Sieć 5G w samochodach. Zobacz, jakie funkcje będą posiadać auta przyszłości

Sieć 5G w samochodzie oznacza małą rewolucję w kwestii możliwości multimedialnych auta, bezpieczeństwa oraz komunikacji między samochodami i innymi elementami infrastruktury. Poniżej najważniejsze funkcje, które powstaną albo zostaną rozwinięte właśnie dzięki łączności 5G w samochodzie, która umożliwia szybki przesył danych (ponad 1 GB/s). 

5G w samochodach fot. shutterstock.com

1. Zdalne sterowanie samochodem

Dzisiaj za pomocą smartfona można zdalnie sprawdzić zasięg auta lub zamknąć drzwi, ale producenci pracują już nad funkcją automatycznego wyjazdu z parkingu, co oznacza, że po komendzie wydanej smartfonem auto bez kierowcy przyjedzie w wyznaczone miejsce, np. bliżej wyjazdu.

2. Lokalizacja ludzi i pojazdów

Dzięki modułom GPS wbudowanym w smartfony, które niemal każdy uczestnik ruchu drogowego (również piesi i rowerzyści) ma w kieszeni, systemy bezpieczeństwa będą mogły korzystać z funkcji lokalizacji. Możliwe będzie np. zlokalizowanie rowerzysty wyjeżdżającego zza zaparkowanego auta, dzięki czemu system odpowiednio wcześniej ostrzeże kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie.

3. Wyposażenie na żądanie

Dziś w formie abonamentu można korzystać z pakietu usług internetowych, ale w przyszłości będzie można też wykupić pojedyncze usługi lub wyposażenie na godziny. Wyruszasz w trasę i potrzebujesz np. aktywnego tempomatu? W taką funkcję auta będą wyposażane seryjnie, ale będzie można z niej korzystać tylko wtedy, kiedy rzeczywiście okaże się potrzebna. Oczywiście za opłatą.

4. Karta bankomatowa w aucie

Samochody coraz ściślej współpracują ze smartfonami: mogą np. dopasowywać ustawienia fotela i oświetlenia do kierowcy, gdy ten połączy telefon z autem. W trakcie testów jest też rozwiązanie, pozwalające bezprzewodowo płacić „samochodem” np. za paliwo, autostrady i parking, bo auto będzie połączone z elektronicznym portfelem smartfona (Apple Pay i Google Pay). Aby zachować bezpieczeństwo transakcji, kamera przeskanuje twarz kierowcy.

5. Car sharing

Połączenie samochodu z siecią pozwoli na wysyłanie znajomym wirtualnego klucza – otrzymają oni kody dostępu i będą mogli smartfonem uruchomić nasze auto. Producenci idą jednak dalej i twierdzą, że samochód może stać się częścią car-sharingu (za opłatą będziemy je wynajmować innym kierowcom) i car-poolingu (zarobimy, zabierając ze sobą pasażera). Kierowca będzie mógł zaakceptować takie „oferty” na ekranie systemu lub smartfona.

6. Zarządzanie ruchem

Nawigacja informuje o korkach dzięki łączności z internetem, ale w przyszłości będzie otrzymywała dane z innych aut i urządzeń infrastruktury drogowej, więc będą one bardziej aktualne. Wiadomo również, że trwają prace nad usprawnieniem systemów zarządzających ruchem na skrzyżowaniach – odpowiedzialny za to system w przyszłości będzie się łączył z pojazdami i tak sterował sygnalizacją świetlną, żeby rozładować korki.

REKLAMA