Pistolet wibracyjny vs. wałek piankowy - które narzędzie do masażu jest najbardziej efektywne?

Czy w obliczu ogromnej popularności pistoletów do masażu tradycyjne rollery odchodzą do lamusa? Sprawdzamy, z którym narzędziem regeneracja będzie najbardziej efektywna.

Pistolet wibracyjny vs. wałek piankowy fot. materiały prasowe

Skuteczność

Pistolet wibracyjny

Siła, amplituda ruchów i prędkość oferowana przez pistolet nie jest możliwa do osiągnięcia ręcznie, dlatego te wibracje (nazywane czasem terapią perkusywną) umożliwiają dostanie się do mięśni i tkanek głębokich

REKLAMA

Wałek piankowy

Roller działa na zasadzie automasażu, porównywalnego do rozcierania i ugniatania. Zaletą jest możliwość różnorodnego wykorzystania przyrządu: możemy przemieszczać wałek po mięśniu lub przemieszczać ciało czy jego części po wałku.

Czas

Pistolet wibracyjny

Czas masażu jednej grupy mięśniowej wynosi zwykle od około 30 sekund w ramach rozgrzewki do 2-3 minut, jeśli stosujemy mniej intensywne bodźce do regeneracji mięśni.

Wałek piankowy

Ręczny masaż zawsze będzie trwał dłużej. I tak rolowanie na rozgrzewkę zajmie ok. 1 min na grupę mięśni, a wałkowanie rozluźniające (mniej intensywne) wydłuży się trzykrotnie.

Wykorzystanie

Pistolet wibracyjny

Pistolet sprawdzi się przy większości treningów jako element rozgrzewki, części końcowej oraz regeneracji.

Wałek piankowy

Tak jak pistolet sprawdzi się przy rozgrzewce, części końcowej i regeneracji, ale roller może być też wykorzystany jako przyrząd do ćwiczeń wzmacniających lub rozciągających.

Hałas

Pistolet wibracyjny

Silniki pistoletów masujących mają różne natężenie dźwięku: od cichego szumu po naprawdę głośny huk. Większość jednak nie jest głośniejsza od buczenia mikrofalówki.

Wałek piankowy

Niewibrujące wałki nie wydają dźwięków, więc jedną z korzyści sesji rolowania jest możliwość wyciszenia i aktywacja połączenia między umysłem a mięśniami.

Koszt

Pistolet wibracyjny

250-3000 zł

Dobry sprzęt kosztuje sporo, a w ten kiepskiej jakości nie warto inwestować, dlatego na razie pistolety do masażu to dosyć ekskluzywny gadżet.

Wałek piankowy

30-300 zł

Najtańsze wałki można kupić już za ok. 30 zł, ale te lepsze mogą kosztować nawet 10 razy tyle. Jednak w przypadku rollerów nawet te najtańsze spełniają swoją funkcję.

Werdykt MH: remis!

Oba przybory pozwalają wykonać automasaż prawie wszystkich grup mięśni szkieletowych i mają różne warianty (końcówki pistoletu, różne typy rollerów). Masażer wibracyjny nie wymaga od nas wysiłku, ale sporo kosztuje, z kolei wałek jest bardziej wszechstronny i nie wydrenuje portfela. Stawiałbym na remis.

Zobacz również:

REKLAMA

REKLAMA