazdu pogotowia albo do chwili, gdy zauważysz, że ratowany oddycha. Jeśli nie możesz się przemóc do wykonania wdechów, nieprzerwanie uciskaj klatkę piersiową ofiary.

Gdy poszkodowany zacznie oddychać, zostań przy nim i obserwuj jego stan. Jeśli są inni potrzebujący pomocy, ratowanego ułóż w pozycji bezpiecznej i zajmij się nimi.

Przytomni poszkodowani do przyjazdu pogotowia powinni pozostać w autach – dla własnego dobra – i jak najmniej się ruszać, by nie zwiększyć ewentualnych obrażeń wewnętrznych. Ofiary wyciągamy z auta tylko w dwóch przypadkach: gdy ich stan wymaga przywrócenia krążenia albo gdy pozostanie w samochodzie może być dla nich groźne (wyciek paliwa, mgła itp.).

Nie pomagając, zaszkodzisz sobie

Nie obawiaj się, że nieumiejętną pomocą zrobisz komuś krzywdę – krzywdę wyrządzasz, nie robiąc nic. I miej na uwadze, że za nieudzielenie pomocy kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Rada eksperta: Zabierz apteczkę

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODY: „Posiadanie apteczki nie jest wymagane przepisami, ale zdrowy rozsądek podpowiada, by nie ruszać bez niej w wakacyjną podróż. Podstawowym kryterium, jakie powinna spełniać apteczka, jest to, by była skompletowana zgodnie z normą DIN 13164. Zwykle takie oznaczenie umieszczone jest na opakowaniu. Wskazuje ono, że znajdują się w niej elementy przydatne do opatrywania ran powstałych w terenie, więc również w trakcie wypadków drogowych.

Apteczka taka zawiera sporo opatrunków, plastry, opaski elastyczne, kompresy, koc ratunkowy, nożyczki i rękawice winylowe. Najlepiej gdy wszystko będzie zapakowane w miękką saszetkę – podczas hamowania plastikowa skrzyneczka, leżąca np. za tylnymi fotelami, może zrobić krzywdę pasażerom.

Najlepszym miejscem do przechowywania apteczki jest kieszeń w drzwiach kierowcy – w razie potrzeby będzie pod ręką. Jeśli podróżujemy z dziećmi, warto przygotować apteczkę pod ich kątem".

Co się może przydać, radzimy na dzieckowpodrozy.onet.pl.

Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej

1. Ustaw ramiona

Rękę poszkodowanego, która jest bliżej ciebie, przesuń ku górze ciała, drugą przełóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj przy policzku.

Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

2. Unieś kolano

Nogę ofiary znajdującą się dalej od ciebie chwyć wolną ręką i unieś kolano, nie odrywając stopy poszkodowanego od podłoża.

Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

3. Połóż na boku

Trzymając poszkodowanego za uniesione kończyny, ułóż go na boku. Odchyl głowę do tyłu, by zapewnić drożność dróg oddechowych.

Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

S

REKLAMA