Skoda Szkoła Auto - odc. 10: poślizg to nie wyrok

Odzyskanie kontroli nad samochodem może wymagać jednej, prostej czynności. Właściwie wykonanej. Dlatego wyrabiaj w sobie dobre nawyki. Możesz to robić pod okiem doświadczonych instruktorów podczas szkoleń prowadzonych w Szkole Auto Skoda.

Skoda
fot. Skoda

Skontruj poślizg

REKLAMA

Oblodzony zakręt i Ty zbliżający się do niego ze zbyt dużą prędkością, choć jeszcze nie jesteś tego świadomy. Wykonujesz skręt w prawo i wydaje Ci się, że wszystko będzie w porządku, ale nagle czujesz, że tył auta zaczyna uciekać w lewo. Nie hamujesz, bo wciąż wydaje Ci się, że koła zaraz odzyskają przyczepność.

Tymczasem to błąd. Nie tylko już powinieneś ująć gazu, ale też od razu zacząć hamować. Tylko natychmiastowe hamowanie oraz precyzyjna kontra kierownicą są właściwym rozwiązaniem (chodzi o to, by ustawić koła w kierunku odwrotnym do obranego toru jazdy).

Wyjedź z koleiny

Jeśli auto jedzie w głębokich koleinach i chcesz z nich wyjechać w prawo, powinieneś zwolnić, zbliżyć się maksymalnie do lewej krawędzi koleiny, a następnie skręcić kierownicą w prawo. Koła powinny być skierowane do przeszkody pod jak największym kątem - wtedy mniejsza jest szansa, że się z niej ześlizgną.

Skoda
fot. Skoda

Ruszanie na śliskiej drodze

"Ruszanie na nawierzchni o słabej przyczepności z drugiego biegu jest bezsensowne. To mit, że w ten sposób da się skutecznie ruszyć. Obroty za wysokie, prędkość za niska - nic z tego nie będzie. Ruszamy płynnie i delikatnie z pierwszego biegu" - radzi Radosław Jaskulski, instruktor bezpiecznej jazdy Szkoły Auto Škody, ADAC oraz Eko-Driving Finland.

To wszystko i wiele innych umiejętności zdobędziesz w szkole jazdy, np. prowadzonej przez Škodę. Instruktorzy prowadzą 5 rodzajów szkoleń, które składają się z części teoretycznej i praktycznej. Najważniejsza jest oczywiście praktyka, ćwiczenia i wyrabianie dobrych nawyków - temu poświęca się najwięcej czasu na kursach. Poniżej znajdziesz rodzaje szkoleń prowadzonych w Szkole Auto Škoda. Więcej szczegółów na www.szkola-auto.pl.

Safe Driving: Jedź bezpiecznie

Naucz się hamować awaryjne, jechać w slalomie, omijać nagle pojawiającą się przeszkodę oraz hamować awaryjnie w zakręcie.

Eco Driving: Oszczędzaj pieniądze       

Poznaj techniki ekojazdy, które są przyjazne dla środowiska, ale nie tylko - równie przyjazne dla budżetu domowego.

Off-Road Driving: Korzystaj z 4x4

Wyćwicz w górskim terenie techniki pokonywania wzniesień o różnym nachyleniu, tak by wyjazd na urlop w górach był błahostką.

Defensive Driving: Wyćwicz nawyki

Poznaj styl jazdy, który podnosi bezpieczeństwo na drodze, ale też pozwala oszczędzać czas i pieniądze.

S

REKLAMA