[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Skoda Szkoła Auto - odc. 11: we czworo raźniej

Oprócz codziennej walki z miejską dżunglą, czasem trafiasz na wyzwania za miastem. Najpewniej za kierownicą poczujesz się wtedy w aucie z napędem 4x4. Bez obaw, nowoczesne auta z napędem na obie osie wcale nie muszą być paliwożernymi potworami.

fot. Skoda
Póki jeździ się spokojnie po mieście przy słonecznej pogodzie - zero stresu. Ale gdy spadnie deszcz albo śnieg, a drogowcy znowu zaśpią, nic tak nie zadba o Twój komfort, jak napęd 4x4. I wcale nie musisz się obawiać, że czteronapędówka będzie więcej paliła.

Np. Skoda Yeti 4x4 ze swej natury jest przednionapędowcem i w warunkach dobrej przyczepności, na suchych i utwardzonych nawierzchniach, zachowuje się jak każde zwyczajne auto z napędem na przednią oś, ponieważ tam trafia niemal 100% momentu obrotowego. Ale w sytuacji ekstremalnej, gdy przednie koła zaczynają tracić przyczepność (o co nietrudno, gdy np. pod kołami znajdzie się skuty lodem asfalt), czujniki systemu ABS zarejestrują różnicę w prędkości obrotowej kół, a elektroniczny system w ułamku sekundy inicjuje przekazanie na koła tylnej osi prawie 100% momentu obrotowego. I jedziesz dalej bezpiecznie.

REKLAMA

Bezpiecznie pokonaj wzniesienie


fot. Skoda

Wjazd. Pod wzniesienie zawsze podjeżdżaj w linii prostej, równolegle do stoku. Przed szczytem zwolnij, by samochód nie wyskoczył w górę. Podjeżdżając, pamiętaj o doborze odpowiedniego przełożenia, które pozwoli pokonać wzniesienie. To ważne, bo jeśli auto zatrzyma się na zboczu, może zacząć się ześlizgiwać.

Zjazd. Zjeżdżając z góry, trzymaj się linii prostej - jazda pod skosem może skończyć się dachowaniem. Dobierz bieg tak, by samochód hamował silnikiem. Hamulcem kontroluj prędkość, ponieważ silnik może nie utrzymać samochodu na zjeździe. Na zjazdach i podjazdach unikaj ostrych skrętów kierownicą. Może to, po pierwsze, doprowadzić nawet do wywrotki, a poza tym dodatkowo osłabia siłę napędową auta.

Przygotuj się

"Jeśli nie chcesz wybić sobie kciuków na nierówności czy grudzie zmarzniętego śniegu, podczas jazdy po wymagającym podłożu zapomnij o zaciskaniu ich na kierownicy. Lepiej ułóż je wzdłuż jej wieńca. I nie trzymaj lewej nogi nad sprzęgłem, bo przy gwałtownym szarpnięciu może się zdarzyć, że je wbijesz i auto straci siłę pociągową. Połóż ją na podnóżku" - radzi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škody.

Jeśli chcesz w bezpiecznych warunkach nauczyć się, jak jeździć w terenie, skorzystaj z naszego szkolenia Off-Road Driving. Więcej o nim dowiesz się na www.szkola-auto.pl.

S

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij