Seat Ibiza: Cupster znaczy odlot

Jeśli zaparkowałby pod kasynem w Monte Carlo pośród Ferrari, Lamborghini i Bentleyów, wzbudziłby sensację. Bo właśnie do sensacji Seat Ibiza Cupster został stworzony – w jednym egzemplarzu.

Seat Ibiza Cupster Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

Z uciętym dachem i linią szyb jak z motorówki Ibiza Cupster nie ma szans trafić do seryjnej produkcji. Po co więc powstał? Chodzi o to, by zrobić coś zwariowanego z okazji 30. urodzin Ibizy – najpopularniejszego modelu w historii Seata.

REKLAMA

Nazwa tego prototypu to kombinacja słów „cupra”, jak tradycyjnie oznaczane są usportowione wersje Ibizy, oraz „speedster”, czyli lekka odmiana roadstera. Do linii szyb Cupster jest w zasadzie identyczny jak każda seryjna Ibiza, natomiast powyżej mamy już zabawę na całego.

Auto ma dwa miejsca, za którymi znajdują się pałąki bezpieczeństwa przykryte dwoma „garbami” – dokładnie jak w wielu autach szyba to w zasadzie tylko owiewka, natomiast boczne szyby są ostro ścięte i kończą się tuż za linią drzwi. Dachu brak. W Cupsterze siedzi się aż o 8 cm niżej niż w seryjnej Ibizie, co oznacza, że wrażenia z jazdy powinny być dość „gokartowe”.

Do napędu auta służy 180-konny silnik 1.4 turbo, ożeniony z ultraszybką, dwusprzęgłową przekładnią – ten układ napędowy jest znany z seryjnych Seatów. To powinno wystarczyć na przyspieszenie do setki w okolicy 6,5-7 s.  

MH 07/14

REKLAMA