Nowoczesne gry - świetny trening umysłu?

W dniu 18 listopada 2014 roku 25-letni Mats Steen z Norwegii zmarł z powodu powikłań związanych z dystrofią mięśniową. Przykuty do wózka inwalidzkiego od dzieciństwa, Steen spędził większość ostatniej dekady swojego życia, wpatrując się w monitory komputerów, podczas gdy jego palce niestrudzenie wypisywały wiadomości i polecenia. Jego ojcu wydawało się, że syn prowadzi samotnicze, przeraźliwie smutne życie – dopóki nie dowiedział się o internetowym alter ego Matsa, lordzie Ibelinie Redmoore.

gry komputerowe, gry wideo shutterstock.com

Jako Ibelin Steen miał niesamowite przygody na planecie Azeroth w „World of Warcraft”, stając się szanowanym i szczerze lubianym członkiem „gildii” graczy. „Płakaliśmy z radości i ulgi, kiedy dowiedzieliśmy się, jakie życie faktycznie prowadził Mats. Że miał prawdziwych przyjaciół, którzy nie wahali się ani chwili, żeby przylecieć z innego kraju na jego pogrzeb” – mówił ojciec Matsa w norweskiej telewizji NRK. To wirtualne życie, które prowadził Mats, było dla niego czymś realnym – światem, w którym mógł doskonalić swoje umiejętności, imponować sprawnością i inteligencją.

ZOBACZ: Czy FPS-y wywołują agresję?

Bo wbrew temu, co mówią sceptycy, gry mogą podnieść Twoje funkcjonowanie na wyższy poziom. Neurobiologowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że zanurkowanie w świat gier 3D może poprawić zapamiętywanie przez stymulację hipokampu – regionu mózgu związanego z uczeniem się złożonego materiału. W swoich badaniach uczestnicy, którzy grali w grę 3D (np. „Fortnite”) przez 30 minut dziennie, podnieśli swoje wyniki w testach pamięci o 12%po dwóch tygodniach, podczas gdy ci, którzy grali tylko w proste gry 2D („Angry Birds”), wykazali brak poprawy.

PRZECZYTAJ: To nie jest miła gra - The Last of Us II [Recenzja]

Oddzielne badania wykazały, że złożone, nowoczesne gry mogą również usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową i czas reakcji, a także szybkość podejmowania decyzji. Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku przypisują te efekty nieprzewidywalności gier, która to cecha uczy graczy szybkiego reagowania na bodźce. Nawet przyspieszone bicie serca, które odczuwasz, gdy Twój partner ściga Cię w „Fortnite Battle Royale”, okazuje się dla Ciebie dobre: „pozytywny stres” w kontekście gry wzmacnia motywację, jednocześnie zwiększając Twoją zdolność do koncentracji. Potraktuj swoje sesje na PlayStation jako trening umysłu.

REKLAMA