Poznajesz coraz więcej ludzi, ale masz coraz mniej przyjaciół. W tym przypadku ilość nie przechodzi w jakość. Dowiedz się, jak podzielić swoje znajomości, wybrać te najważniejsze i czerpać z nich tyle korzyści, ile tylko się da.
1. Ile można?
Robin Dunbar, profesor biologii ewolucyjnej z uniwersytetu w Oxfordzie, twierdzi, że rozmiar fragmentu mózgu zwanego korą nową (neokorteks), odpowiedzialnego za zarządzanie mową, ogranicza liczbę relacji, które jesteś w stanie podtrzymywać, do maksymalnie 150.
Chociaż z drugiej strony internet pomaga utrzymać takie kontakty mimo odległości. Ale czy to nadal Twoi najlepsi koledzy? „Nie bardzo – mówi Dunbar. – Kręgi znajomych w sieci odzwierciedlają to, co się dzieje w realu”. Coraz mniej masz do powiedzenia facetom, z którymi łączyło Cię kiedyś imprezowanie. Z niektórymi jednak wciąż chcesz być w stałym kontakcie. To dobrze.
2. Po co się starać?
Ludzie, którzy mają przyjaciół, żyją dłużej. Co kilka lat potwierdzają to kolejne badania naukowe – nowozelandzkie z 2007 r. udowodniły, że najdłużej dobrym zdrowiem cieszą się osoby, które mają od 2 do 4 przyjaciół. dzieje w realu”.
Coraz mniej masz do powiedzenia facetom, z którymi łączyło Cię kiedyś imprezowanie. Z niektórymi jednak wciąż chcesz być w stałym kontakcie. To dobrze. Obliczono, że zyskują oni nawet 6 dodatkowych lat życia. A przy tym o 40% rzadziej niż ci, którzy nie mają wokół siebie bliskich osób, cierpią na nadciśnienie.
Poczekaj jednak z dodawaniem znajomych na Facebooku. Badania pokazały bowiem, że ludzie nazywający przyjaciółmi niemal wszystkich znajomych, żyją tylko o rok dłużej od samotników. Dlaczego? Bo w relacjach międzyludzkich liczy się jakość, nie ilość. Trudno sobie wyobrazić bliskie, stałe kontakty z 20 osobami, a co dopiero z 500 znajomych z Facebooka!
Tymczasem aspekt zdrowotny przyjaźni polega właśnie na zażyłych osobistych kontaktach. Nie samo posiadanie przyjaciół, a dopiero przebywanie z nimi obniża ciśnienie krwi, redukuje ryzyko depresji i poprawia samopoczucie.
Do tego podczas rozmów z kumplem uczysz się negocjować, doskonalisz umiejętność opowiadania, referowania faktów i syntezowania. A to przekłada się na sukcesy w pracy. Ludzie, którzy mają przyjaciół, awansują nawet dwa razy szybciej niż ci, którzy za pomoc przy przeprowadzce muszą płacić gotówką.
Komentarze