Samsung Neo QLED - nowe okna na świat

Wzrok dostarcza nam około 80% informacji o świecie. Telewizor zaś pozwalają zajrzeć tam, gdzie normalnie Twój wzrok nie sięga. Głębina oceanów, mina bramkarza po wpuszczeniu gola czy zamki krainy Westeros... Im lepszy obraz, tym bliżej jesteś tych wszystkich rzeczy. Nowe telewizory Samsung gwarantują Ci miejsce w pierwszym rzędzie.

Samsung Neo QLED Samsung

O ile można snuć przypuszczenia, że złote lata telewizji już przeminęły, o tyle z pewnością nie dotyczy to telewizorów. Dzięki serwisom streamingowym, dostępowi do internetu i dostosowaniu do gier telewizory mają dziś coraz mniej wspólnego z tradycyjną telewizją. Stały się hybrydą telewizora, komputera i monitora - pozwalają oglądać i wydarzenia nadawane na żywo, i każdy film, jaki sobie tylko wymarzysz. Chcesz być nie tylko widzem? Proszę bardzo - współczesne telewizory świetnie się sprawdzają również jako monitory dla graczy. W pracy też pomogą, a na dodatek, gdy akurat ich nie oglądasz, mogą  upiększyć Twój dom. 

Po co ci nowy telewizor?

Jeszcze do niedawna miałem w domu telewizor FullHD 32 cale i byłem święcie przekonany, że nie potrzebuję nic lepszego - obraz był piękny, wyrazisty, słyszałem każdy krok i mogłem – po podłączeniu Apple TV oglądać Netflixa. Widziałem większe telewizory w sklepach, ale nie robiły na mnie wrażenia prezentacjie z jaskrawymi, nadmiernie szczegółowymi ujęciami krajobrazów i podwodnego świata. Jakoś tak się składa, że nie przepadam za filmami przyrodniczymi.

W końcu jednak, za namową dziewczyny, zdecydowałem się kupić lepszy i większy model: 52 cale i rozdzielczość 4K. I dwa razy przeżyłem szok.  Za pierwszym razem, gdy po włączeniu ulubionego filmu, który oglądałem już wielokrotnie, nagle dostrzegłem szczegóły, których wcześniej po prostu nie widziałem. Steampunkowy Sherlock Guya Ritchi, bo to o nim mowa,  okazał się być jeszcze lepszy niż myślałem. Okazało się, że tytuł drugiej części – „Gra cieni” – był proroczy. W końcu zobaczyłem te wszystkie starannie wycyzelowane detale, grę światła i cienia dokładnie tak jak to zaplanował reżyser. Rzuciłem się więc do oglądania jeszcze raz wszystkich ulubionych filmów i było trochę tak, jakbym je odkrywał na nowo.

Drugi szok przeżyłem, kiedy byłem przez dwa dni skazany na powrót do starego telewizora. Okazał się mały, obraz był nieostry, kolory ewidentnie zbyt ciepłe, a cienie bardziej szare niż czarne. Zmianę jakości widać nawet wyraźniej, gdy się porównuje w dół. Dopiero wtedy można w pełni docenić skok jakościowy. 

A ten skok jest gigantyczny. Doskonale to widać na przykładzie najnowszych modeli marki Samsung z serii Neo QLED. Nie tylko zresztą widać, ale i słychać. Co takiego niezwykłego oferują telewizory Samsung Neo QLED?

tl;dr

Czyli dla tych, którzy mają mało czasu: telewizory Samsung Neo QLED zapewniają doskonały, szczegółowy obraz, z czarną czernią i idealnie płynnymi przejściami tonalnymi. Dzięki sztucznej inteligencji nawet materiały w niższych rozdzielczościach wyglądają na nich doskonale. Dźwięk jest udoskonalony tak, że nawet bez dodatkowych głośników możesz się zanurzyć w przestrzeni. Nowoczesny, minimalistyczny design sprawia, że telewizor wygląda świetnie w każdym pomieszczeniu nawet gdy jest wyłączony. 

Oglądanie meczów (już niedługo!), hitów kinowych, pokonywanie przeciwników w grach czy nawet własne domowe nagrania na tych telewizorach staje się zupełnie nowym doświadczeniem. 

Doskonały obraz

Żeby telewizor mógł wyświetlać obraz, coś musi świecić. W przypadku telewizorów Samsung Neo QLED za podświetlenie odpowiadają diody Quantum Mini Led, które są znacznie mniejsze od konwencjonalnych, co pozwala na znacznie lepszą kontrolę emisji światła - granica między partiami ciemnymi a jasnymi może być ostrzejsza, może też - jeśli trzeba - mieć o wiele więcej odcieni, więc przejście będzie płynne.

Kolory są żywe i naturalnie nasycone

Kolory są żywe i naturalnie nasycone

Wykorzystana w telewizorach Samsung technologia Quantum Dot sprawia natomiast, że odwzorowanie kolorów jest stuprocentowe - miliard możliwych do uzyskania odcieni sprawia, że obraz w telewizorze nie jest już wariacją na temat tego, co widziałoby ludzkie oko w danych warunkach, tylko dokładnym odwzorowaniem tego, jak scena wygląda w rzeczywistości.

Ta precyzja odwzorowania kolorów przydaje się nie tylko w filmach z bajecznie kolorowych raf koralowych. Koloryści w wytwórniach filmowych spędzają długie tygodnie na dopieszczaniu każdego ujęcia nie bez powodu. Kolor ma ogromne znaczenie w odbiorze sceny - jeśli oglądasz film na słabym monitorze, cały ten subtelny język filmowy staje się językiem obcym.

