Relacje międzyludzkie: czy to jest przyjaźń, czy to są znajomi?

Masz 634 znajomych na Facebooku, ale w wolny wieczór brak Ci pomysłu, kogo zaprosić na piwo. Nie tęsknisz za czasami, kiedy kumpli widywałeś też w pubie? Życie toczy się poza ekranem monitora. Nie trzeba Ci o tym przypominać, prawda?

Relacje międzyludzkie: social media Bloomua 2015/Shutterstock
fot. Bloomua 2015/Shutterstock
3. Na całe życie

REKLAMA

Nie znaczy to, że każdy z Twoich kumpli musi mieć etykietkę „najlepszy przyjaciel”. Kolega z siłowni pomoże Ci utrzymać dobrą formę, ale nie zadzwonisz do niego, by odebrał Cię w nocy z lotniska. Chodzi o to, żeby umieć odróżnić prawdziwych przyjaciół od znajomych i nie rozmieniać się na drobne.

Badania pokazują, że przyjaźnie zawierane na studiach nie trwają dłużej niż 10 lat, a zawarte w pracy w 80% przypadków wygasają w ciągu 2 lat po jej zmianie. Ciesz się tymi znajomościami, ale nie pokładaj w nich wielkiego zaufania. Najtrwalsze relacje to te zawarte w szkole, kiedy nie byłeś jeszcze tak samowystarczalny.

To im warto poświęcić najwięcej czasu oraz uwagi. Spotkaj się z kumplem z ławki, nawet jeśli nie widzieliście się kawał czasu. „Przyjaźń długo i z trudem się zdobywa, ale kiedy się ją posiadło, nie sposób się od niej uwolnić”- to Camus, ale MH podziela tę opinię.

Mapa kontaktów w sieci:

5 osób – prawdziwi przyjaciele

Używaj portali społecznościowych, a zwłaszcza wbudowanych w nie komunikatorów, do normalnej wymiany informacji, tak jak kiedyś używałeś GG czy IRC. To idealne narzędzie do umówienia się na wyjazd czy przypomnienia, że jego dziewczyna ma jutro urodziny i co z tym robimy.

15 osób – dobrzy koledzy

Chciałbyś ich widywać regularnie. Jedna wiadomość na tydzień to akurat tyle, ile trzeba, by podtrzymać bliską znajomość. Badania firmy Pew Internet wykazały, że ci, którzy stosują się do tej reguły, mają o 50% większe szanse na spotkania.

50 osób – znajomi

Możesz ich ewentualnie zaprosić na urodziny, ale już nie na wesele. To właśnie do podtrzymywania kontaktów z tą grupą internet nadaje się idealnie, bo pozwala regularnie dawać znać o sobie bez specjalnego wysiłku. Taką funkcję pełni wysłanie dowcipu czy klipu raz w miesiącu.

150 osób – dawni kumple

Ludzie, z którymi coś Cię kiedyś łączyło, ale te więzi już osłabły. Prędzej czy później albo oni sobie o Tobie przypomną, albo Ty o nich i dołączycie siebie nawzajem do znajomych. A teraz wystarczy, żebyś dodał jakiś wpis na swoim wallu i już wiadomo, że żyjesz. 500 osób – znajomi znajomych.

Te kontakty nie wymagają właściwie żadnego podtrzymywania. Od czasu do czasu jednak przydają się, aby zasięgnąć języka w jakiejś sprawie. Można ich wtedy poszukać na profilu znajomych i wysłać pytanie. 

MH 05/2014

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
Dwie hantle i skakanka pomagały zbudować formę na długo przed pandemią. Przytul je mocno,  a zobaczysz, jak przyspiesza Twój metabolizm  i wzmacniają się mięśnie.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA