Samsung The Freestyle - projektor który zmieścisz w plecaku

Test projektora Samsung Freestyle wykazał, że ładne przedmioty budzą pożądanie. Każdy chciał na własne oczy przekonać się, jak działa Freestyle i... jak wygląda w jego salonie, gabinecie czy sypialni. Bo przeniesienie projektora Freestyle jest tak proste jak przeniesienie laptopa. Tylko ekran większy, bo projektor potrafi wyświetlić obraz o przekątnej nawet 100 cali.

Projektor Samsung Freestyle Max Pflegel/MPP

Widziałem go w reklamie, widziałem w informacjach prasowych, nawet na żywo we Frankfurcie na Menem w Showroomie Samsunga. Ale wiecie, jak to jest - dopóki się w spokoju nie pobawisz gadżetem, dopóty nie wiadomo, czy naprawdę jest taki fajny, czy tylko ładnie wygląda.

REKLAMA

Samsung Freestyle - konfiguracja

W końcu przyszedł, pomysłowo zapakowany w kartonowe pudełko. Zrobiłem jak zawsze - wyjąłem, odłożyłem pieczołowicie instrukcję na dno pudełka i... po prostu włączyłem. Dosłownie kilka minut konfiguracji, która w moim przypadku sprowadzała się do wpisania haseł do sieci wifi, Netliksa, PrimeVideo i Apple TV i już mogłem wołać dziewczynę, żeby jej pokazać, jakie domowe kino zorganizowałem. 

Na pewno pewnym ułatwieniem było to, że mam w domu telewizor Samsunga, a system w projektorze Freestyle jest bardzo podobny - struktura jest taka sama, różni się tylko niektórymi szczegółami. Preinstalowane są apki Netfliksa, Prime Video, Apple TV, Via i Youtube oraz oczywiście przeglądarka internetowa. 

Nieco większy problem był z połączeniem z telefonem. Mam na swoim telefonie zainstalowaną aplikację Smart Things, ale urządzenia udało się sparować dopiero za którymś tam razem, po kilku restartach. Być może to kwestia telefonu, bo nie jest już najnowszy i nie jest ze stajni Samsunga, a wiadomo, że najlepiej zawsze współpracują ze sobą urządzenia tej samej marki. W końcu się jednak udało i mogłem sterować projektorem z poziomu aplikacji w telefonie.

Skoro już jesteśmy przy współpracy z innymi urządzeniami, to tutaj Samsung posunął się nawet ciut za daleko, bo pilot od Freestyle'a włączał lub wyłączał mi jednocześnie telewizor :)
Ten problem dało się jednak łatwo rozwiązać, zasłaniając czujnik podczerwieni w TV własnym ciałem.   

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze filmy o boksie i bokserach.

Samsung Freestyle - połączenia z innymi urządzeniami

Chociaż udało mi się połączyć projektor z telefonem, przez te kilka dni rzadko korzystałem z tego połączenia, bo po prostu było mi niepotrzebne. Owszem, można wyświetlić zdjęcia z telefonu, można wyświetlić na dużym ekranie film puszczany z telefonu, ale ja traktuję telefon jednak jako narzędzie do komunikacji - praktycznie nigdy nie oglądam na nim filmów, zdjęcia też wolę przeglądać na ekranie kompa. Zdecydowanie wolę zmniejszać ilośc pośredników. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Samsung The Freestyle mozna połączyć ze śródłem kablem HDMI jak również za pośrednictwem WiFi i BT.

W przypadku Samsunga Freestyle jest to tym łatwiejsze, że zainstalowany system działa szybko, bez zwiech i bez zacięć. Pod warunkiem, że jesteś w zasięgu dobrej sieci. W domu, gdzie mam router z repeaterem, sygnał był bardzo silny i system ogarniał bezproblemowo. W redakcji, gdzie połączyłem się z siecią dość daleko od najbliższego routera, zdarzały się karuzele napięcia - tak nazywam te nieznośne kręcące się kółeczka, które wyparły o wiele uczciwsze paski postępu. 

