Opony kupuj z głową

Opony są jedynym elementem pojazdu, mającym kontakt z nawierzchnią. Bez względu na to, jak nowoczesne jest Twoje auto i jak dobrym jesteś kierowcą, to właśnie opony stoją na straży Twojego bezpieczeństwa. Ty i Twoi bliscy jesteście cennym ładunkiem, więc wybór opon naprawdę ma znaczenie.
Damase Joel - Michelin
fot. Damase Joel - Michelin

Dobór właściwych opon ma duże znaczenie. Ale jak zacząć? Przede wszystkim trzymaj się marki, której możesz zaufać. Dzisiejsze opony to produkty zaawansowane technologicznie, a najlepsze spośród nich dokonują zadziwiających przełomów na obszarach bezpieczeństwa, trwałości i oszczędności paliwa. Pójście na kompromis w postaci nie najlepszych opon może być ryzykowne i kosztowne. Dołożenie nieco więcej do lepszych opon może z czasem okazać się opłacalną inwestycją.

Oczywiste jest, że bezpieczeństwo jest zawsze pierwszą pozycją na Twojej liście zakupów. Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nigdy nie wiesz, co czai się za zakrętem. Opona, która powstała, by zapewniać optymalne bezpieczeństwo, dosłownie przylega do drogi i pozwala Ci wyhamować wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz. Z lepszą oponą wyhamujesz szybciej.

Bezpieczna opona musi przylegać do nawierzchni, aby pewnie pokonywać zakręty i krótko hamować, ale jeśli będzie przylegać zbyt mocno, co będziesz odczuwał jako "klejenie się" opony do podłoża, to bądź pewien, że taka opona będzie niepotrzebnie zwiększać zużycie paliwa. Jest to na tyle istotna kwestia, że działy badań i rozwoju wielu koncernów oponiarskich stanęły do wyścigu, aby jak najbardziej zminimalizować to zjawisko.

Co dobrego z tego wynika dla konsumentów? To, że opony najnowszej generacji są niezwykle skuteczne w zmniejszaniu oporów toczenia bez obniżania bezpieczeństwa kierowców. Jednym z sekretów stojących za tym sukcesem było zastosowanie krzemionki w mieszance bieżnika opon.

Właściwa opona da Ci w jednej zgrabnej formie wszystko, czego poszukujesz: bezpieczeństwo, trwałość i oszczędność. Opona lepsza niż przeciętna skróci drogę hamowania Twojego pojazdu na mokrej drodze, dzięki czemu może uratować Ci życie. Będzie także trwalsza i pozwoli Ci na przedłużenie jej użytkowania o dodatkowy rok, a przy tym, przez okrągły rok, będzie obniżać Twoje wydatki na paliwo. Wszystkie opony mogą oferować przynajmniej jedną z tych korzyści, ale rzadko która opona jest w stanie zagwarantować Ci wysoki poziom wszystkich trzech parametrów osiągów.

Zanim rzucisz się na jakąś "okazję", sprawdź, ile tak naprawdę będzie Cię ona kosztować. Zakup opon to jedna z tych inwestycji, gdzie opłaca się postawić na jakość. Dołóż trochę więcej do opon, które oferują osiągi wyższe niż przeciętne, i ciesz się oponami gwarantującymi większe bezpieczeństwo, dłuższą trwałość i oszczędności przy każdym tankowaniu. Wiodące koncerny oponiarskie już postępują zgodnie z tą logiką.

Wniosek końcowy? Gromadź informacje i przekonaj się sam, że lepsze jakościowo opony są de facto bardziej przystępne cenowo od tych "okazjonalnych"!

Kiedy zmieniać opony?

Nic nie trwa wiecznie, nawet najbardziej wytrzymałe i technologicznie zaawansowane opony. Zapoznaj się z naszymi sześcioma wskazówkami, gdy będziesz potrzebował nowych opon.

 1.


Po przebiciu. Jeśli zdarzy Ci się przebić oponę, zadbaj o jej sprawdzenie w renomowanym serwisie oponiarskim, w którym dowiesz się, czy można ją bezpiecznie naprawić.

 2.


Jeśli są zużyte. Wiele opon ma wskaźniki zużycia bieżnika w postaci niewielkich wypustek na dnie rowków bieżnika. Gdy górna krawędź wskaźnika zrówna się z powierzchnią czoła opony, oznacza to, że opona osiągnęła dopuszczalny limit zużycia, a zatem konieczna jest jej wymiana. Opona z zużytym bieżnikiem nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a jej użytkowanie jest niezgodne z przepisami.

 3.


Gdy widać oznaki starzenia. Sprawdź, czy na oponie nie widać pęknięć, przecięć, nierównomiernego zużycia lub deformacji, które mogą obniżyć osiągi opony i grozić jej pęknięciem. Nawet jeśli stan zewnętrzny Twoich opon nie budzi zastrzeżeń, po dziesięciu latach użytkowania wymień je na nowe. Dobrym pomysłem jest zlecenie specjaliście sprawdzenia raz w roku wszystkich opon.

 4.


Gdy któraś jest uszkodzona.
Twarde przedmioty leżące na drodze, dziury, krawężniki i gwoździe mogą poważnie uszkadzać opony. Jeżeli na oponie widoczne są przecięcia, przebicia, odkształcenia lub jeżeli jechałeś na kole bez powietrza, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą od opon, czy można ją bezpiecznie naprawić.

 5.


Jeśli zużywają się nierównomiernie. Nierównomierne zużycie opony - miejscowe, obwodowe na środku lub barkach - może wskazywać na niewłaściwe ciśnienie, problemy ze zbieżnością lub wyważeniem kół, zawieszeniem bądź skrzynią biegów. Odwiedź serwis oponiarski, jeśli tylko zauważysz nietypowe zużycie bieżnika.

 6.


Jeśli są źle dobrane. Najlepsze osiągi opon (i pojazdu) będziesz miał, gdy zamontujesz opony w tym samym wieku i tego samego typu na wszystkich kołach. Nie montuj razem opon radialnych i diagonalnych na pojeździe. Sprawdź także, czy opony są zgodne z zaleceniami producenta pojazdu.

Sprawdź to!

O tym pamiętaj podczas wizyty w serwisie:

• Poproś serwisanta, by ocenił stan opon Twojego auta. Specjalista dostrzeże objawy zużycia, zanim staną się one problemem. Może Ci zaoszczędzić wielu kłopotów przed wakacyjnym wyjazdem.

• Opowiedz mu, jak jeździsz. Jeśli okaże się, że opony wymagają wymiany, powiedz sprzedawcy, jak korzystasz z auta na co dzień. To ułatwi mu wybór gum odpowiednich dla Twoich potrzeb. Na przykład jeśli jeździsz głównie w obszarach miejskich, zmuszasz opony do ciężkiej pracy częstymi hamowaniami, co przekłada się na ich szybsze zużycie. Wybierz więc opony, które będą nie tylko bezpieczne, ale także wytrzymałe.

•  Domagaj się jakości. Opony mogą dać znacznie więcej niż tylko bezpieczeństwo i komfort jazdy. Szukaj takich, które pozwolą na oszczędzanie paliwa, będą trwałe, zapewnią optymalną przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni i nie zaskoczą Cię podczas jazdy po zakrętach. Nie rezygnuj z bezpieczeństwa dla siebie i ludzi, których kochasz!

 

Michelin
REKLAMA