Skoda Rapid Spaceback: stylowa, praktyczna, bezpieczna

Szukasz komfortowego, przestronnego i praktycznego samochodu, który na ulicy będzie wyróżniał się sportowym szykiem, ale nie będzie kosztował majątku? Właśnie go znalazłeś - taka jest Skoda Rapid Spaceback.

Skoda Rapid Spaceback Skoda
fot. Skoda

Cechą szczególną, która ma wyróżniać Spacebacka spośród konkurentów, jest świeży design, który w żaden sposób nie ogranicza funkcjonalności auta. Zamiast modnych przez sezon czy dwa ozdobników, Spacebackowi zafundowano ponadczasowy styl.

REKLAMA

Przetłoczenia widoczne poniżej bocznej linii okien oraz w okolicy progów wyznaczają granicę światła i cienia, która czyni samochód jeszcze bardziej intrygującym. Przednie reflektory w kształcie trapezu tworzą stylistyczną całość z osłoną chłodnicy, obramowaną nienachalną, chromowaną listwą. Pas tworzony przez reflektory i osłonę chłodnicy sprawia, że samochód wydaje się szerszy. Dynamicznie uformowana sylwetka ze smukłymi słupkami jest wydłużona i zarysowana sportowo.

Duży rozstaw osi zwiększa optyczne wrażenie dynamiki, a atrakcyjne koła dodają ostrego charakteru profilowi Rapida Spacebacka: możesz wybierać spośród sześciu wyrazistych obręczy kół wykonanych ze stali lub stopów metali lekkich o wymiarach od 14 do 17 cali.

Rapid Spaceback został stworzony zgodnie z nową linią stylistyczną samochodów Skody. Przyszłe modele będą do niej nawiązywać, więc długo pozostanie „trendy”.

Rozpoznawalna z daleka

Nowa stylistyka Skody nadaje Rapidowi Spacebackowi świeży i dynamiczny wygląd. Do tego twój egzemplarz może być dokładnie taki, jak lubisz. Ma się rzucać w oczy? Wybierz niebieski, zielony, czerwony albo żółty. Wolisz dyskrecję? To może srebrny albo beżowy? To nie będzie łatwy wybór!  

Skoda Rapid SpacebackSkoda
fot. Skoda

• Przetłoczenia nadwozia. Wysoka, ostro zarysowana linia bocznego przetłoczenia tworzy wyraźny kontrast między powierzchniami jasności i cienia.

• Wyrazisty design. Uformowane w przemyślany sposób nadwozie ze smukłymi słupkami jest wydłużone i podkreśla sportową stylizację modelu.

• Kompaktowe wymiary. Hatchback ma 4304 mm długości, czyli o 179 mm mniej niż sedan, a wyraźnie krótszy tylny zwis podkreśla dynamiczny charakter auta.

• Cechy szczególne. Światła tylne w typowym dla marki kształcie litery „C” i czarna wstawka pełniąca funkcję dyfuzora podkreślają szerokość samochodu.

• Kolor podkreśla styl. Dolna część deski rozdzielczej, w zależności od wersji wyposażenia, może mieć szary, beżowy lub czarny kolor. Pozwala to dopasować samochód do własnych upodobań i indywidualnego stylu.

Wygodne wnętrze

W środku nie zmarnowano żadnego milimetra - każdy element zaplanowano tak, by Ci niczego nie brakowało i każda podróż, nawet najdłuższa, była przyjemnością.

Simply clever, czyli po prostu przemyślane rozwiązania - to dewiza Skody Rapid Spaceback. Hasłem tym określono też zestaw kilkunastu rozwiązań ułatwiających życie: od schowka na urządzenia multimedialne znajdującego się w uchwycie na kubek w konsoli środkowej, przez duże schowki w obu przednich drzwiach z uchwy tami na napoje, które pomieszczą 1,5-litrowe butelki, aż po obszerne schowki w tylnych drzwiach.

Podłokietnika w kanapie można używać jako schowka lub jako bezpiecznego uchwytu na napoje. Nie trzeba też już szukać kwitu parkingowego, który teraz ma swoje miejsce w specjalnym uchwycie na słupku A po stronie kierowcy. W Spacebacku znajdziesz też schowek na kamizelkę odblaskową pod fotelem kierowcy. Pojemnik na odpadki w kieszeni drzwi ułatwia utrzymanie porządku i czystości wewnątrz samochodu.

Skrobaczka do lodu na wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa to także standardowe wyposażenie. Od wersji Ambition w górę można także zamówić siatki mocujące po wewnętrznej stronie oparć foteli, a także kieszenie z tyłu foteli (w standardzie od wersji Ambition).

Skoda Rapid SpacebackSkoda
fot. Skoda

Pomysłowo rozplanowano też tablicę rozdzielczą. Włączniki klimatyzacji, radia i systemu nawigacyjnego znajdujące się na konsoli środkowej są łatwo dostępne, a ich liczba nie przytłacza. W najbogatszej wersji wyposażenia (Elegance) lub za dopłatą w wersji Ambition można także regulować radio pokrętłem umieszczonym na kierownicy i za pomocą przycisków korzystać z tempomatu.

Niezależnie od wersji auta, położenie kierownicy można zmieniać w dwóch płaszczyznach, można też regulować wysokość położenia fotela kierowcy i pasażera. Rapid Spaceback na każdym kroku dostarcza - i Twoim pasażerom, i Tobie jako kierowcy - dowodów, że jest "simply clever".