ZOBACZ TEŻ: 20 świetnych filmów o II wojnie światowej

Z komputerem z kolei można się połączyć na dwa sposoby (Windows) - albo za pośrednictwem specjalnej aplikacji Samunga (trzeba się zalogować na to samo konto Samsunga w obu urządzeniach), albo zwyczajnie, korzystając z połączenia bluetooth i dzielenia ekranu. Działa to intuicyjnie i bezproblemowo. Możliwość wyświetlenia obrazu z ekranu kompa na dużym ekranie bez konieczności ciągnięcia kabla HDMI to duża wygoda. Ale do pomysłów, jak można wykorzystać tego zgrabnego malucha jeszcze dojdziemy. Na razie wróćmy do drugiego elementu zestawu - często pomijanego w recenzjach pilota. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Reelsy puszczone z YT pokazują, jak świetnie radzi sobie projektor z dopasowaniem obrazu do kąta padania na ścianę. 

Samsung Freestyle - pilot zdalnego sterowania

Pilot zdalnego sterowania do projektora Samsung Freestyle jest naprawdę udany. Kółeczko nawigacyjne śmiga aż miło, przyciski rozmieszczone sensownie i w połączeniu z moim zdaniem ergonomicznie i uxowo udanym systemem Smart TV Samsunga działa naprawdę dobrze.

Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Pilot jest minimalistyczny ale wygodny.

Jednynie obsługa przycisku zwiększania i zmniejszania głośności zmusiła mnie do sięgnięcia do instrukcji - natężenie dźwięku zwiększa się i zmniejsza nie wciskając przycisk tylko jakby przesuwając go w górę i w dół. To jedyne nieintuicyjne rozwiązanie, ale gdy już się odkryje ten ruch - zaskakująco wygodne. 

Samsung Freestyle - obraz

Oferowana przez projektor rozdzielczość full hd (1920x1080) jest... w sam raz. Szczęka nie opada z wrażenia, ale nie ma powodów do narzekań. Wieczorem, przy zgaszonym świetle jest świetnie, za dnia, w pokoju w którym jednak jest trochę światła mimo zasłoniętych zasłon, trochę brakuje mocy: jasność, nasycenie i kontrast zauważalnie się zmniejszają, ale też da się oglądać. Z dostępnych trybów obrazu mnie najbardziej odpowiadał ten filmowy, który ma najmniej "plastikowy" wygląd, kolory nie są przesycone jak na wystawie telewizorów w supermarkecie, a ruch płynny, ale nie „gumowy”. 

Wielkość wyświetlonego obrazu zależy, zgodnie z prawami optyki od odległości obiektywu od ekranu. Na suficie w mojej sypialni obraz miał mniej więcej 100 cali przekątnej - wg danych producenta taką wielkość wyświetlanego obrazu uzyskuje się z odległości 2,7 m, a w moim domu sufit jest na wysokości 2,6 m. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Kolory są świetna nawet na szarej ścianie.

Co ciekawe, na stronie minimalna odległość od ściany okreslona jest jako 80 cm (wtedy obraz ma 30 cali przekątnej), ale w rzeczywistości można postawić projektor bliżej i obraz też jest ostry, chociaż ma jakieś 10-12 cali. Wprawdzie to działanie trochę bez sensu, bo nie po to kupuje się projektor, żeby oglądać coś na takim małym ekraniku, ale może ktoś czasami potrzebuje wyświetlić obraz akurat na takim małym obszarze. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Rozdzielczość 1920x1080 jest całkowicie wystarczająca. Tu zbliżenie przy obrazie wielkości ok. 100 cali. Widoczne jest nawet ziarno kliszy filmowej.

Wyświetlane kolory były bardzo dobre. Projektor radził sobie nie tylko na ekranie i białym suficie, ale też na szarej i kremowej.

