Skoda Szkoła Auto - odc. 15: kulturalna A2

Autostrad przybywa – od niedawna można już wygodnie dojechać z Warszawy nad Bałtyk. Szkoda tylko, że nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak z tego typu dróg korzystać, by nie narobić sobie wstydu. Oto pięć podstawowych zasad.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Wykorzystaj rozbiegówkę

Wjeżdżając na autostradę, rozpędzaj się na pasie rozbiegowym i włączaj do ruchu dopiero na jego końcu, by nie zmuszać innych szybko jadących autostradą aut do hamowania.

2. Zrób miejsce wjeżdżającym

Gdy widzisz na pasie rozbiegowym auto włączające się do ruchu, jeśli to możliwe, udostępnij mu prawy pas. Jest to szczególnie ważne na starszych odcinkach autostrad, na których pasy rozbiegowe są stosunkowo krótkie i nie zawsze można się na nich rozpędzić.

3. Trzymaj się prawej

Poza wspomnianym wyżej przypadkiem i manewrami wyprzedzania, trzymaj się prawego pasa. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny i jazda lewym pasem autostrady, gdy prawy jest wolny, to wykroczenie, za które zgodnie z taryfikatorem policja może Ci dać nawet 500 zł mandatu.

4. Patrz w lusterka

Przy wysokich prędkościach sytuacja zmienia się błyskawicznie. Zanim zaczniesz wyprzedzać wolniejsze auto, zerknij w lusterko, oceń, z jaką prędkością zbliżają się kolejne pojazdy, i wstrzymaj się z manewrem, jeśli zmusiłbyś nim innych do hamowania.

5. Stawaj tam, gdzie wolno

Na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Pas awaryjny można wykorzystać tylko w razie awarii. Jeśli Ci się taka przydarzy, ustaw trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za samochodem i poproś pasażerów, by wysiedli z auta i przeszli za barierki. Jeśli potrzebujesz zrobić sobie przerwę w jeździe, zatrzymaj się w miejscu, które jest do tego przeznaczone – w Miejscu Obsługi Podróżnych.

Rada eksperta: Dziecko w aucie

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODY: „Dzieci w samochodzie powinny podróżować po prawej stronie. Montaż fotelika z przodu pozwoli na lepszy kontakt z dzieckiem i szybsze reagowanie bez konieczności odwracania się. Musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli podróżuje ono w foteliku przodem do kierunku jazdy, nie wyłączamy poduszki: zasłania otwór okienny przed wpadnięciem elementów innego samochodu oraz innych rzeczy, które mogłyby wpaść do samochodu podczas wypadku. Fotel powinien być maksymalnie odsunięty do tyłu, tak by sama poduszka powietrzna nie stanowiła zagrożenia".

Więcej porad dotyczących podróży z dziećmi znajdziesz na www.dzieckowpodrozy.onet.pl

To warto mieć

„Karta ratownicza pojazdu”: Zwykła kartka papieru, która może uratować życie. W razie wypadku ułatwi służbom dostęp do poszkodowanych. Pobierz ją ze strony www.skoda-auto.pl i trzymaj w widocznym miejscu, np. za osłoną przeciwsłoneczną. Po wypadku liczy się każda sekunda.

Przekrój auta: Wskazano na nim, gdzie się znajdują i jak odłączyć akumulator czy poduszki powietrzne, jak pokonać wzmocnienia karoserii itp.

Oznaczenie modelu: Każdy model ma indywidualną kartę ratowniczą. Skoda opracowała karty również dla starszych, już nieprodukowanych modeli.

Nalepka: Naklejona np. na bocznej szybie podpowie strażakom, że w aucie jest karta. Dostaniesz ją m.in. w salonach Skody.

Skoda
fot. Skoda

S

REKLAMA