Ten sam kotlet po raz trzeci, czyli GTA V na konsole nowej generacji

Kilka dni temu swoją premierę miał kolejny remaster Grand Theft Auto V. Czy warto sięgnąć do portfela po raz trzeci? Sprawdziliśmy.

Grand Theft Auto V Expanded and Enhanced fot. rockstargames.com

  1. GTA V Expanded & Enhanced – co nowego?
  2. GTA V Expanded & Enhanced – czy są nowe misje?
  3. GTA V Expanded & Enhanced – opinia
  4. GTA V Expanded & Enhanced – czy warto kupić?

Od premiery GTA V minęło prawie 9 lat. Produkcja studia Rockstar North pojawiła się na rynku dokładnie 13 września 2013 roku i niemal z miejsca stała się wielkim hitem. Realistyczny otwarty świat, możliwość przełączania się pomiędzy trzema postaciami, pełna szalonej akcji fabuła – ta gra po prostu deklasowała konkurencję.

REKLAMA

Tytuł był na początku dostępny jedynie na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. W 2014 roku Rockstar ogłosił odświeżone wydanie GTA V, które trafiło na PS4, XONE i PC. Była to z grubsza ta sama gra, tylko że z lepszą grafiką i nowymi utworami w radiu. Większość graczy nie wydawała się wówczas kręcić nosem, bo upgrade techniczny był GTA V zdecydowanie potrzebny (w przeciwieństwie do trybu FPP).

Recenzja Grand Theft Auto V Expanded and Enhancedfot. rockstargames.com

Mijały kolejne lata, a gra studia Rockstar North wciąż sprzedawała się jak świeże bułeczki (według najnowszych danych GTA V sprzedało się już w ponad 160 milionach egzemplarzy). Głównym elementem napędzającym popyt było bez wątpienia GTA Online, czyli sieciowy tryb gry, który otrzymywaliśmy w zestawie z trybem fabularnym. Od momentu premiery w 2013 roku był on regularnie rozwijany i otrzymał masę mniej lub bardziej ciekawych dodatków.

Dziś wiemy już, że ze względu na ogromną popularność GTA Online, Rockstar porzucił plany wydania fabularnych dodatków dla jednego gracza. Wiele osób (w tym ja) miało nadzieję, że ogłoszona w 2020 roku wersja „Expanded & Enhanced” w końcu przyniesie jakiś przełom i fani rozgrywki single player otrzymają choćby kilka dodatkowych misji czy aktywności. Niestety, byliśmy naiwni.

GTA V Expanded & Enhanced – co nowego?

Zacznijmy jednak od pochwał. GTA V Expanded & Enhanced to naprawdę świetny remaster. Jeszcze ostrzejsze tekstury, rozdzielczość 4K, ray tracing, stabilne 60 klatek na sekundę – zwiedzanie Los Santos i jego okolic (pod względem technicznym) nigdy nie było tak przyjemne.  

Wersja na PS5, którą miałem okazję ograć, otrzymała również wsparcie dla pada DualSense. Podczas rozgrywki na konsoli Sony można odczuć nie tylko zmienny opór wciskanych triggerów, ale też efekty związane z pogodą, wybuchami, nawierzchnią czy kolizjami pojazdów. Zbędne bajery? Tak, ale przynajmniej dobrze wykonane.

Recenzja Grand Theft Auto V Expanded and Enhancedfot. rockstargames.com

GTA V otrzymało również dźwięk 3D (usłyszysz tylko w odpowiednich słuchawkach), HDR, krótsze czasy ładowania, nowe wybuchy, większy ruch uliczny i ładniejsze cienie.

GTA V Expanded & Enhanced – czy są nowe misje?

Wielu graczy miało cichą nadzieję, że wraz z odświeżoną oprawą dostaniemy też nowe misje. Coś w stylu „Ghost of Tsushima: Director’s Cut” czy next-genowego Death Stranding. Niestety, ale w GTA V E&E próżno szukać nowych elementów fabularnych.

GTA V Expanded & Enhanced – opinia

Rozumiem, że wydanie remastera to dobry patent na wykręcenie nowych rekordów sprzedaży. Wiem też, że nie zabija się kury znoszącej złote jaja. Czuję jednak „lekką" frustrację, gdy widzę, że ktoś próbuje zrobić jawny skok na kasę.

Nie twierdzę, że next-genowa wersja GTA V powinna zostać udostępniona za darmo, jak zwyczajna łatka, ale wycenienie jej na prawie 40 dolarów (9,99 do 14 czerwca, ale tylko na PS5) jest, delikatnie mówiąc, niepoważne. To przecież ta sama gra, która zadebiutowała w 2013 roku. Już raz zapłaciliśmy za jej odświeżoną wersję. O drugi remaster nikt nie prosił i nikt go nie potrzebował.

Recenzja Grand Theft Auto V Expanded and Enhancedfot. rockstargames.com

GTA V Expanded & Enhanced – czy warto kupić?

Jeśli jakimś cudem nigdy nie grałeś w GTA V, bierz nową wersję bez zastanowienia. „Piątka” jest wciąż tą samą, bardzo dobrą grą, którą zachwycaliśmy się prawie dekadę temu. Jeśli jednak masz już ten tytuł za sobą, nie jesteś hardkorowym fanem serii i nie masz zamiaru przechodzić po raz trzeci tych samych misji, wrzuć pieniądze do skarbonki i czekaj na GTA VI. Podobno kiedyś wyjdzie.   

Grand Theft Auto V Expanded & Enhanced jest dostępne wyłącznie na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

REKLAMA