Samsung The Freestyle - dźwięk

Dźwięk w tym małym projektorze bardzo mnie zaskoczył. Myślałem, że skoro ma takie kompaktowe rozmiary, to trzeba go będzie połączyć z jakimś głośnikiem lub słuchawkami, a okazało się, że ma wbudowany głośnik, który tak naprawdę wystarcza. Oczywiście można puścić dźwięk przez urządzenia bluetooth (nie ma wyjścia minijack), ale tak naprawdę schowany w środku głośniczek ma moc wystarczająca, żeby z przyjemnością obejrzeć film. Jak na tak niewielki przetwornik, dźwięk zaskakuje pełnym brzmieniem, nie brzęczy, nie brakuje w nim w nim ani basu ani klarowności. Mocy ma wystarczająco dużo, żeby zagłuszyć odgłosy krzątanie się dziewczyny po domu, chociaż na rozkręcenie imprezy z playlistą ze Spotify czy YT raczej jej zabraknie. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP

Połączenie ze słuchawkami BT (trzy pary) czy domowym systemem audio za pośrednictwem BT przebiegało bezproblemowo i było stabilne. Opóźnienie też było mimimalne, ale brak analogowego wyjścia audio to moim zdaniem wada - nie można podłączyć FReestyle'a do starszego sprzętu, ani do nie potrzebujących dodatkowego ładowania słuchawek przewodowych. 

Samsung The Freestyle - zasilanie

Ten projektor jest przenośny, więc oprócz zasilania z sieci można go też zasilać bateryjnie. Z tym jednak jest trochę problem, bo żaden z posiadanych przeze mnie powerbanków nie dysponował odpowiednią mocą. Aby go uruchomić potrzebny jest powerbank z technologią Power Delivery (PD) i mocą co najmniej 50W i napięciem 20V. Takiego niestety nie miałem. 

Wkrótce zapewne pojawią się w Polsce akcesoria do Freestyle'a, a wśród nich również "Battery base" - dedykowany powerbank do tego modelu. 

Samsung The Freestyle - dodatkowe funkcje

Ten model napakowany jest dodatkowymi funkcjami, z których nie korzystałem, ale z kronikarskiego obowiązku warto o nich wspomnieć. Można na niego założyć dodatkową nakładkę i wykorzystać jako lampkę, można wyświetlać na ścianie obrazy i tworzyć dekoracje ścienne, można nim sterować za pomocą głosu (wbudowana Alexa i Samsung Bixby), można łatwo powielać obraz z telefonu czy telewizora w trybie mirroringu. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Jeden z wgranych ambientowych obrazków. Można sobie wyobrazić, że to widok za oknem. 

Samsung The Freestyle - podsumowanie

Ma koniec chciałbym jeszcze raz podkreślić, co mi się w tym projektorze podoba najbardziej poza tym, że jest tak mały i zgrabny. Amerykanie mają na to świetne określenie, które w polszczyźnie nie ma właściwego odpowiednika. Samsung The Freestyle jest po prostu „user friendly”. Wystarczy go włączyć i od razu można używać. W zasadzie nie lubię, kiedy urządzenie jest zbyt samodzielne, „samo wie”, jak się ustawić i jak działać. W tym przypadku jednak ono naprawdę wie. Samsung Freestyle sam sobie poziomuje obraz i sam ustawia ostrość, i robi to bardzo dobrze, nawet na nierównych, trudnych powierzchniach.

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP
Urządzeniem można też sterować bez pilota, za pomocą dotykowego panelu z przodu.

Zarówno kształt obrazu jak i ostrość można oczywiście ustawić ręcznie, ale nigdy nie musiałem tego robić - Freestyle radził sobie sam. 

Samsung the Freestyle - cena

Freestyle jest bardzo ciekawym gadżetem, który z pewnością przydałby się w wielu domach. Problem w tym, że jest drogi. Kosztuje w tej chwili 4999 zł, czyli jest mniej więcej dwa razy droższy od innych przenośnych projektorów. Nie jest to więc sprzęt dla tych, którzy muszą się postarać, żeby związać koniec z końcem. Jeżeli jednak często się przeprowadzasz, albo masz gdzieś domek letniskowy, w którym wolisz nie zostawiać sprzętów, które kusiłyby złodziei, albo lubisz spędzać weekendy na działce ale nie zamierzasz rezygnować z wieczornych seansów, to jest to sprzęt, który Ci ułatwi życie. 

Projektor Samsung FreestyleMax Pflegel/MPP

ZOBACZ TEŻ: Duży obraz bez projektora, czyli po co Ci duży telewizor

 

REKLAMA