Skoda Szkoła Auto - odc. 16: dodatkowe kółka

Zabieranie rowerów na urlop nie musi być udręką. Wystarczy wybrać godny bagażnik i pamiętać o kilku prostych zasadach. Oto garść wskazówek ekspertów i najlepsze bagażniki na rowery według dziennikarzy magazynu auto motor i sport.

Skoda
fot. Skoda

1. Dobrze dobierz

Jeśli np. jeździsz SUV-em, sprawdź, czy będziesz w stanie bez problemu sięgnąć do rowerów zamontowanych na dachu. Może będzie wygodniej, jeśli zamontujesz je z tyłu auta? To nie jest jednak najlepszy pomysł, gdy jeździsz niewielkim samochodem z niezbyt mocnym silnikiem – wystając z tyłu, rowery zwiększają opór powietrza auta i utrudniają manewrowanie na parkingach.

2. Jedź ostrożniej

Jeśli w te wakacje po raz pierwszy spróbujesz jazdy z rowerami na samochodzie, pamiętaj, że przesunięcie środka ciężkości i dodatkowy opór powietrza wpływają na prowadzenie auta. Jeśli wieziesz rowery na dachu, uważaj na boczne podmuchy wiatru. Pamiętaj, że producenci bagażników zalecają, by nie przekraczać prędkości 130 km/h. I sprawdzaj na postoju mocowanie rowerów na bagażniku.

Rada Eksperta: Ustąp pierwszeństwa

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODY: „My, kierowcy, wciąż nie przyzwyczailiśmy się do rosnącej lawinowo liczby rowerzystów, którzy na równych prawach korzystają z nami z ruchu ulicznego.

Musimy pamiętać, że zgodnie z przepisami na każdej wydzielonej drodze dla rowerów (i jej skrzyżowaniu z jezdnią) bezwzględne pierwszeństwo ma rowerzysta. Skręcając na zielonym świetle, trzeba ustąpić mu pierwszeństwa – niezależnie od tego, czy jedzie po jezdni czy drogą dla rowerów. Coraz częściej pojawiają się wydzielone z jezdni pasy dla rowerzystów – na nich pierwszeństwo ma właśnie rowerzysta, a kierowca musi ustąpić i zachować ostrożność.

Do tego, niestety, wciąż nie brakuje rowerzystów, którzy mimo zakazu przejeżdżają przez przejścia dla pieszych – musimy być na nich szczególnie wyczuleni, skręcając w prawo na skrzyżowaniach z zieloną strzałką".

Wiele porad dotyczących m.in. bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze zamieszczono na www.skoda-rowery.pl.

Najlepsze bagażniki rowerowe według Auto Motor i Sport

Na hak: Thule Easy Fold

Jest składany – łatwo go przechowywać. Rowery nie obijają się o siebie i nie wystają poza obrys auta. Można go łatwo odchylić i dostać się do kufra.

Czas montażu bagażnika: 1 minuta
Czas montażu roweru: 50 sekund
Cena: 2499 zł
Ocena: 5/5

Skoda
fot. Skoda

Na klapę bagażnika: Thule RaceWay 2B

Błyskawiczny w montażu, a dzięki temu, że jest prawie w całości pokryty gumą, nie stanowi zagrożenia dla lakieru auta.

Czas montażu bagażnika: 55 sekund
Czas montażu roweru: 20 sekund
Cena: 1225 zł
Ocena: 5/5

Skoda
fot. Skoda

Na dach: Inter Pack Lotos

Do belek mocuje się go bez użycia narzędzi. Montaż roweru sprowadza się do umieszczenia go w szynie i dociśnięcia tylnego ramienia uchwytu.

Czas montażu bagażnika: 4 minuty
Czas montażu roweru: 15 sekund
Cena: 599 zł
Ocena: 5/5

Skoda
fot. Skoda

S  

REKLAMA