Nowe technologie OMEGA w Pjongczangu

W trakcie Pjongczang 2018, OMEGA będzie przecierać szlak dla dynamicznych Igrzysk Olimpijskich przyszłości.

Omega fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Dzięki niesamowitemu systemowi czujników, marka będzie teraz rejestrować pomiary nieprzerwanie od początku do końca zawodów. Oznacza to, że sportowcy będą mogli w mgnieniu oka ocenić, gdzie zyskali, a gdzie stracili czas lub punkty do swojej konkurencji.

Od bieżącej prędkości pojedynczego narciarza alpejskiego, po układ formacji całej drużyny hokejowej. Informacje dostarczane przez OMEGA sprawią, że odbiór wydarzeń sportowych zyska zupełnie nowy wymiar.

Dodatkowo, dzięki tym informacjom widzowie na arenach oraz w domu, przed telewizorami, uzyskają bardziej przejrzysty obraz zawodów.

Wszelkie nowinki w 2018 roku mają na celu wzbogacenie doświadczeń widza i dostarczanie informacji na żywo, na podstawie których sportowcy będą mogli oceniać swój występ.

Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich tak kompletne dane będą dostępne w tak szybkim czasie. To niemal z pewnością początek zupełnie nowej ery w chronometrażu.

Oto, co on oznacza dla poszczególnych dyscyplin…

Narciarstwo alpejskie

Współczesna technologia umożliwia pomiary takich parametrów, jak przyspieszenie i hamowanie. Przede wszystkim prezentowana jest jednak bieżąca prędkość sportowca na starcie, której pomiary są aktualizowane na kolejnych punktach trasy. Oprócz tego, zarejestrowane prędkości są porównywane do prędkości najszybszego narciarza w tym samym punkcie.

Na końcu próby, OMEGA może dostarczać pogłębioną analizę przejazdu. Na jej podstawie realizatorzy transmisji porównują sportowców do siebie. Dane mogą być udostępniane do analizy także sportowcom i ich trenerom. Ponadto, systemy takie jak Stromotion i Simulcam staną się bezcennym źródłem informacji, w którym miejscu sportowiec zyskiwał przewagę i gdzie ją tracił.

Narciarstwo biegowe i kombinacja norweska

W Pjongczangu nowy System pozycjonowania OMEGA będzie zdolny śledzić bieżące pozycje sportowców na trasie w konkurencjach biegów narciarskich i kombinacji norweskiej. Informację będą mogły być wyświetlane dla indywidualnych sportowców lub grup. Opcjonalnie prezentowane będą odległość do mety, prędkość i czas dzielący grupy.

W momencie prezentowania indywidualnego sportowca na ekranie system OMEGA umożliwi także porównanie jego osiągnięć z aktualnym liderem. Te dane mogą być prezentowane nawet dla kilku punktów pomiarowych jednocześnie.

Innowacyjny wykres gradientowy pozwoli dokładnie określić pozycje sportowców na trasie i porównać je ze sobą.

Omega fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Ski Cross i Snowboard Cross

OMEGA ma możliwość mierzenia wielu elementów tych ekscytujących konkurencji. Niemal każda faza zjazdu może być poddana pogłębionej analizie. W rundach kwalifikacyjnych (gdzie na trasie znajduje się tylko jeden sportowiec) OMEGA będzie dostarczać analizy skoków, które będzie można wyświetlać na żywo lub podczas powtórek telewizyjnych.

Pierwszą informacją będzie prędkość najazdu do każdego skoku.

Następnie, narastająco prezentowana będzie bieżąca odległość skoku (białe cyfry) i ostateczna długość skoku.

Na koniec, dla każdego skoku wskazana będzie prędkość przy lądowaniu.

Łyżwiarstwo szybkie

Dynamiczna i kluczowa dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich dyscyplina – łyżwiarstwo szybkie, stanie się teraz jeszcze bardziej emocjonujące dla widzów. W konkurencjach indywidualnych, poza wyścigami ze startu wspólnego, na ekranie prezentowana będzie bieżąca prędkość i jej zmiany.

Porównanie czasu z liderem zawodów będzie teraz obejmowało także bieżącą deltę, co umożliwi pełniejszą ocenę przejazdu każdego zawodnika.

OMEGA zyskała także możliwość prezentowania bieżącej pozycji każdego sportowca lub drużyny na owalu lodowiska. Dzięki precyzyjnym wskazaniom pozycji jasne będzie, kto zyskuje przewagę.

W transmisji telewizyjnej będzie pojawiała się na żywo linia wskazująca dystans, jaki musi pokonać sportowiec, by objąć prowadzenie w zawodach.

Short Track

Po zakończeniu wyścigu, w powtórkach, możliwe będzie prezentowanie odległości pomiędzy łyżwami pierwszego i drugiego sportowca na mecie lub pomiędzy łyżwami drugiego i trzeciego zawodnika zawodów. Odległość mierzona w odniesieniu do linii mety pozwoli bardziej precyzyjnie śledzić ten błyskawiczny sport.

