Przedłuż życie opon

Nikt nie lubi zmieniać opon częściej niż jest to absolutnie konieczne. Czyż nie byłoby wspaniale, gdybyś mógł zrobić coś, żeby przedłużyć żywotność opon? Poznaj 8 sekretów dłuższego życia opon.
Getty Images - Michelin
fot. Getty Images

 1.


Utrzymuj właściwie ciśnienie
Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Opony z zaniżonym ciśnieniem nie tylko zużywają się szybciej, ale także podnoszą zużycie paliwa.

 2.


Bądź wyważony
Wyważanie kół zapobiega przedwczesnemu zużyciu opon, spowodowanemu nierównomiernym zużyciem bieżnika. Ponadto, niewyważone opony powodują naprężenia w kole. Jeżeli przy dużej prędkości, na przykład na autostradzie, czujesz wibracje na kierownicy, to znak, że masz problemy z wyważeniem kół.

 3.


Zrzuć bagaż
Nadmierne obciążenie samochodu to potrójne brzemię: Twoje opony zużywają się szybciej, samochód pali więcej i przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

 4.


Regularnie zmieniaj pozycje opon
Opony na przedniej i na tylnej osi zużywają się w różnym tempie. Klasycznym przykładem są opony na przedniej osi samochodu z napędem na przednią oś, które mają do wykonania podwójną pracę. Zamieniając opony miejscami na pojeździe, możesz zrównoważyć ich stopień zużycia i przedłużyć żywotność.

 5.


Dbaj o właściwą zbieżność kół
Właściwa zbieżność kół zapewnia płynną jazdę, a rozregulowanie zawieszenia może spowodować przedwczesne zużycie opon.

 6.


Zawieszenie przede wszystkim
Sprawdzaj zawieszenie. Stare amortyzatory mogą przyspieszać zużycie opon i obniżać bezpieczeństwo za kierownicą. Jeżeli podczas jazdy wyczuwasz drgania pojazdu, może to oznaczać problemy z zawieszeniem.

 7.


Sprawdzaj zużycie bieżników
Sprawdzanie poziomu zużycia bieżników jest na tyle ważne, że każdy producent opon wyposaża swoje opony w rozwiązanie ułatwiające wykonywanie tej czynności. W oponach Michelin lokalizacja wskaźników zużycia bieżnika jest oznaczona symbolem Ludzika Michelin na barku. Jeżeli wskaźnik zużycia jest równy z powierzchnią czoła opony, to znak, że najwyższy czas wymienić opony.

 8.


Postaw na opony z dłuższą trwałością
Producenci opon przesuwają granice konstrukcji opon w kierunku nowych obszarów. Niektóre modele opon szczycą się trwałością dłuższą o nawet 10 000 km. A z trwalszymi oponami trwają Twoje oszczędności... A zatem poznałeś 8 sekretów przedłużania trwałości opon. Już wiesz, jak jeździć bezpieczniej, oszczędzać paliwo i przyczyniać się do ochrony środowiska. Zadbaj nieco o swój pojazd i opony, a zobaczysz, jak odpłacą Ci się płynną jazdą i trwałością. A jeśli chodzi o wymianę opon, szukaj marek, o których wiesz, że pozwolą Ci na dłuższą jazdę.

Dbaj o ciśnienie

Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz sprawdzałeś ciśnienie w oponach? Jeśli dalej niż miesiąc temu, to prawdopodobnie należysz do dwóch trzecich europejskich kierowców jeżdżących z zaniżonym ciśnieniem. Skutki jazdy z niewłaściwym ciśnieniem mogą być bardzo poważne, a nawet prowadzić do śmiertelnych wypadków. Dzieje się tak za sprawą bardzo istotnego czynnika, jakim jest nadmierny wzrost temperatury wewnątrz opony, który może prowadzić do jej uszkodzenia. Pęknięcie opony jest zawsze niebezpieczne dla kierowcy, a przy dużej prędkości może zakończyć się śmiercią.

Po drugie, droga hamowania pojazdu z oponami z zaniżonym ciśnieniem wydłuża się. Przy prędkości 70 km/h droga hamowania wzrasta o 5 metrów. Poza tym, kierowca ryzykuje utratę panowania nad pojazdem na śliskiej nawierzchni. Na dodatek, ciśnienie niższe od zalecanego obniża osiągi pojazdu, osłabiając jego zwrotność.

Co więcej, właściwe ciśnienie w oponach może przynieść oszczędności wydatków związanych z pojazdem. Jazda z niewłaściwym ciśnieniem będzie prowadzić do przedwczesnego zużywania się opon, a więc do ich częstszej wymiany. I tak na przykład opony, których trwałość jest szacowana na 25 000 km, przy nieodpowiednim ciśnieniu wytrzymają tylko 20 000 km. Na koniec rzecz być może najważniejsza: zaniżone ciśnienie prowadzi do wzrostu oporu toczenia opon, co przekłada się na większe zużycie paliwa. Opony z ciśnieniem zaniżonym o 15 psi (1 bar) spowodują wzrost zużycia paliwa o 6 procent.

 

Michelin
rys. Michelin
Prawidłowy
poziom ciśnienia
Zbyt niski
poziom ciśnienia
Za wysoki
poziom ciśnienia

 

"Dmuchasz"? Zrób to dobrze

To niby żadna filozofia, ale tej wiedzy nie wyssiesz z mlekiem matki. Naucz się, jak to robić najlepiej, bo regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia powinno wejść Ci w krew.

 1.


Ciśnienie w oponach sprawdzaj "na zimno", najlepiej po nocy. Podczas jazdy powietrze nagrzewa się i rozpręża, podnosząc ciśnienie w oponie o około 0,3 bara.

 2.


O tym, jakie jest prawidłowe ciśnienie przewidziane dla opon Twojego samochodu, powie Ci nalepka na progu drzwi kierowcy lub klapce wlewu paliwa. Znajdziesz na niej informację o prawidłowym ciśnieniu w normalnym użytkowaniu i w sytuacji, gdy auto będzie mocniej obciążone. Jeśli nie ma nalepki, sprawdź w instrukcji obsługi.

 3.


Jeśli w oponach Twojego auta jest za mało powietrza, podjedź na stację paliw. Kompresory dostępne są na większości sieciowych stacji paliw i korzystanie z nich jest bezpłatne.

 4.


Odkręć nakrętkę z wentyla i zapnij końcówkę manometru. Korzystając z przycisku na manometrze lub obudowie kompresora, dodaj lub upuść powietrza do odpowiedniej wartości.

 5.


Zwykle, by napompować oponę, musisz dojechać na stację. Pamiętaj o rozgrzaniu powietrza - dołóż o 0,3 bara więcej niż zaleca producent. Jego wskazanie dotyczy "zimnych opon".

 6.


Powtórz tę czynność dla wszystkich czterech opon. Nie zapomnij także o kole zapasowym - w tym przypadku nie musisz pamiętać o dodatkowych 0,3 bara.

 

Michelin
REKLAMA