Prawidłowe odwzorowanie kolorów ma też znaczenie praktyczne. Robisz zakupy przez internet? Na telewizorze Samsung Neo QLED będziesz mógł ocenić kolor kurtki czy samochodu i nie zdziwisz się, gdy zobaczysz ten produkt na żywo.

Jasność ekranu dopasowuje się automatycznie.

Jasność ekranu dopasowuje się automatycznie do warunków w pomieszczeniu.

Co więcej, technologia Mini LED zapewnia też wyśmienitą jasność i kąty widzenia obrazu. W końcu korzystamy z TV nie tylko wieczorem, usadzeni dokładnie naprzeciwko ekranu. Oczywiście nie musisz jasności regulować ręcznie - telewizor sam potrafi dobrać optymalną intensywność podświetlenia. Między innymi dlatego telewizory Neo QLED jako pierwsze otrzymały certyfikat „Eye Care” przyznany przez Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE), niemiecki instytut certyfikacji inżynierii elektrycznej.

Obraz jest wyraźny i nasycony również, gdy patrzysz pod kątem.

Obraz jest wyraźny i nasycony również, gdy patrzysz pod kątem.

Procesor AI Neo Quantum

Żeby zarządzać taką ogromną ilością informacji (tu jaśniej, tam ciemniej, tu niebieski, tu zielony, poprawić kontrast, zwiększyć ostrość  etc) w czasie rzeczywistym, potrzebny jest potężny procesor, który nadąży z obliczeniami. Dlatego w nowych modelach Samsunga zainstalowano procesory AI Neo Quantum 8K i 4K, które nie dość, że są w stanie wyświetlać materiały w rozdzielczości natywnej, to jeszcze - w przypadku materiałów w mniejszej rozdzielczości na bieżąco skalować w górę rozdzielczość. nadając nawet starym materiałom VHS zupełnie nową jakość. Te niemal magiczną zdolność procesory zawdzięczają sztucznej inteligencji, a dokładniej - sztucznym inteligencjom, bo za udoskonalenie obrazu odpowiada aż 16 sieci neuronowych.

Dźwięk jak w kinie

Wprawdzie 80% informacji przyswajamy za pośrednictwem oczu, ale dźwięk też ma gigantyczne znaczenie i inżynierowie Samsunga doskonale sobie z tego zdają sprawę. Dlatego w serii Neo QLED zastosowano technologie, które ten wyjątkowy, niemal trójwymiarowy obraz uzupełniają równie krystalicznym dźwiękiem. Na szczególną uwagę zasługuje technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem – czyli jeśli np samochód przemieszcza się z prawej do lewej - dźwięk będzie podążał za nim. To pogłębia wrażenia uczestniczenia w akcji filmu.

Samsung Neo QLED dostosowuje dźwięk do otoczenia, w którym się znajduje.

Samsung Neo QLED dostosowuje dźwięk do otoczenia, w którym się znajduje.

Żeby ten efekt dobrze działał, w Samsungach Neo QLED wbudowano też technologię Dźwięku Dopasowanego do Przestrzeni, która dostosowuje brzmienie do naszego pomieszczenia – inaczej rozchodzą się fale dźwiękowe, gdy telewizor wisi na ścianie, a inaczej, gdy stoi na środku pokoju. Ten inteligentny telewizor sam rozpozna, gdzie się znajduje i dopasuje dźwięk do otoczenia. 

Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na wrażenia dźwiękowe, możesz uzupełnić zestaw o soundbar z serii Q-Symphony, który doskonale współpracuje z głośnikami telewizora. Idealnie zsynchronizowany dźwięk przestrzenny zapewnia wrażenia jak w dobrym kinie. Z tą różnicą, że to Ty, a nie siedzący w izolowanej akustycznie kabinie operator decydujesz, jak głośny jest dźwięk. 

Nie tylko do filmów

Właściwie powyższe zalety powinny Cię już skłonić do natychmiastowej wycieczki do salonu ze sprzętem, ale wstrzymaj się jeszcze chwilę, bo to nie koniec. Telewizory z serii Neo QLED sprawdzają się nie tylko w roli ekranu do wyświetlania filmów i programu TV. Przesiadkę na nowy telewizor powinien rozważyć także zapalony gracz - w Samsungach Neo QLED zaimplementowano technologie, które sprawiają, że rozrywka staje się jeszcze lepsza. Niski input lag (zaledwie 5,8 ms), obsługa HDR i AMD FreeSync Premium Pro i odświeżanie na poziomie 120 Hz pozwalają na płynną grę nawet w najbardziej dynamicznych grach. 

Panel dla graczy i ultraszeroki kąt widzenia ułatwiają rozgrywkę.

Panel dla graczy i ultraszeroki kąt widzenia ułatwiają rozgrywkę.

Jeśli w grach najbardziej lubisz wygrywać - z pewnością zainteresuje Cię rozwiązanie Ultra Szeroki Widok w Grach Super - dzięki niemu będziesz widział znacznie więcej niż przeciwnicy nie rozglądając się gorączkowo. 

Masz podzielność uwagi? Samsung Neo QLED ma podzielność ekranu.

Masz podzielność uwagi? Samsung Neo QLED ma podzielność ekranu.

Powyższe to tylko wierzchołek góry zalet tych nowych telewizorów Samsunga. O wielu innych rozwiązaniach, technologiach i pomysłach ułatwiających korzystanie przeczytasz na stronie producenta. My zdecydowanie polecamy tę serię.  


Seria Neo QLED obejmuje dwa modele 8K – QN900A i QN800A – oraz trzy telewizory 4K – QN95A, QN91A, QN85A dostępne w różnych rozmiarach od 50” do 85” w zależności od produktu.