Omega fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Bobsleje

Czujniki umieszczone w każdych saniach są w stanie mierzyć różne czynniki, w tym siły przeciążenia, kąty, trajektorie i przyspieszenia, co pozwoli ekipom lepiej zrozumieć, co przyczyniło się do ich porażki lub zapewniło zwycięstwo.

Podczas zjazdu, sześć anten umieszczonych wzdłuż toru śledzi bieżącą prędkość sań. W telewizji te dane będą prezentowane w formie białej linii na skali, z zieloną końcówką oznaczającą najwyższą prędkość osiągniętą w danym ślizgu.

Gdy sanie zaczną zwalniać, możliwe będzie wyświetlenie danych liczbowych największej osiągniętej prędkości.

Jeśli sanie zostaną rozpędzone do “największej prędkości” zarejestrowanej w zawodach w dowolnym miejscu toru, jej wartość będzie wyświetlana na czerwono.

W konkurencjach bobslejów, skeletonu i saneczkarskich opracowany przez OMEGA system śledzenia ścieżki ślizgu pomoże porównać osiągnięcia różnych zespołów. Dane aktualnego przejazdu będą zawsze pokazywane na czerwono, a ścieżka aktualnego lidera na niebiesko. Dzięki tej technologii będzie można zaobserwować różnice w technice poszczególnych drużyn.

Narciarstwo dowolne i Snowboard – Half Pipe

Half pipe to konkurencja, w której wiele się dzieje, a wiele kryteriów decyduje o ostatecznej punktacji. W przekazie telewizyjnym widzowie zobaczą dane najwyższego skoku każdego zawodnika oraz średnią wysokość wszystkich skoków. Te informacje będą prezentowane po zakończeniu każdego przejazdu. System będzie w stanie rejestrować nawet ilość obrotów w poszczególnych skokach.

Hokej na lodzie

Pogłębione informacje będą wartościowe dla sztabów drużyn, które na ich podstawie będą mogły po meczu analizować swoją grę.

Powiązane z główną bazą danych z czujników ruchu, hokejowe narzędzie analityczne OMEGA będzie oferować efektowne wizualne prezentacje wydarzeń na lodzie. Podczas powtórek i analiz możliwe będzie podświetlanie graczy i krążka, śledzenie ich ruchów, prezentowanie prędkości poszczególnych zawodników, czasu spędzonego przez nich na lodzie, a także mierzenie odległości pomiędzy zawodnikami i prezentacja formacji.

Skoki narciarskie / kombinacja norweska

Podczas skoku z takiej wysokości, wszystko musi perfekcyjnie ze sobą współgrać. Podczas Pjongczang 2018, OMEGA będzie dostarczać wartościowe dane o zawodach dla sportowców oraz widzów, które pozwolą w najmniejszych detalach analizować skoki.

Omega fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Prędkość najazdu dla każdego skoku będzie jednym pierwszych czynników, który z pewnością zainteresuje fanów.

Następnie, po odbiciu, system wyświetli prędkość na progu.

Kolejnym możliwym pomiarem jest prędkość w powietrzu po 20 metrach oraz ocena różnicy tego wskazania z prędkością na wyjściu z progu.

Ostatnim pomiarem prędkości będzie obliczana i wyświetlana na bieżąco prędkość lądowania. To wskazanie zniknie z ekranu po kilku sekundach, gdy tylko dostępna będzie obliczona odległość skoku.

Na zeskoku wyświetlana będzie wirtualna linia, pokazująca odległość konieczną do objęcia prowadzenia w zawodach.

Technologia Stromotion

W Korei Południowej OMEGA będzie korzystać z nowej technologii „Stromotion” umożliwiającej podzielenie akcji na frakcje i jej dokładniejszą analizę. Zapisy video trajektorii pozwolą na bliskie przyjrzenie się ewolucji ruchu sportowca i jego technice oraz ocenę, jak była dobra.

Konkurencje, w których OMEFA skorzysta z tej technologii to między innymi narciarstwo alpejskie, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo dowolne i snowboarding oraz halfpipe.

Simulcam

Simulcam od OMEGA pomoże wzbogacić powtórki telewizyjne wielu konkurencji w Pjongczangu. Dzięki nałożeniu obrazu próby jednego zawodnika lub drużyny na obraz próby innego zawodnika lub drużyny możliwe będzie porównanie ich techniki i osiągnięć.

Simulcam będzie wykorzystywane w konkurencjach narciarstwa alpejskiego, bobslejów, skeletonu, saneczkarstwa, skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Mapy trasy i animacje

Aby zapewnić widzom lepszy ogląd trasy i jej układu, OMEGA przygotuje mapy trasy i animacje, na które nałoży wirtualne grafiki i informacje dodatkowe.

Zobacz również:
REKLAMA