Skoda Szkoła Auto - odc. 12: narty last minute

My z zimą już się powoli żegnamy, ale w Europie wciąż nie brakuje miejsc, w których da się pojeździć na nartach. Oto garść informacji, dzięki którym humoru podczas podboju Alp nie popsuje srogi mandat od drogówki.

Skoda
fot. Skoda

Austria - zabierz łańcuchy

Konieczność jazdy na oponach zimowych to raczej oczywistość, ale na wybranych drogach znaki informują o nakazie montażu łańcuchów śniegowych. Zadbaj o to, by w aucie znalazła się też apteczka i co najmniej jedna kamizelka odblaskowa. W terenie zabudowanym można rozpędzać samochód do 50 km/h, poza - do 100 km/h, a na autostradach - do 130 km/h.

Francja - konieczny alkomat

W aucie, oprócz kamizelki odblaskowej, nie może brakować kompletu zapasowych żarówek oraz alkomatu. Ograniczenia prędkości: teren zabudowany - 50 km/h, niezabudowany - 90 km/h, autostrady - 130 km/h. Za przejazdy autostradami, tunelami i mostami trzeba płacić. Na wybranych odcinkach dróg zimą trzeba stosować łańcuchy śniegowe.

Szwajcaria - kup winietę

Winieta, zezwalająca na jazdę po autostradach i drogach ekspresowych, kosztuje 33 euro i jest ważna przez rok. Dodatkowo trzeba płacić za przejazdy tunelami. Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale lepiej je mieć, bo kierowca utrudniający ruch na ośnieżonej drodze może zostać ukarany mandatem. Znaki na wybranych odcinkach dróg informują również o konieczności montażu łańcuchów. W rejonach górskich można trafić na odcinki, po których w określonych godzinach wolno poruszać się tylko w jednym kierunku. W miastach jeździ się 50 km/h, poza - 80 km/h, na autostradach - 120 km/h.

Do jazdy w górach trzeba się przygotować

Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: "Warunki drogowe zimą w górach zmieniają się szczególnie szybko - mogą się pogorszyć błyskawicznie. Wyjeżdżając z domu, na wszelki wypadek dobrze jest wziąć ze sobą coś do przegryzienia, koc i samochodową ładowarkę do telefonu. Warto też pamiętać o tym, by w zbiorniku było sporo paliwa - gdy silnik nie pracuje, auto błyskawicznie się wychładza, a przygniecione naporem śniegu stare drzewo może zablokować drogę na dobrych kilka godzin. Od listopada w bagażniku powinny podróżować niewielki worek piasku, mała łopata i latarka czołówka. Mogą okazać się niezastąpione, gdy trzeba będzie ruszyć z kopnego śniegu, wystartować na oblodzonym fragmencie drogi lub zmienić koło po zmroku".

Trzy pomysły na przewożenie nart

Na dach: Thule Xtenter 739

Skoda
fot. Skoda

Bajer dla posiadacza SUV-a lub vana -do załadunku uchwyt można wysunąć. Oczywiście wyposażono go w zamek zabezpieczający przed kradzieżą. Przewieziesz na nim do 6 par nart lub 2 deski i 2 pary nart.

Cena: 739 zł

Ocena: ♦♦♦♦♦

Na dach: Menabo Viking

Skoda
fot. Skoda

Bagażnik magnetyczny jest niedrogi i zajmie niewiele miejsca w garażu, ale przewieziesz na nim tylko 2 pary nart i możesz pojechać nie szybciej niż 120 km/h. To opcja dla tych, którzy wożą narty kilka razy w roku.

Cena: 287 zł

Ocena: ♦♦♦

Na hak: Westfalia Portitlo

Skoda
fot. Skoda

Adapter narciarski montuje się do bazy, która przyda się i latem, bo służy do przewożenia rowerów (2049 zł). Gotowy bagażnik założysz w kilkanaście sekund. Przewieziesz 4 pary nart albo 2 pary nart i deskę.

Cena: 738 zł

Ocena: ♦♦♦♦♦

S

Zobacz również:
REKLAMA