PlayStation VR [test sprzętu]

Przyszłość nadeszła. I choć wymaga plątaniny kabli oraz kilku kompromisów ze światem realnym, robi ogromne wrażenie. Wirtualna rozrywka właśnie zmieniła się na zawsze, jesteśmy świadkami początków kolejnej rewolucji.

playstation vr fot. Producent
fot. Producent

Niemiłe dobrego początku

REKLAMA

Przeraża Cię mój entuzjazm? Spokojnie, też byłem sceptyczny. Najpierw gdy o goglach Sony w ogóle usłyszałem, później – po prezentacji i ograniu kilku dem – również. Dopiero dłuższy, kilkudniowy kontakt uzmysłowił mi, że oto przed moimi oczyma renderuje się przyszłość. Może trochę na razie niewyraźna i robiąca psoty błędnikowi, ale cholernie pociągająca.

Pierwsze wrażenie

Playstation VR wygląda świetnie. Spece Sony od designu spisali się na medal. Zdjęcia tego nie oddają – dopiero mając gogle w rękach, poczujesz, że do czynienia masz z produktem z wyższej półki, którego wygląd latami się nie zestarzeje, a kolejne jego generacje będą wymagały jedynie liftingu, a nie kompletnie nowej stylizacji.

Trochę gorzej prezentuje się dodatkowa jednostka obliczeniowa, zwłaszcza w połączeniu z tymi wszystkimi kablami (pomysłowo, swoją drogą, oznaczonymi – podłączenie VR do konsoli i telewizora nie sprawia kłopotów nawet 7-latkowi; wiem, sprawdziłem).

Minus za taką budowę gogli, która uniemożliwiła mi korzystanie z ulubionych słuchawek nausznych – choć te dołączane do zestawu też dają radę. Zabawa zaczyna się jednak, gdy wciśniesz przyciski odpowiedzialne za zasilanie.

Sedno zabawy

Zawsze można mieć zarzuty do sprzętu. Znaleźć coś, do czego można się przyczepić, nie jest trudno. Wytknąć jeden kompromis za dużo? Proszę bardzo: wystarczy przejrzeć internetowe fora, by takich mądrości znaleźć setki, tysiące, może nawet miliony. PS VR dotyczy to również: utyskiwania użytkowników, którzy nawet nie mieli gogli w rękach (a raczej na głowie) są czasami celne.

Sam, gdy testowałem dema gier z "Playstation World", byłem z jednej strony kupiony, z drugiej czegoś mi brakowało. Dopiero przy dłuższym (tygodniowym) teście zrozumiałem, dlaczego. PS VR rozwija pełnię swoich możliwości, dopiero gdy odpali się porządny tytuł (pełen, nie w wersji demo). Na nic wówczas hasła czy cyferki w tabelach ze specyfikacją sprzętu, marudzenie, że to, tamto.

Zbyt niska rozdzielczość wyświetlacza? Zapomnisz o tym od razu, gdy będziesz mógł chwycić w "The London Heist" cygaro i zapalniczkę, by po chwili odrzucić je i wybrać pistolet. Który ładować będziesz nie przyciskiem na padzie, a gestem, korzystając z kontrolerów Move. Zapomnisz o plątaninie kabli, gdy rozejrzysz się po kabinie Alfy Romeo 4C w "Driveclubie" (jestem alfi sti).

A gdy wciśniesz gaz do dechy i pierwszy raz w historii wyścigówek będziesz czuł, a nie domyślał się, z jaką prędkością wejść w zakręt, żeby z niego nie wypaść – zrobisz wielkie "wow". To właśnie o gry tu chodzi i teraz tylko czekać należy na kolejne, nadchodzące tytuły. Przecież za rogiem czai się "Resident Evil VII". Aż strach się bać.

Werdykt

Playstation VR to przyszłość wirtualnej rozrywki. Może nie całej, bo klasyczne granie na dużym ekranie zawsze będzie znajdowało entuzjastów, ale ważnej jej gałęzi na pewno. Za kilka lat wspominać będziemy tę pierwszą generację gogli od Sony z nostalgią, śmiejąc się z lekko rozmazanych obiektów i wszędobylskich kabelków, tak jak teraz śmiejemy się z bujnego biustu pierwszej Lary. Lepiej mieć to wspomnienie w prywatnej kolekcji.

REKLAMA