Proteus Motion – urządzenie, które może zastąpić trenera personalnego

Proteus Motion analizuje Twoje ruchy i dostosowuje trening do Twoich potrzeb. Rozmawiamy z Samem Millerem – człowiekiem, który wymyślił, jak wykorzystać AI w świecie fitnessu.

Proteus Motion fot. proteus

O dziwo, do karnetu na siłownię nie dołącza się instrukcji obsługi. Właśnie dlatego wydajemy pieniądze na trenerów personalnych, którzy przeprowadzają nas przez żmudny proces oceny naszego poziomu, sprawdzają, które mięśnie wymagają wzmocnienia, potem układają plan treningowy, żeby poprawić to, co wymaga poprawy, i pomóc Ci osiągnąć Twój cel.

Wymyślony przez Sama Millera i wyposażony w sztuczną inteligencję Proteus Motion pomoże Ci to wszystko ustalić w zaledwie kilka minut. W tym czasie maszyna ze swoim ruchomym w wielu płaszczyznach ramieniem wykonuje 17 ocen Twojej siły, sprawności, analizę składu ciała i skonfrontuje Cię z osiągnięciami porównywalnej grupy. Na podstawie Twoich osiągów Proteus przygotuje indywidualny plan treningowy.

Ten system został opracowany tak, by zoptymalizować ruchy i obciążenia dla konkretnego człowieka. Aby to było możliwe, w Proteusie zainstalowano cały zestaw zaawansowanych czujników i hamulców magnetycznych zapewniających stały, naturalnie odczuwalny opór, pozwalający na wzmacnianie precyzyjnie pokreślonych grup mięśniowych.

Proteus to owoc pracy dwóch generacji. W latach 90. ojciec Sama, pracujący wówczas na MIT, opracował maszynę do rehabilitacji. Syn podjął ten projekt i w 2015 roku, z pomocą kolegów, zbudował pierwszy prototyp. Dwa lata później we współpracy z New York’s Hospital for Special Surgery ocenił skuteczność maszyny. Okazało się, że Proteus zapewnia nawet o 95% lepszą aktywację mięśni niż wolne ciężary czy klasyczne maszyny z siłowni.

Na razie Proteus budzi zainteresowanie głównie wśród zawodowych sportowców, jednak Sam ma nadzieję, że jego wynalazek trafi do fitness klubów na całym świecie. Pierwszym przyczółkiem podboju jest klub Cressey Sports Performance w USA, w którym co miesiąc Proteus mierzy sprawność około 50 ludzi, a potem codziennie ćwiczy na nim około 30 osób. „Możemy zapewnić superszybkie sesje treningowe, przy których nie będzie niezbędna obecność trenera” – mówi Miller.

Więcej informacji o tym niezwykłym robotycznym trenerze znajdziesz na stronie proteusmotion.com.

Proteus Motion – budowa

Proteus Motionfot. proteus

Uchwyt

Uchwyt z aluminium pozwala na naśladowanie bardzo szerokiej gamy naturalnych ruchów. Obraca się swobodnie, a ramię pracuje we wszystkich płaszczyznach. Proteus pozwala na naśladowanie ruchów typowych dla różnych sportów, np. tenisa, boksu czy wioślarstwa.

Panel

Dotykowy ekran o przekątnej 27 cali pozwala wybrać jeden z trzech trybów: freestyle, test sprawności i trening personalny na podstawie wyników testu.

Ramię

Gdy Ty ciągniesz, popychasz czy przesuwasz ramię z włókna węglowego, ulokowane wewnątrz czujniki mierzą siłę, a hamulce magnetyczne stawiają odpowiedni opór. Siłę oporu możesz także dostosowywać ręcznie.

Zobacz również:
REKLAMA