• Komfort i bezpieczeństwo. Przyciski na nowej, trójramiennej kierownicy pozwolą na obsłużenie pokładowego sprzętu audio, telefonu i komputera pokładowego.

• Domowy klimat. Elektronicznie sterowana klimatyzacja i podgrzewane fotele sprawią, że na pokładzie zapanuje idealna atmosfera do podróży.

Skoda Rapid SpacebackSkoda
fot. Skoda

• 415 litrów. Tyle wynosi pojemność bagażnika od podłogi po roletę. Gdy złożysz oparcie tylnej kanapy (dzielone w proporcji 60/40), uzyskasz przestrzeń, w której zmieścisz nawet 1380 litrów bagażu.

• Podwójna podłoga. Dzięki niej przewieziesz delikatne rzeczy bez obaw o przygniecenie ich innymi bagażami. Albo wrzucisz drobiazgi, których nie potrzebujesz na co dzień.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Maksymalna ochrona w czasie jazdy i podczas wypadku to priorytet przyświecający inżynierom projektującym ten najnowszy model Skody. Dzięki nowoczesnej konstrukcji Rapid Spaceback jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie.

Bezpieczny samochód to taki, który nie tylko maksymalnie chroni Ciebie i pasażerów, gdy dojdzie do wypadku, ale też taki, który do wypadku nie dopuszcza. W Skodzie Rapid Spaceback korzystasz na co dzień z bogatego pakietu rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa aktywnego. W każdej Skodzie możesz liczyć na skuteczne działanie ABS-u i ESP. Pewne zachowanie auta podczas jazdy zapewniają duży rozstaw osi, odpowiednie zestrojenie zawieszenia i sztywne nadwozie. Układ jezdny Rapida Spacebacka gwarantuje mu dużą zwrotność w zakrętach, bez strat na komforcie.

Jeśli zechcesz, na pokładzie pojawią się inne urządzenia, dzięki którym jazda stanie się jeszcze bezpieczniejsza. Są wśród nich refl ektory ksenonowe, wskaźnik ciśnienia powietrza w oponach czy układ Hill Hold Control, który ułatwia ruszanie na wzniesieniu, bez ryzyka osuwania się auta do tyłu. Spaceback to też pierwszy model Rapida wyposażony w elektryczne wspomaganie kierownicy, dzięki czemu prowadzi się jeszcze precyzyjniej.

Skoda Rapid SpacebackSkoda
fot. Skoda

ABS i ESP. ABS zapobiega blokowaniu kół podczas silnego hamowania, ESP kontroluje działanie hamulców i pracę silnika tak, aby w ekstremalnych przypadkach zapobiec poślizgowi.

• 6 poduszek powietrznych. Zaprojektowano je tak, by współdziałały ze sobą, zmniejszając ryzyko kontuzji kierowcy i pasażerów niezależnie od kierunku uderzenia.

• HHC. Funkcja wspomagania ruszania pod górę (HHC - Hill Hold Control) jest praktyczną funkcją bezpieczeństwa ułatwiającą ruszanie pod górę bez ryzyka stoczenia się.

• Doświetlanie zakrętów. Przy obróceniu kierownicy w prawo lub w lewo zapala się i skręca także odpowiednie światło przeciwmgłowe (w kierunku skrętu).

• Isofix. Dla bezpieczeństwa dzieci foteliki można zamocować z tyłu za pomocą uchwytów Isofix, dzięki czemu będą naprawdę mocno połączone z samochodem.

• TPM. Układ kontroli ciśnienia w oponach (Tire Pressure Monitoring) ostrzega kierowcę akustycznie i wizualnie, gdy ciśnienie w którejś oponie jest za niskie.

Moc w parze z ekologią

Czy da się połączyć sprawne wyprzedzanie z niskim zużyciem paliwa? Z oszczędnymi silnikami Rapida Spacebacka - oczywiście! Niskie zużycie paliwa bez szkody na dynamice to jedna z ważniejszych cech jednostek napędowych Skody Rapid Spaceback.

Niezależnie od tego, który z czterech silników benzynowych wybierzesz, możesz liczyć, że spali on średnio nie więcej niż 5,9 l/100 km. W wypadku silnika wysokoprężnego wynik ten jest jeszcze bardziej imponujący - zużywa nawet 4,4 litra oleju napędowego na 100 km.

Skoda Rapid SpacebackSkoda
fot. Skoda

Wśród jednostek benzynowych na szczególną uwagę zasługuje 1.2 TSI o mocy 105 KM, która ma stosunkowo wysoki moment obrotowy (175 Nm), dzięki któremu będziesz mógł na co dzień cieszyć się z jej dynamiki. Jeszcze lepsze osiągi są udziałem 122-konnego silnika 1.4 TSI, który także nie pali dużo (średnio 5,8 l/100 km) i zapewnia bardzo dobre przyspieszenia.

Skoda Rapid SpacebackSkoda
fot. Skoda

Wśród diesli uwagę zwracają osiągi silnika 1.6 o mocy 105 KM: moment obrotowy o wartości 250 Nm i średnie zużycie paliwa na poziomie jedynie 4,4 litra oleju napędowego na 100 km zadowolą najoszczędniejszych.

Cztery silniki Skody Rapid są dostępne z pakietem Green Tec, dzięki któremu zużywają średnio o 8% mniej paliwa niż wersje standardowe. Oznacza to, że zadowalają się one od 3,9 do 5,4 l paliwa. Te wartości plasują Skodę Rapid Spaceback wśród najbardziej ekonomicznych kompaktów.

S

REKLAMA