Opony zimowe: jakie wybrać?

Jest tylko jeden sposób, w jaki trzeba potraktować zimowe opony – dokładnie tak samo, jak ubezpieczenie. Wystarczy, że zimówki chociaż raz uchronią Cię przed drobną stłuczką – a są szanse, że zrobią to więcej niż raz – i wydatek na nie zwróci się z naddatkiem.

zimowe opony Anna Grigorjeva, shutterstock.com
fot. Anna Grigorjeva, shutterstock.com

1. Continental WinterContact TS 850

Zimowe ogumienie Continentala z serii TS to jedne z najpopularniejszych „zimówek” na rynku. Nowa konstrukcja ma o 10 proc. więcej „gryzących” krawędzi bieżnika (wykorzystywanych podczas przyspieszania i hamowania) oraz o 20 proc. więcej, kiedy trzeba przenieść siły boczne, czyli podczas pokonywania zakrętów.

Jest przeznaczona do samochodów kompaktowych oraz klasy średniej.

Rozmiary: 15-16 cali

2. Goodyear UltraGrip 8

Performance Z kolei Goodyear przedstawia oponę zimową o wysokich osiągach, zapewniając przy tym, że nowa mieszanka gumy utrzymuje elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach.

Producent zdradza też, że podczas hamowania centralne żebro bieżnika w kształcie piły działa jak pług śnieżny, natomiast podczas przyspieszania poprawia właściwości trakcyjne. Do aut klasy średniej i wyższej.

Rozmiary: 15-17 cali

3. Michelin Latitude Alpin

Jedną z dwóch nowości Michelina na sezon 2012/2013 jest opona Latitude Alpin – przeznaczona do największych i najmocniejszych SUV-ów. W porównaniu do opony poprzedniej generacji nowe dzieło Michelina ma zmienioną konstrukcję, inną mieszankę gumy i inną rzeźbę rowków bieżnika.

Producent podaje, że w efekcie droga hamowania na śniegu jest krótsza o 2 metry, natomiast na lodzie aż o 4 m.

Rozmiary: 16-21 cali

4. Nokian WR D3

Przeznaczona do małych oraz kompaktowych samochodów rodzinnych, nowa opona Nokiana ma charakterystyczny bieżnik z rowkami à la ostro zakończone strzałki.

Pomaga on radzić sobie z tym, co w zimowych warunkach jest najbardziej niebezpieczne, czyli z wodą i błotem pośniegowym. Opona WR D3 ma też zmniejszone opory toczenia, pozwala więc oszczędzać paliwo.

Rozmiary: 13-17 cali

5. Pirelli Scorpion Winter

Konstrukcja najnowszego dzieła Pirelli, poza tradycyjnie w wypadku nowych opon poprawionymi mieszankami gumy, uwzględnia też wymagania, jakie przed oponami stawiają współczesne systemy kontroli trakcji oraz układy ABS.

Pirelli zapewnia też, że Scorpion Winter jest mniej hałaśliwa i bardziej żywotna. Dedykowana do kompaktowych i dużych crossoverów oraz SUV-ów.

Rozmiary: 16-21 cali

MH 11/12

Zobacz również:
REKLAMA