REKLAMA

Skoda Szkoła Auto - odc. 11: we czworo raźniej

Oprócz codziennej walki z miejską dżunglą, czasem trafiasz na wyzwania za miastem. Najpewniej za kierownicą poczujesz się wtedy w aucie z napędem 4x4. Bez obaw, nowoczesne auta z napędem na obie osie wcale nie muszą być paliwożernymi potworami.

Skoda
fot. Skoda
Póki jeździ się spokojnie po mieście przy słonecznej pogodzie - zero stresu. Ale gdy spadnie deszcz albo śnieg, a drogowcy znowu zaśpią, nic tak nie zadba o Twój komfort, jak napęd 4x4. I wcale nie musisz się obawiać, że czteronapędówka będzie więcej paliła.

REKLAMA

Np. Skoda Yeti 4x4 ze swej natury jest przednionapędowcem i w warunkach dobrej przyczepności, na suchych i utwardzonych nawierzchniach, zachowuje się jak każde zwyczajne auto z napędem na przednią oś, ponieważ tam trafia niemal 100% momentu obrotowego. Ale w sytuacji ekstremalnej, gdy przednie koła zaczynają tracić przyczepność (o co nietrudno, gdy np. pod kołami znajdzie się skuty lodem asfalt), czujniki systemu ABS zarejestrują różnicę w prędkości obrotowej kół, a elektroniczny system w ułamku sekundy inicjuje przekazanie na koła tylnej osi prawie 100% momentu obrotowego. I jedziesz dalej bezpiecznie.

Bezpiecznie pokonaj wzniesienie


Skoda
fot. Skoda

Wjazd. Pod wzniesienie zawsze podjeżdżaj w linii prostej, równolegle do stoku. Przed szczytem zwolnij, by samochód nie wyskoczył w górę. Podjeżdżając, pamiętaj o doborze odpowiedniego przełożenia, które pozwoli pokonać wzniesienie. To ważne, bo jeśli auto zatrzyma się na zboczu, może zacząć się ześlizgiwać.

Bezpiecznie pokonaj wzniesienie

Przygotuj się

"Jeśli nie chcesz wybić sobie kciuków na nierówności czy grudzie zmarzniętego śniegu, podczas jazdy po wymagającym podłożu zapomnij o zaciskaniu ich na kierownicy. Lepiej ułóż je wzdłuż jej wieńca. I nie trzymaj lewej nogi nad sprzęgłem, bo przy gwałtownym szarpnięciu może się zdarzyć, że je wbijesz i auto straci siłę pociągową. Połóż ją na podnóżku" - radzi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škody.

Jeśli chcesz w bezpiecznych warunkach nauczyć się, jak jeździć w terenie, skorzystaj z naszego szkolenia Off-Road Driving. Więcej o nim dowiesz się na www.szkola-auto.pl.

S

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA